Columbus +15,6 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,6 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Lapai vandenyje – romantiška, bet...

2023/11/17


Prisiminkite, kaip buvo malonu per vasaros karščius įmerkti kojas ar pliūkštelėti iki kaklo vandenin ir kaip džiaugėmės, kad vanduo tiesiog po langais, nereikia nei kur eiti, nei važiuoti. Tačiau tiek baseinėlį ar kūdrą, tiek tvenkinį reikia paruošti žiemai, ir šie darbai kartais kelia daug klausimų. „Svarbiausia pasirūpinti švara ir nepalikti žiemoti organinių medžiagų, kurios pavirs į dumblą“, – perspėja UAB „Sodo“ veiklos vadovas Eimantas Piličiauskas.

Nepalikite lapų

Nesvarbu, kokio dydžio vandens telkinys, rudenį būtina pasirūpinti jo švara: likusios augalų liekanos per žiemą pavirs dumblu, o pavasarį, kai vanduo apšils, juo pasimaitins dumbliai. Todėl dabar pats metas surinkti (mechaniškai ar vandens paviršiaus filtru) plūduriuojančius lapus ir šakeles.

Patogu tai atlikti dumblo siurbliu, ir nereikia bijoti išsiurbti kuo daugiau dumblo. Jis – vertinga trąša, puikiai tiks pamaitinti gėlynų ar daržo žemę. E. Piličiauskas neturintiesiems galimybės naudotis siurbliu pataria išpumpuoti vandenį ir išsemti dumblą rankiniu būdu. Tiesa, taip valyti ne itin gerai, nes pažeidžiama ekosistema, be to, tai varginantis darbas. Mažesniuose vandens telkinukuose dalį dumblo, pasak specialisto, galima išgriebti tinkleliu.

Didesnis dumblo sluoksnis žiemą gali išskirti kenksmingų dujų, kurios pakenks žuvims, o visais kitais metų laikais maitins dumblius ir vanduo nebus skaidrus.

Vandens augalai

„Dideliame tvenkinyje itin svarbu prieš žiemą nupjauti ir pašalinti senus, peraugusius vandens augalus: vandens lelijas, vilkdalgius, ajerus ir daugelį kitų“, – sako E. Piličiauskas. Jis primena, kad vandens ir pakrančių augalai į šaltį reaguoja kaip ir sausumos – šalnų pakąsti suglemba, o tada nusėda į telkinio dugną. Per žiemą supuvę, jie tampa maistiniu pagrindu dumbliams, kurie pradeda daugintis vos nutirpus ledui ir gadina tvenkinio estetinį vaizdą.

Išimtį galima daryti nendriniams augalams, kurių stiebai kieti, sumedėję. Jie gražiai atrodys net ir tvenkiniui užšalus. Be to, bus naudingi, jei tvenkinyje yra žuvų – per šių augalų stiebus į vandenį pateks oro, kai paviršius užšals.

tvenkinio valymas
Orapūtė „Velda“ užtikrins, kad žuvys turėtų pakankamai deguonies.

Žinoma, atėjus pavasariui, tiek mažuose dekoratyviniuose tvenkinukuose, tiek dideliuose tvenkiniuose nendrinius augalus teks nupjauti, kadangi pernykščiai stiebai užterš vandenį.

Jei telkinukas nedidelis ir seklus, kyla grėsmė, kad įšals iki pat dugno, o tai nepalanku vandens augalams. Todėl specialiuose konteineriuose augančius augalus, pavyzdžiui, vandens lelijas, reikėtų iškelti, apgenėti ir nunešti žiemoti į neužšąlantį rūsį.

Žuvys po ledu (ne)snaudžia

Labai mažų ir seklių tvenkinukų žuvelėmis reikia pasirūpinti ir pernešti jas žiemoti į didesnius tvenkinius, akvariumus ar žiemos sodų baseinėlius.

„Didesniuose dekoratyviniuose, iki dugno neužšąlančiuose tvenkinukuose gyvenančioms žuvytėms mityba svarbi ir žiemą. Nors šiuo metu sulėtėja jų medžiagų apykaita, maitintis nenustoja, tik maisto susirasti sunkiau, skirtingai nei didelių tvenkinių gyventojoms“, – primena E. Piličiauskas.

tvenkinio valymas
Į eketę įleidžiamas plūduras, kad neskęstų oro padavimą užtikrinantis akmenukas.

Taigi, kol vandens paviršiaus neužtraukė ledas, net ir žiemą žuvytes reikia palepinti specialiu žieminiu maistu bei atidžiai kontroliuoti jo kiekį, kad nuo atliekų neužsiterštų vandens telkinys.

Kai užkloja ledas

Negalima be priežiūros palikti ledu užtrauktų tvenkinių. Ypač būtina nukasti sniegą nuo mažųjų. Ne mažiau svarbu sumontuoti orapūtę, kuri paduos deguonies po ledu, o per atvirą eketę lengvai pasišalins kenksmingos metano dujos, susidarančios pūvant augalų ir lapų likučiams.

Specialistas įvardija didžiausias klaidas, kurių verčiau vengti:

  • Rudenį tvenkinys paliekamas nevalytas. Vadinasi, bus labai daug darbo pavasarį, jei vasarą norėsis skaidraus vandens.
  • Nepasirūpinama deguonimi snieguotą žiemą ir storam ledui sukausčius vandens paviršių. Sunku nuspėti, kokia bus žiema, tačiau vandens faunai būtinas deguonis.
  • Vandens telkinyje paliekama per didelė žuvų koncentracija. Didelis žuvų skaičius užterš vandenį ir plis ligos. Rudenį reikėtų įvertinti, ar vandenyje plaukioja ne per daug žuvelių, ir pasilikti tik gražiausias. Be to, negalima pamiršti, kad žiemą susidarius storesniam ledo sluoksniui, vietos žuvims dar labiau sumažės.

Pirmieji darbai pavasarį

„Pavasarį pirmiausia reikės išgrėbti vėjo supūstus lapus, kurių tikrai bus, jei rudenį tvenkinys nebuvo uždengtas specialiu apsauginiu tinklu. Tada teks nupjauti paliktus vandens augalus“, – naujo sezono darbus vardija E. Piličiauskas.

Jei turite, paleiskite kriokliuką ar fontanėlį, kad vanduo cirkuliuotų – taip padaugės deguonies. Vandeniui šylant, pravers gerosios bakterijos – jos užtikrins sveiką tvenkinio ekosistemą, greičiau išskaidys perteklinės organikos likučius.

 

Giedrė RYMEIKĖ

Eimanto PILIČIAUSKO nuotraukos

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...