Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Kvietimas teikti paraiškas trumpoms tiekimo grandinėms kurti – jau greitai

2023/01/17


Jau nuo vasario 1 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) bus renkamos paraiškos dėl paramos vystyti trumpąsias tiekimo grandines ir skatinti vietos rinkas vietos lygmeniu. Paraiškos bus renkamos iki balandžio 3 d. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta beveik 5 mln. Eur Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto paramos lėšų.

Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ teikiama, kad būtų skatinamas ūkio subjektų bendradarbiavimas, kuriant ir vykdant trumposios tiekimo grandinės veiklą.

Reikalavimai pareiškėjams

Dėl paramos kviečiami kreiptis fiziniai asmenys bei privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu, ir (arba) rinkodara, taip pat privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio ir maisto produktų realizavimu (prekyba), bei viešieji juridiniai asmenys, veikiantys pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą ir (arba) Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymą.

Fiziniai ir juridiniai asmenys gali būti pareiškėjais, partneriais ir tarpininkais, viešieji juridiniai asmenys – tik partneriais ir tarpininkais.

Fiziniai asmenys privalo būti savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą.

Privatūs juridiniai asmenys ir viešieji juridiniai asmenys turi atitikti mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) keliamus reikalavimus, nurodytus Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.

Būtini partneriai

Pagal priemonę paraiškos gali būti teikiamos tik kartu su partneriais, kaip projekto grandinės dalyviais, kurie kartu įgyvendina projektą, t. y. fiziniais ir (ar) juridiniais asmenimis, dalyvaujančiais įgyvendinant ir (ar) finansuojant projektą pagal pareiškėjo ir jo partnerių pasirašytą jungtinės veiklos sutartį. Jungtinės veiklos sutartis turi būti pasirašyta prieš pateikiant paraišką.

2022 m. gruodį, pakeitus priemonės įgyvendinimo taisykles, įtvirtintos nuostatos dėl projektų partnerių ir jungtinės veiklos sutarties keitimo įgyvendinant projektą – toks keitimas nėra galimas, išskyrus atvejus, kai atsiranda nenumatytos aplinkybės, dėl kurių kyla grėsmė nepasiekti projekte numatytų tikslų ir rezultatų, neįgyvendinti projekto. Tokiu atveju NMA turi būti pateiktas motyvuotas prašymas su papildomais dokumentais ir NMA, įvertinusi naujojo partnerio atitiktį tinkamumo sąlygoms ir reikalavimams, partnerio pakeitimo, įtraukimo įtaką projektui (tikslams, rezultatams), jo prisidėjimą prie vykdomo projekto (partnerio finansinis ir veiklos įnašai), priima sprendimą dėl partnerio keitimo arba naujo įtraukimo.

Kas lemia paramos dydį ir intensyvumą

Paramos dydis priklauso nuo vykdomos veiklos, intensyvumas – nuo įsigyjamų investicijų.

Paramos suma vienam paramos gavėjui gali skirtis atsižvelgiant į tai, kaip vykdoma ir ką planuojama įsigyti įgyvendinant projektą, taip pat ji priklauso nuo teikimo grandinės dalyvių skaičiaus (išskyrus žemės ūkio kooperatyvus).

Vienam trumpųjų grandinių kūrimo ir vystymo projektui gali būti skirta iki 150 tūkst. Eur be PVM.

Jei projekte numatytos investicijos, susijusios su žemės ūkio ir maisto produktų tiekimu į realizavimo vietas, įskaitant maisto produktų saugojimo ir laikymo būtiną įrangą, viešąsias paslaugas teikiančioms įstaigoms ar įmonėms, ir tai sudaro ne mažiau kaip 60 proc. visų projekte numatytų tinkamų išlaidų vertės, atsižvelgiant į projekto grandinės dalyvių skaičių, projektui gali būti skirta iki 250 000 Eur be PVM (vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 85 000 Eur be PVM).

Kitos galimos paramos sumos numatytos projektams, kai projekte planuojama kurti ar naudoti regioninio lygmens logistikos centrus, t. y. Jei naudojama esamos logistikos infrastruktūra ilgalaikės nuomos, panaudos ar paslaugų sutarčių pagrindu, vienam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 700 000 Eur be PVM (vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 200 000 Eur suma be PVM). Jei vykdoma statinio (-ių) statyba, statinio (-ių) rekonstravimas, statinio (-ių) kapitalinis remontas, vienam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 1 500 000 Eur be PVM (vienam projekto grandinės dalyviui gali būti suteikiama iki 500 000 Eur suma be PVM).

Labai svarbu, kad investicijos regioninio lygmens logistikos centro kūrimui ir (arba) naudojimui sudarytų ne mažiau kaip 60 proc. visų projekte numatytų tinkamų išlaidų vertės.

Paramos intensyvumas, priklausomai nuo numatytų įsigyti investicijų, gali siekti 60 proc. (kai įsigyjamos verslo plane numatytos išlaidos) ar 100 proc. (kai įsigyjamos bendrosios išlaidos).

 

Šaltinis: NMA

123rf nuotauka

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...