Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023
Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 4 Spa 2023


Dainius ŠEPETYS
ŪP korespondentas
 

Leidimai probleminiams vilkams – tikra karuselė

2023/09/19


Po to, kai Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) išdavė leidimą Šilalės rajone sumedžioti du vilkus, viešojoje erdvėje tarp medžiotojų ir jiems prijaučiančių kilo karšta diskusija: kodėl leidime paminėti net 6 medžiotojų būreliai, kai probleminius vilkus reikia medžioti žalos padarymo vietoje – dabar bus sumedžioti atsitiktiniai vilkai, o probleminiai ir toliau puldinės ūkininkų gyvulius. Į šį atvejį iš esmės pažvelgė ir „Ūkininko patarėjo“ redakcija.

Du vilkai – šešiems medžiotojų būreliams    

Šilalės rajono savivaldybės administracija parengė prašymą AAA išduoti leidimą paimti iš gamtos du vilkus ne Medžioklės taisyklėse nurodytu leistinu jų medžiojimo terminu, juos sumedžiojant (nušaunant), kadangi nuo vilkų medžioklės sezono pabaigos iki rugpjūčio 31 d. buvo užfiksuota 11 plėšrūnų išpuolių atvejų. Jų metu buvo papjauta 12 galvijų ir 8 avys.

„Medžioklės teritorija buvo parinkta pagal vilkų išpuolių vietas“, – redakcijai paaiškino Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Jančiauskas. AAA, įvertinusi pateiktus dokumentus (medžiojamų gyvūnų padarytos žalos apžiūros aktus ir svetainės biomon.lt informaciją apie įvykdytus išpuolius), išdavė leidimą sumedžioti vilkus Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) Šilalės skyriaus ,,Medvėgalio“ medžiotojų būreliui, ,,Vingininkų“ medžiotojų klubui, Šilalės medžiotojų būreliui, medžiotojų klubui ,,Gvaldai“, LMŽD Šilalės skyriaus Kvėdarnos medžiotojų klubui bei Klaipėdos miesto medžiotojų ir žvejų klubui ,,Ragas“.

Paminėti medžiotojų būreliai ir klubai medžioklei naudoja skirtingo dydžio medžioklės plotus, tačiau kartu sudėjus vilkų medžioklei buvo paskirtas didžiulis plotas. Šis sprendimas buvo priimtas siekiant apsaugoti kuo daugiau ūkinių gyvūnų ir jų augintojų nuo galimų vilkų išpuolių bei sumažinti plėšrūnų daromą žalą.

Čia reikėtų priminti, kad vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir tęsiasi iki kovo pabaigos arba tol, kol baigiasi einamajam medžioklės sezonui skirtas limitas. Praėjusį medžioklės sezoną vilkų sumedžiojimo limitas siekė 282 individus ir buvo išnaudotas likus dviem mėnesiams iki sezono pabaigos.

Viskas – pagal įstatymą

Išsiaiškinę, kad iš Šilalės savivaldybės administracijos pusės šiuo atveju klaidų padaryta nebuvo, kreipėmės į AAA. Ten Gyvosios gamtos licencijavimo skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis ŪP paaiškino, kad leidimas naudoti saugomas rūšis parengtas pagal konkrečios saugomos rūšies biologinius ir ekologinius požymius bei Šilalės rajono savivaldybės administracijos prašymą ir jame nurodytą informaciją.

„Laikytina, kad savivaldybės administracija, teikdama prašymą, proaktyviai nustatė teritorijas, kuriose žala buvo ar gali būti padaryta“, – sakė D. Mikelaitis, paaiškindamas, kad saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo reikalavimai nenumato, kad leidimas turi būti išduotas tik tai vietai, kur padaryta žala.

Pasak skyriaus vedėjo, vilkai yra teritoriniai, aktyviai judantys gyvūnai – šeima turi savo teritoriją, kurią gina nuo kitų vilkų. Vilkų gaujos naudojamos teritorijos plotas priklauso nuo šeimos dydžio, teritorijoje aptinkamo maisto gausos, geografinio regiono. „Lietuvoje gyvenančių vilkų teritorijų dydžiai nėra išsamiai ištirti, tačiau lygumų miškingose vietovėse vilkų šeima gali užimti apie 100–300 kv. km plotą“, – komentavo D. Mikelaitis.

Vietoj elnių riaumojimo – vilkų staugimas

Redakcijos paprašytas situaciją sutiko pakomentuoti ir Šilalės MŽD vadovas Genadijus Zbarauskas. „Šilalės rajone gyvena 60–70 vilkų, o tai labai didelis skaičius, todėl natūralu, kad jų išpuoliai tokie dažni“, – kalbėjo G. Zbarauskas. Jis taip pat užsiminė, kad iš viso Lietuvoje yra apie 3 tūkst. vilkų, o ne, kaip teigiama oficialioje statistikoje, apie 500.

Pasak medžiotojo, rajone užfiksuoti ne visi vilkų išpuoliai, nes dalis nuo pilkių nukentėjusių gyvulių augintojų niekur nesikreipė. „Medžiotojai žino apie 20 tokių atvejų, betgi mūsų niekas neklauso“, – piktinosi G. Zbarauskas. Jo teigimu, „Baltijos vilko“ atstovai nuolatos drumsčia vandenį, per prievartą bruka savo nuomonę, o norėdamas išsiaiškinti jų finansavimo šaltinius, tik špygą gausi.

„Išdavė leidimus sumedžioti tik du vilkus, o tai labai mažai, juk ūkininkai nuolatos prašo pasaugoti jų gyvulius“, – piktinosi Šilalės MŽD vadovas, klausdamas, kaip atrodys pasaloje sėdintis medžiotojas, kuris šauti į vilką negali. „Tai ar ne kvailai vyrai atrodys, tai kaip jie tą link gyvulių sliūkinantį vilką nubaidys, jei leidimo panaudoti ginklą neturės?“ – klausė G. Zbarauskas.

Pašnekovas, turintis 24 metų medžioklės patirtį, minėjo ir labai išaugusią lūšių populiaciją. „Didesniuose miškuose visiškai neliko stirnų, jos dabar sutinkamos tik mažuose miškeliuose, krūmynuose, nes iš stambių miško masyvų jas išvarė lūšys, kurios jau ir žmonėms ant galvų tuoj pradės lipti“, – apie plėšrūnų gausą kalbėjo medžiotojas. Atsisveikindamas patyręs medžiotojas  sakė, kad jo bičiuliai šiomis dienomis susiruošė į mišką paklausyti elnių riaumojimo rujos metu, bet vietoj jo išgirdo tik vilkų staugimą...

 

Titulinėje nuotr. – Genadijus Zbarauskas įsitikinęs, kad apie miško gyventojus geriausiai supranta medžiotojai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/03

Žemaičių Naumiestyje: kopūstienė bei geriausių krašto ūkininkų apdovanojimai

Žemaičių Naumiestyje rugsėjo 30 d. netilo šventinis šurmulys! Čia visi susirinko į vieną gardžiausių Pamario krašto švenčių ,,Kai ilsisi noragai, garuoja pyragai“.
2023/10/03

„Achema“ atnaujino antrojo amoniako gamybos cecho darbą

Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovė „Achema“ atnaujino ilgiau nei metus sustabdyto antrojo amoniako gamybos cecho veiklą, BNS patvirtino įmonės komunikacijos vadovė Jolita Macelytė. Pasak jos, antrasis cechas veikia nuo praėjus...
2023/10/03

Elektros vidutinė savaitės kaina biržoje mažėja antrą savaitę iš eilės

Rugsėjo mėnesio vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,117 Eur/kWh be PVM – tai 14 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,102 Eur/kWh. Tačiau vidutinė savaitės kaina mažėja antrą savaitę iš eilės ir ...
2023/10/03

Naujausias VU mokslininkų tyrimas atskleidė verslo požiūrį į kriptovaliutų panaudojimo tendencijas

Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų grupė atliko tyrimą, orientuotą į finansų technologijų galimybes turizmo rinkoje. „Nors rinkoje dažnai pastebimas susidomėjimas finansų technologijomis ar s...
2023/10/03

Pasveikinti Švenčionių rajono ūkininkai

Rudeniniame kermošiuje pasveikinti versliausi, darbščiausi ir inovatyviausi 2023 m. Švenčionių rajono ūkininkai.
2023/10/03

Svarbu: kaip patikslinti durpžemių plotus?

Pareiškėjai, įžvelgę durpžemių nustatymo netikslumus ariamoje žemėje pagal Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą, turi kreiptis į valstybės įmonę Žemės ūkio duomenų cen...
2023/10/03

Ligonių kasos: regos negalią turintys pacientai sulauks didesnės pagalbos

Gera žinia regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms – gerokai padidėjo kompensuojamųjų akinių lęšių bazinės kainos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo ...
2023/10/03

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Baigiantis jau tretiems 2021–2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso. Regiona...
2023/10/03

Valstybinė grūdų kontrolė iš Ukrainos – Lenkijos pasienio perkeliama į Lietuvą

Antradienį vykusiame Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žemės ūkio ministrų susitikime pasiektas svarbus susitarimas, leidžiantis perkelti tranzitu vežamų ukrainietiškų grūdų forminimo procedūras iš Ukrainos – Lenkijos pasienio į K...