Lietuvoje laikyti namuose beždžionėles, laukinius katinus, vilkus bei daugelį kitų gyvūnų nebus galima. Tai numato Aplinkos ministerijos atnaujinamos Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklės. Jų projekte, kuris pateiktas svarstyti, konkrečiai nurodyta, kokius laukinius gyvūnus bus galima laikyti namuose – tiek uždarose patalpose, tiek voljeruose, nustatomas jų dydis pagal laikomų gyvūnų skaičių. Tačiau didžiausias diskusijas kelia siekis uždrausti į laisvę paleisti namuose augintus fazanus ir danielius.
Laukinių gyvūnų augintojams_ Norima uždrausti danielius išleisti į laisvę.Atnaujinamose Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse yra pateikiamas leidžiamų laikyti nelaisvėje ir leidžiamų nelaisvėje veisti laukinių gyvūnų (žinduolių) rūšių sąrašas. Jame įrašyta 30 rūšių ir 4 genčių žinduoliai. Kitų rūšių žinduolius laikyti nelaisvėje draudžiama, išskyrus atvejus, kai gyvūnai teisėtai įgyti iki 2023 m. rugsėjo 1 d. Iki šios datos įsigytus gyvūnus bus galima laikyti be galimybės jiems veistis.
Parengtas ir domestikuotų žinduolių sąrašas, kad būtų aiškiai reglamentuota, kokių rūšių gyvūnams netaikomos Laukinės gyvūnijos įstatymo ir taisyklių nuostatos. Tai naminiai šunys, katės, žiurkės, pelės, triušiai, šeškai, ožkos, avys, karvės, jakai, asilai, arkliai, kiaulės, jūrų kiaulytės, lamos, alpakos, kupranugariai, šiauriniai elniai, zebu, batengenai, gajalai, azijiniai buivolai. Visi kiti gyvūnai yra laikomi laukiniais.
Nelaisvėje laikomi globoti paimti iš aplinkos saugomoms rūšims nepriskiriamų laukinių žinduolių rūšių gyvūnai, išskyrus vabzdžiaėdžių (Insectivora), graužikų (Rodentia) ir kiškiažvėrių (Logomorpha) būrių žinduolius, turi būti ženklinami ir apie tai ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų reikia pranešti Aplinkos apsaugos departamentui.
Taisyklių projekte nustatyta, kad svetimžemes rūšis – fazanus ir danielius – leidžiama perkelti ir išleisti į laisvę iki 2024 m. kovo 31 d. Po šio termino šių rūšių gyvūnus, kaip ir kitų svetimžemių rūšių laukinius gyvūnus, bus draudžiama išleisti į laisvę. Dar vienas svarbus pakeitimas – laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių laukinius gyvūnus, juos išvežant iš nuolatinės laikymo vietos, leidžiama demonstruoti tik mokslo ir švietimo tikslais, nesiekiant gauti pajamų, kai šie gyvūnai neatlieka triukų ir manevrų.
Taisyklių projekte numatyti ir minimalūs patalpų dydžiai laikomiems laukiniams gyvūnams. Taip pat maksimalūs leidžiami aptverti miško žemės plotai laukiniams gyvūnams laikyti nelaisvėje. Pavyzdžiui, numatoma, kad vienam danieliui ar elniui būtų aptveriamas ne didesnis kaip 0,5 ha miško plotas, o kiekvienam kitam turimam gyvūnui jis didėtų ne daugiau kaip 0,15 ha danieliui ir ne daugiau kaip 0,3 ha elniui. Nustačius maksimalų leidžiamą aptverti miško žemės plotą laukiniams gyvūnams laikyti nelaisvėje, asmenys per 18 mėn. po atnaujintų taisyklių įsigaliojimo privalo pagal nustatytus reikalavimus sumažinti aptverto miško žemės plotą arba padidinti jame laikomų laukinių gyvūnų skaičių, jeigu jų laikoma per mažai. Taip pat Aplinkos apsaugos departamentas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų turi būti informuojamas įrengus aptvarą, voljerą ar kitą statinį aptveriant miško žemės plotą. Ši informacija reikalinga tam, kad aplinkosaugininkai žinotų, nuo kada pradėti skaičiuoti 1 metų terminą, kai laukinių gyvūnų laikytojas aptvare nelaiko gyvūnų arba jame jų laiko mažiau.
Kaip komentuodamas taisyklių projektą teigė aplinkos viceministras Danas Augutis, jis parengtas atsižvelgus į jau pakeistas Laukinės gyvūnijos įstatymo nuostatas, o leidžiamų nelaisvėje laikyti ir leidžiamų nelaisvėje veisti laukinių gyvūnų (žinduolių) rūšių sąrašą ir domestikuotų žinduolių sąrašą sudarė bei minimalius reikalavimus žinduolių laikymui nelaisvėje parengė darbo grupė laukinių gyvūnų gerovės ir laikymo nelaisvėje klausimams spręsti.
„Darbo grupėje dalyvavo ir pasiūlymus teikė Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Aplinkos apsaugos departamento, Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto, Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Lietuvos jūrų muziejaus, Lietuvos ornitologų draugijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvūnų gerovės centro, Lietuvos zoologijos sodo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai“, – projekto lydraštyje teigė D. Augutis.
Parlamentaro, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Remigijaus Žemaitaičio, kuris ir pats laiko laukinių gyvūnų – danielių – bandą, teigimu, taisyklėse yra dviprasmybių, kurias ne visuomet galima suprasti. Jo nuomone, nelabai suprantamas noras uždrausti augintus laukinius gyvūnus paleisti į laisvę. „Tokiu atveju vilkų ar kitų laukinių gyvūnų į laisvę neturėtų teisės paleisti ir įvairios juos globojančios bei auginančios organizacijos. Lietuvoje jau yra vilkų, kuriuos laukiniais žvėrimis nelabai galima pavadinti, nes yra pripratę prie žmogaus, pasikeitusi jų elgsena. O fazanai mūsų klimato sąlygomis net neišgyvena laisvėje – jiems mūsų žiemos pernelyg atšiaurios ir šaltos“, – „Ūkininko patarėjui“ pastebėjo parlamentaras.
Anot jo, nėra ko bijoti neišleisti fazanų į laisvę, juolab kad jie nėra invazinis paukštis – Lietuvoje auginamas jau nuo senų laikų, jis nekelia jokio pavojaus kitoms paukščių rūšims – neardo ar neužima jų lizdų.
R. Žemaitaitis teigė, kad danielių niekas į laisvę nepaleidinėja. Tiesa, yra medžiotojų būrelių, kurie prie savo medžioklės plotų įsirenginėja voljerus ir augina danielius, o prieš medžioklę paleidžia į laisvę. Gali būti, kad nemaža jų dalis sumedžiojama, gal vienas kitas ir lieka laisvėje. Tačiau danieliai, pašnekovo pastebėjimu, nėra konkurentas nei stambiesiems Lietuvos miškų kanopiniams žvėrims – briedžiams ar elniams, nei stirnoms, nes jie linkę gyventi miškuose, o į pievas retai užklysta.
R. Žemaitaičio pozicijai, kad draudimas paleisti į laisvę danielius ir fazanus nėra visiškai logiškas, pritarė ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Jonauskas. Anot jo, danieliai jau seniai paplitę Lietuvos miškuose, todėl uždrausti...
123rf nuotrauka
2022.09.08Susijusios temos - skaitykite: Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklės, fazanai, danieliai, Linas Jonauskas