Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023

Kiaulininkystė traukiasi: vieni patenkinti, kiti reikalauja kompensacijų

2023/10/24


Tyrimą atlikę Nyderlandų mokslininkai konstatavo, kad per 1990–2020 m. sumažėjus penimų kiaulių skaičiui, beveik perpus sumažėjo ir oro tarša. Šie rezultatai greičiausiai džiugina aplinkosaugininkus, bet kiaulių augintojams dabar tenka mokėti kompensacijas už gamybos mažinimą. O pašarų gamintojai padavė vyriausybę į teismą, nes ši atsisakė padengti ir jų patiriamus nuostolius.

Ieškoma tvarios kiaulininkystės sprendimų

Olandijos kiaulininkystėje šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas vienam gyvojo svorio kilogramui nuo 1990 m. sumažėjo 46 proc., konstatuoja Vageningeno universiteto padalinio "Wageningen Livestock Research" ir „Blonk“ tyrėjai bei specialistai. Pastaroji yra tarptautinė maisto sistemų tvarumo ekspertė, padedanti žemės ūkio sektoriaus įmonėms suprasti savo poveikį aplinkai žemės ūkio maisto produktų vertės grandinėje, įgyvendinti tvarumo idėjas.

Mokslininkai atliko išsamų kiaulių gyvavimo ciklo vertinimą ir ištyrė didelę jų auginimo grandinės dalį: nuo paršavedžių auginimo iki penimų kiaulių fermos. Taip pat išanalizavo šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją, išreikštą CO2 ekvivalentais vienam gyvojo svorio kilogramui (CO2-ekv./kg LW), rašoma Belgijos portale Vilt.be.

Pagrindiniai bendro išmetamųjų teršalų kiekio veiksniai yra pašarų gamyba (auginimas, perdirbimas, transportavimas, žemės paskirties keitimas) ir metano išmetimas iš paršelių bei penimų kiaulių mėšlo saugyklų.

Tyrimas parodė, kad 2020 m. paršelis išmetė 56 proc. mažiau CO2 ekv./kg LW, palyginti su 1990 m. Penimų kiaulių, įskaitant paršelių auginimą, emisija tuo pačiu laikotarpiu sumažėjp 46 proc. Kodėl rodikliai taip smarkiai sumažėjo?

2020 m. paršelis išmetė 56 proc. mažiau CO2 ekv./kg LW, palyginti su 1990 m. Penimų kiaulių, įskaitant paršelių auginimą, emisija tuo pačiu laikotarpiu sumažėjp 46 proc. 

Kaip priežastį tyrėjai įvardija geresnį pašarų panaudojimą ir mažesnį organinių medžiagų išsiskyrimą. Fermose sumažėjo ir metano emisija. Be to, 2020 m., palyginti su 1990 m., krito ir išmetamų teršalų kiekis vienam kilogramui pašarų. Tai iš dalies lėmė didesnis derlius iš hektaro, skirtingos pašarų sudedamosios dalys ir didesnis maisto sektoriaus šalutinių bei likutinių produktų naudojimas.

Tyrimas išties buvo išsamus. Analizei surinkti duomenys apie pašarų sudėtį, kilmę ir auginimą. Taip pat atsižvelgta į pašarų konversiją ir energijos suvartojimą ūkyje. Analizės parodė, kad 1990–2020 m. penimų kiaulių išmetamo CO2 ekv./kg LW sumažėjimas svyravo nuo 33 iki 52 proc.

Pradėto darbo mokslininkai ir ekspertai dar nebaigė. Likusioje tyrimo dalyje bus siekiama suprasti, kaip dar labiau mažinti kiaulininkystėje šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Šiemet kiaulininkystės sektorius dar labiau susitraukė

Kol mokslininkai ieško tvaresnių kiaulių auginimo būdų, ūkininkai, verslininkai ir visuomenė atidžiai seka ir reaguoja į šių dienų aktualijas. Pavyzdžiui, Balgijoje fiksuojamas akivaizdus kiaulių sektoriaus susitraukimas. Negalutiniais Belgijos statistikos agentūros „Statbel“ duomenimis, 2022 m. gegužę Belgijoje kiaulių buvo 428 502 mažiau nei prieš metus. Šį pokytį Griet Lemaire iš portalo Vilt.be daugiausia sieja su Flandrijos regione vykstančiais procesais.

2022 m. gegužę Belgijoje kiaulių buvo 428 502 mažiau nei prieš metus

„Visų pirma, Flandrijoje šių metų gegužę ūkininkai turėjo daug mažiau kiaulių nei prieš metus: sumažėjo 7,6 proc. arba 418 607 gyvuliais iki maždaug 5,076 mln. Valonijoje kiaulių auginama gana kukliai. Gyvūnų sumažėjo 2,8 proc. arba apie 10 000 iki 342 129. Labiausiai Flandrijoje mažėja penimų kiaulių (nuo 20 kilogramų): –9,5 proc. iki 3,23 mln.“, – rašoma portale.

Statistikos agentūra „Statbel“ kiaulių sektoriaus traukimąsi aiškina reikalavimo mažinti į aplinką išskiriamo azoto neapibrėžtumu ir sutrikusiu eksportu į Azijos šalis.

