Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė
 

Laimingos vištos – nelaimingi pirkėjai

2024/06/15


Panašu, kad didieji prekybos tinklai Lietuvoje skuba perauklėti pirkėjus – 2025 m. nepardavinės pačių pigiausių ir bene daugiausiai perkamų narvuose laikytų vištų kiaušinių. Tad tikėtina, kad kiaušinių kainos šoks į viršų. Prekybos tinklų atstovai aiškina, kad jiems svarbu gyvūnų gerovė ir tvarumas, o kiaušinių gamintojai stebisi, kad ekonominę logiką pamina, jų nuomone, peršama mada.

Ar nepristigs laimingų vištų kiaušinių?

Nuo kitų metų didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse turėtų nebelikti pagerintuose ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimus atitinkančiuose narvuose laikomų vištų kiaušinių. Tai 3 numeriu pažymėti kiaušiniai, kurių dabar turbūt daugiausiai išperkama, nes jie yra pigesni nei ant kraiko (Nr. 2), laisvai laikomų vištų (Nr. 1) ar ekologiški kiaušiniai (Nr. 0).

„Jeigu prekybos tinklai iš tikrųjų laikysis tokios politikos, nesuprantame, kuo jie prekiaus, nes Lietuvoje tėra tik apie 25–30 proc. ant kraiko, laisvai laikomų vištų ir ekologiškų kiaušinių. Tad prekybininkų planuojamą poreikį nūnai atitinka tik apie ketvirtis kiaušinių, todėl kyla klausimas, kokiais kiaušiniais jie prekiaus. Juolab kad ir atsivežti iš kitų Europos šalių galimybių beveik nėra, nes ES šalyse ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai sudaro apie 38–39 proc. bendro kiaušinių kiekio. Be to, ir kitose šalyse taip pat vyksta laipsniškas perėjimas prie kitokių paukščių laikymo sąlygų, bet nėra taip, kad viskas staiga pasikeistų“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) direktorius Gytis Kauzonas.

Svarbi gyvūnų gerovė

Kaip bebūtų, didieji prekybos tinklai Lietuvoje yra pasiryžę kiaušinių prekybos pokyčiams. Tiesa, ne visi ŪP patvirtino, kad tikrai nuo kitų metų atsisakys prekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais.

„Nuosekliai žingsniuojame į 2025-uosius, kai mūsų parduotuvių lentynose visiškai nebeliks narvuose laikomų vištų kiaušinių. Prieš 2 metus nusprendėme nebenaudoti jų savo kulinarijoje ir konditerijoje – visuose mūsų gaminiuose – tik „laimingų“ vištų kiaušiniai. Taip pat pernai daugiau akcijų taikėme ant kraiko laikomų vištų kiaušiniams ir tokiu būdu raginome pirkėjus rinktis būtent juos. Sprendimą 2025-aisiais iš viso atsisakyti narvuose auginamų vištų kiaušinių nulėmė tai, kad gyvūnų gerovė yra viena iš mūsų tvarios veiklos krypčių“, – ŪP teigė prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė tvirtino, kad prekybos tinklas vadovaujasi aplinkai draugiškais principais, o gyvūnų gerovė – neatsiejama verslo praktikos dalis. „Mums rūpi tai, kas rūpi ir mūsų pirkėjams. Dar 2021 m. pirmieji iš prekybos tinklų savo kulinarijos produktuose atsisakėme narvuose laikomų vištų kiaušinių, o nuo birželio 1 d. ir savo privataus prekės ženklo tortams bei pyragams naudojame tik ant kraiko laikomų vištų kiaušinius. Be to, nuosekliai siekdamas išsikeltų tvarumo tikslų, tinklas savo parduotuvėse nuo 2025-ųjų taip pat nebepardavinės 3 numeriu žymėtų kiaušinių“, – dėstė G. Kitovė.

„Lidl Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė ŪP atsakė, kad yra siekiama nuo 2025 m. vasario pabaigos nebeturėti asortimente narvuose laikomų vištų kiaušinių, taip pat norima, kad nuo 2026 m. vasario pabaigos jų nebeliktų ir visuose privataus prekės ženklo produktuose, kuriuose kiaušiniai yra sudedamoji dalis.

