„Kas liks iš miško po S. Gentvilo reformų? Girininkijų stambinimas, UABizacija ir kitos naujienos“, – išplatintame pranešime teigė politikas, ragindamas Vyriausybę „sustoti ir nieko nebedaryti“, nes jau arti rinkimai.
Parlamentaras patikino, kad Vyriausybės planai paversti Valstybinę miškų urėdiją (VMU) akcine bendrove sukėlė milžinišką neigiamą rezonansą miškininkų bendruomenėje ir visuomenėje.
„Tokia kryptis rodo, kad valdžiai rūpi ekonominė grąžą ir nauda, o ne gamta ir pats miškas. Akcinė bendrovė reiškia, kad gali atsirasti naujų akcininkų, susijusių su medienos pramone, kurie ims dar agresyviau diktuoti savo sąlygas. Prisiminkime, kas nutiko energetikos sektoriuje“, – įspėjo K. Vilkauskas.
Anot jo, girininkijų jungimas ir stambinimas, VMU pertvarkymas vyksta tylomis, žmonėms už nugaros, nesitariant su miškininkų bendruomene ir visuomene.
„Staiga gali atsirasti papildomi akcininkai – su medienos verslu susijusios įmonės ar asmenys“, – parlamentarą cituoja naujienų agentūra BNS.
Lietuvos miškininkų sąjungos bei Privačių miškų savininkų asociacijos valdybų narys Aidas Pivoriūnas pritardamas Seimo nariui tvirtino, jog akcinės bendrovės dėmesys bus nukreiptas į grąžos generavimą, o ne į aplinkosaugą. Pasak jo, Latvijos miškų valdymo pavyzdys rodo, kad subalansuoti šias dvi sritis sekasi ypatingai sunkiai.
„Jeigu pas mus akcinė bendrovė miškų srityje ir atsiras, aukosime aplinkosaugą, išnaudosime per daug gamtą“, – miškininkų atstovą cituoja BNS. Kaip pavyzdį A. Pivoriūnas pateikė Suomijos atvejį, kur miškais rūpinasi specialaus statuso įmonė.
VMU generalinis direktorius Valdo KAUBRĖS komentaras
VMU pakeitus teisinį statusą į akcinę bendrovę, miškai išliks konstitucinė valstybės nuosavybė, o bendrovė juos valdys patikėjimo teise, kaip valdo ir dabar, miškai nebus investuojami į bendrovės įstatinį kapitalą.
Vadovaujantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės rekomendacijomis, Lietuvos Respublikos Seimo sprendimais, Lietuvoje veikiančias valstybės įmones pertvarkyti į akcines bendroves taip užtikrinant įmonės valdymo sprendimų depolitizavimą, lankstumą ir greitį. Valstybės valdomų įmonių pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių plane nurodytas ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos pertvarkymas į akcinę bendrovę, kurio įgyvendinimo terminas numatytas 2024 m. gruodį. Šis pertvarkymas padės užtikrinti paprastesnį įmonės administravimą, efektyvų turto valdymą, plėtros galimybes, dar geresnį rizikų valdymą ir leis užsitikrinti patrauklesnes skolinimosi sąlygas, garantuojant stabilią grąžą akcijų savininkui – valstybei. Vertę pajus ir darbuotojai, nes atsiras platesnės galimybės pritraukti ir išlaikyti reikalingas kompetencijas sudarant konkurencingesnes darbo sąlygas ir taikant lankstesnę motyvavimo sistemą. Pasikeitus VMU teisiniam statusui, įmonėje bus ir toliau stiprinami skaidrumo, antikorupcijos reikalavimai ir taikomi aukščiausi atskaitingumo valstybei ir visuomenei standartai. Taigi, pakeitus teisinį statusą, bus užtikrintas veiklos tęstinumas įmonei ir toliau sėkmingai vykdant dabartinę veiklą ir suteikiant naujas galimybes augti, pritraukti kompetentingus darbuotojus ir taip didinti grąžą valstybei.
ŪP portalo ir BNS inf.
Viršelyje 123rf nuotr.