Portalo cituojamas „Boerenbond“ kiaulių auginimo ekspertas Wouteris Wytynckas taip pat pateikia svarbų kiaulių auginimo krizės paaiškinimą: „Dėl labai brangių pašarų ir labai žemų kiaulių kainų augintojai išgyveno sunkų laikotarpį. Todėl daugelis įmonių sumažino kiaulių skaičių ūkiuose, sėklindamos mažiau paršavedžių.“

Kai apsėklinama mažiau paršavedžių, poveikis juntamas vėliau: nuo paršavedės sėklinimo iki paršelių paruošimo skersti praeina maždaug metai. „Per šį laiką kiaulių kainos pakilo, tad pajėgumai vėl didinami“, – sako W. Wytynckas. Tai matosi ir skerdimo rodikliuose. Šių metų rugpjūtį kiaulių paskersta 13 proc. mažiau nei prieš metus, o rugsėjį – tik 11 procentų.

Liko tuščiomis rankomis

Svyravimus kiaulininkystės sektoriuje stebi ir nyderlandų visuomenė. Šioje šalyje dėl kylančių iššūkių taip pat užsidaro fermos, o mažėjant auginamų gyvulių skaičiui, nuperkama ir mažiau pašarų. Fermas sumažinę arba uždarę ūkininkai iš valstybės gauna kompensacijas, tačiau visai kitokia situacija susiklostė gyvulių pašarų gamintojams. Mažėjančias pajamas netruko pajusti pašarus ruošiančios ir parduodančios įmonės, o valstybė nenusiteikusi praradimų kompensuoti. Todėl dvi Nyderlandų pašarų gamybos įmonės, „Fransen Gerrits“ ir „P. Bos Feeders“, spalio pradžioje šalies vyriausybę apskundė teismui. 

Dvi Nyderlandų pašarų gamybos įmonės, „Fransen Gerrits“ ir „P. Bos Feeders“, spalio pradžioje šalies vyriausybę apskundė teismui. 

„Mums įdomu, ar tai teisiškai pagrįsta“, – portalas RTL cituoja „Fransen Gerrits“ direktorių Huubo Franseną.

Jis mano, kad šiuo atveju nėra įprastos verslo rizikos. „Matyt, valdžia gyvulių bandos mažinimą laiko tokia drastiška ir nenumatyta priemone, kad ūkininkams yra skiriamos kompensacijos. Bet ir mes esame paveikti, tai ar ši kompensacija netaikoma visai grandinei?“, – kelia klausimą įmonės vadovas.

Jis skaičiuoja, kad pašarų gamintojų apyvartos praradimas maždaug atitinka gyvulių sumažėjimo procentą: „Kiaulių auginimo pramonėje neseniai buvo fiksuota, kad kiaulių sumažėjo 7 proc., dėl to mes praradome 9 proc. apyvartos.“

Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerija atkerta, kad prokuratūra nemato pagrindo, kodėl pašarų gamintojams reikėtų mokėti kompensacijas. „Trūkumų kompensavimas gali būti tinkamas tik tuo atveju, jei įmonės yra tiesiogiai paveiktos valdžios veiksmų ir yra neproporcingai nuskriaustos. Šiuo atveju taip nėra", – RTL cituoja teisme kalbėjusį valstybės kaltintoją.

Valdžios atstovų nuomone, šiuo atveju tai yra netiesioginė išpirkimo schemos pasekmė, ir tvirtina, kad įmonės gali pasiruošti tokiems pokyčiams, o tai yra įprasta verslumo rizika.

Šiuo metu laukiama teisėjo sprendimo. Tikimasi, kad nuosprendis bus paskelbtas lapkričio 15 d.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/30

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europos vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ...
2023/11/30

Skirtumas tarp benzino ir dyzelino kainų padidėjo

Vidutinės degalų kainos lapkričio 20–27 d. Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino – padidėjo 0,7 procento. Dėl to skirtumas tarp šių degalų kainų augo iki 0,03 Eur/l, kai visą lapkritį buvo api...
2023/11/30

Ūkininkų žinutė rajono valdžiai – užteks gyventi šia diena

Biržai („Biržiečių žodis“). Praėjusį penktadienį rajono meras Kęstutis Knizikevičius, susitikęs su ūkininkais, išgirdo apie problemas, kurias reikia spręsti – žemdirbiai drąsiai kėlė aktualius klausimus ir reikalavo konkre...
2023/11/30

Miškininkai paskelbė prekybos kalėdiniais medeliais pradžią

Artėjant Šv. Kalėdoms Valstybinių miškų urėdija (VMU) skelbia kalėdinių medelių prekybos pradžią bei kviečia savo namus papuošti tikra, mišku kvepiančia eglute. Prekybą kalėdiniais medeliais VMU rengia visoje Lietuvoje ...
2023/11/30

Ūkinių gyvūnų transportavimas: laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę ir maisto saugą bei rinkai tiekiamų ūkinių gyvūnų atsekamumą, inicijuoja gyvūnų siuntų lydimųjų dokumentų skaitmenizavimą. Tikimasi, kad naujovė taip pat&nbs...
2023/11/30

Tyrimas: gyventojai kasmet vis labiau pripažįsta prevencijos programų svarbą

Lietuvos gyventojai vis labiau pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, svarbą ir vis aktyviau jose dalyvauja, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos...
2023/11/30

Rusijos piliečiai žemės sklypus buvo įsigiję neteisėtai

Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo s...
2023/11/30

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link

Vakar Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, medžiotojų bendruomenei svarbaus įstatymo projekto svarstymo eigą pasiremdamas LRT.lt komentuoja žurna...
2023/11/30

Darbdaviams dėl trūkstamų profesijų užsieniečių įdarbinimo nebereikia kreiptis į Užimtumo tarnybą

Lapkritį pasibaigus nustatytai kvotai paslaugų ir statybų sektoriuose, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu priimtas sprendimas ją padidinti. Šiems metams nustatytoji 35950 kvota trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams...