Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

2023/09/26


Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT konsultantai ir žemės dirbimo padargų gamintojo įmonės „Laumetris“ atstovai.  

EIP projekto vadovas LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyvius informavo apie dirvožemių produktyvumo mažėjimo priežastis ir suslėgimo didėjimo problemos mastą. Viena iš priežasčių – žemės ūkio technikos galingumo ir masės didėjimas, skatinantis mažo humusingumo dirvožemių suslėgimą. Dirvožemio drėgmė koreliuoja su jo kietumu: kuo mažesnė drėgmė, tuo didesnis dirvožemio kietumas, bet kuo drėgnesnis dirvožemis slegiamas, tuo labiau didėja jo tankis. Didėjant ūkiams neišvengiamai didėja ir pasėlių priežiūros mašinų masė, o siekiant gausesnės bei kokybiškesnės produkcijos dažnėja augalų priežiūros produktų naudojimas, dėl to dažniau važiuojama technologinėmis vėžėmis.

LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Danutė Jablonskytė-Raščė pristatė atliktų tyrimų schemas, įrengtų 10 bandymų bei ūkių vietas ir surinktų dirvožemio bei augalų rodiklių duomenis.

LAMMC ŽI mokslo darbuotojas dr. Vytautas Seibutis akcentavo augalų šaknų atliekamą biologinį dirvos purenimą, kai tinkamai sudarytos javų sėjomainos grandyje su kukurūzais arba tarpiniais pasėliais gerina dirvožemių struktūrą.

Joniškėlio bandymų stotis

Renginio dalyviams buvo demonstruojama EIP inovacija – dirvos technologinėse vėžėse purenimo ir lauko išlyginimo padargas. Diskusijų metu aptarti technologinių vėžių eliminavimo principai. Lauko dienos dalyviai pritarė, kad yra svarbus suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atkūrimas technologinėse vėžėse, nes jos kasmet suformuojamos vis kitoje vietoje, pvz., keičiant pasėlių priežiūros techniką, lauko pakraščiuose paliekant žydinčių augalų juostas arba apsaugą šalia melioracijos griovių. Ši inovacija aktuali ne tik taikant tradicines auginimo technologijas, bet yra itin reikalinga tiesiogiai sėjant į ražieną.

Renginio metu buvo pademonstruota universali tiesioginės sėjos juostinė ražieninė sėjamoji „RS-4“ sėjant kviečius po technologinių vėžių išpurenimo.

 

LAMMC informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...