Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

Ląstūnė: ryškus ir defektus maskuojantis akcentas

2023/09/09


Kristina Kinderienė iš Marijampolės rajono Puskelnių gyvenvietės šeimos sodyboje stambiažiedę ląstūnę puoselėja dešimtmetį. Šis vijoklis kiekvienai vasarai baigiantis pradžiugina dideliais trimito formos, raudonai oranžiniais žiedais. Tanki augalo lapija pridengė nepatrauklią garažo sieną ir padėjo sukurti jaukų kampelį atokvėpiui.

Kaip sutramdė atkaklų „okupantą“

„Prieš 20 metų, kai įsigijome namelį Puskelniuose, radome pernelyg plačiai išsikerojusią ląstūnę, – prisiminė K. Kinderienė. – Augalas buvo visiškai subrendęs, „okupavęs“ namelio sieną, apsivijęs lietvamzdžius ir spėjęs įlįsti į pastogę. Šildant namelio pamatus, teko iškasti subrendusį, apie 18 metų augalą. Iki to laiko nebuvo nė vienos atžalos, bet išplėšus šaknis ir bekasinėjant, savaime pridygo naujų „vaikučių“, kuriems prie garažo sienos sukonstravome prilaikančias kopėtėles, kad besivejantis augalas ją pridengtų. Šis landus vijoklis saulėtoje vietoje savo čiuptuvais greitai ir tvirtai prisisegė prie sienos ir kopėtėlių ir per 10 metų pasiekė apie 5 metrų aukštį.“

ląstūnė
Ląstūnės žiedai primena trimitą.

Kristinos pastebėjimu, ląstūnė, žiemai numetusi lapus, pavasarį sprogsta vėliau nei dauguma augalų. Vien jau sodriai žali ir dantyti, elipsės formos lapai padeda kurti dekoratyvią aplinką.

Jos žydėjimas „trimitų“ kekėmis tęsiasi apie du mėnesius – nuo liepos pradžios iki rugsėjo pirmų dienų. Kartu su vasaros pabaiga baigiasi ir žiedai, bičių ir vapsvų dūzgimas aplink juos.

Atsparios šalčiams, lengvai dauginamos

Stambiažiedė ląstūnė (Campsis grandiflora) – šiltesnių kraštų vijoklis, galintis žydėti ir geltonais žiedais, priklausomai nuo veislės. Rudenį žiedai virsta stambiomis ankštimis, bet, kiek skaitome literatūroje, sėklos Lietuvos sąlygomis nesubręsta iki galo. Tačiau svarbiausia tai, kad mūsų krašte šis vijoklis žiemą atlaiko ir smarkesnius šalčius. Tik kiekvieną pavasarį marijampoliečiams tenka truputį apkarpyti neišsprogusius šakelių galus.

ląstūnės
Kristinos Kinderienės teigimu, ląstūnes prisijaukinti nesunku.

K. Kinderienės pastebėjimu, ląstūnė lengvai dauginama atžalomis: nors ir kokios menkos beatrodytų, dažniausiai prigyja visos, o „vaikučius“ marijampolietė kasmet išsikasa, padalina draugams ir kitiems savo aplinkos žmonėms. Žiedais jie pasipuošia tik trečiais ar ketvirtais metais, tad pasisodinę atžalą apsiginkluokite kantrybe. Užtat auga ląstūnės itin sparčiai – per metus gali pasistiebti ir keletą metrų.

Keliaudama po Italiją Kristina matė oranžinių ląstūnių, apsivijusių ir labai aukštus pastatus. Jos žiniomis, šie vijokliai itin populiarūs Vengrijoje ir Bulgarijoje.

ląstūnė
Nors pasodintas augalas neskuba pražysti, auga sparčiai – per 10 metų K. Kinderienės sodyboje ląstūnė užaugo  apie 5 metrus.

 

Kristinos KINDERIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...
2024/04/13

Žemės ūkio technikai neįveikiamos pėsčiųjų saugumo salelės jau nebus įrenginėjamos

Penktadienį Kelmės rajono savivaldybėje „Via Lietuva“ atstovai ūkininkams pristatė naujus inžinerinius sprendimus, leisiančius išvengti pėsčiųjų eismo saugumo salelių, kurios neįveikiamos platesnei žemės ūkio technikai.
2024/04/13

Šilalės rajone iš XX a. pr. koplytstulpio dingo vertingos skulptūrėlės

Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyriausiasis specialistas, vykdydamas kultūros paveldo objektų stebėseną, šių metų kovo 27 dieną nuvykęs patikrinti koplytstulpio su skulptūromis Degučių II kaime (Laukuvos sen.),...
2024/04/12

Suoš Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos 100-mečio ąžuolynas

Ąžuolas – kilmingas, stiprus, tvirtai šaknimis į žemę įsikibęs medis. Jis simbolizuoja vienybę, tvirtybę, ilgaamžiškumą. Šių savybių Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijai (VDU ŽŪA) linkėta jos 100-meči...