„Pastarųjų metų pardavimai rodo, kad pirkėjų sąmoningumas įsigyjant šviežius kiaušinius didėjo, ir stebėjome tendenciją, jog kasmet ne narvuose laikomų vištų kiaušinių perkama vis daugiau. Siekiame nuolat pirkėjams pasiūlyti geriausią kainos ir kokybės santykį bei manome, kad gyvūnų gerovė yra labai svarbi. Jau dabar didelėje dalyje mūsų privataus prekės ženklo konditerijos, kulinarijos gaminių ir kepinių yra naudojami ne narvuose laikomų vištų kiaušiniai. Sieksime, kad iki išsikeltų tikslų termino pabaigos šis pokytis būtų įgyvendintas ir likusiuose privataus prekės ženklo produktuose“, – aiškino L. Skersytė.

„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė pabrėžė, kad prekybos tinklas siekia laikytis sąžiningos ir atsakingos prekybos principų, iš kurių vienas – gyvūnų gerovės standartų užtikrinimas. „Mūsų tikslas – laimingos vištos, patenkinti klientai ir kiekvienam įperkami kiaušiniai, todėl siekiame, kad šviežių kiaušinių asortimente neliktų narvuose laikomų vištų kiaušinių. Nuo 2018 m. savo asortimente pamažu mažiname 3 numeriu pažymėtų kiaušinių dalį, orientuodamiesi į ne narvuose laikomų vištų kiaušinius. 2017 m. memorandumu įsipareigojome siekti šio plano ne tik popieriuje – ėmėmės konkrečių veiksmų savo veikloje, tiek gamindami privataus prekės ženklo produktus, tiek bendradarbiaudami su vietos tiekėjais“, – dėstė E. Krasauskienė.

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis ŪP teigė, kad „Norfa“ anksčiau pasisakė ir dabar yra už šią iniciatyvą, jei ją palaikys pirkėjai ir plačioji visuomenė.

Atsisakys perkamiausių?

Prekybos tinklų atstovų pasiteiravus apie dabartinį pirkėjų pasirinkimą ir kokie kiaušiniai yra populiariausi, kai kurių atsakymai buvo aptakūs, kiti pripažino, kad daugiausia perkama narvuose laikomų vištų kiaušinių, nuo kurių, panašu, norima žmones atpratinti.

„Pastebime, kad didėja pirkėjų susidomėjimas tvaresnėmis alternatyvomis – laisvai laikomų vištų, ekologiškais kiaušiniais ir panašiai“, – į klausimą, kokie kiaušiniai dabar populiariausi, atsakė „Lidl Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė.

„Iki“ komunikacijos vadovė teigė, kad jau kurį laiką yra mažinamas narvuose laikomų vištų kiaušinių pasirinkimas šio tinklo parduotuvėse. „Šiemet, palyginti su praėjusiais metais, šį skaičių sumažinome daugiau nei perpus, o iki 2025 m. planuojame jų visiškai atsisakyti. Taip pat didiname būtent ant kraiko laikomų kiaušinių asortimentą. Nors populiariausi vis dar išlieka 3 numeriu pažymėti kiaušiniai, pastebime, kad žmonės atidžiau renkasi kiaušinius, labiau atsižvelgia į kiaušinių klasę ir vištų auginimo sąlygas, todėl vis dažniau renkasi ant kraiko laikomų vištų kiaušinius“, – tvirtino G. Kitovė.

„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė akcentavo, kad, nepaisant pastarojo meto ekonominių iššūkių, ne narvuose laikomų vištų kiaušinių dalis prekybos tinklo asortimente nuolat auga ir viršija 60 proc. „Dėl Baltijos šalių rinkos jautrumo kainai dauguma pirkėjų vis dar renkasi 3 numerio kiaušinius. Tačiau per pastaruosius dvejus metus tokių kiaušinių pardavimų apimtys sumažėjo net 24 proc. Be to, per pastaruosius kelerius metus nuolat didėjo ant kraiko laikomų vištų kiaušinių paklausa – jų apimtys, palyginti su 2020 m., išaugo 50 proc., o 2023 m. pardavimai augo dar 4 proc. Taip pat nuolat augo ir 1 numerio kiaušinių paklausa, tik 2022 m. dėl didelės infliacijos klientai ėmė rinktis mažesnės kainos alternatyvas. Lietuvoje pernai ekologiškų kiaušinių paklausa nesumažėjo, tačiau beveik perpus krito pirmosios kategorijos kiaušinių paklausa, didėjo antru bei trečiu numeriu pažymėtų kiaušinių pardavimai“, – aiškino E. Krasauskienė.

Siekdami pereiti prie ne narvuose auginamų vištų kiaušinių, per 2024 m. „Rimi“ planuoja toliau mažinti narvuose laikomų vištų kiaušinių dalį savo asortimente, o kai kuriose parduotuvėse prekiauti tik ne narvuose laikomų vištų kiaušiniais.

Pirkėjai balsuoja pinigine

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Freepik nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis