Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Lengvatines paskolas dėl karo Ukrainoje patiriantiems sunkumų ūkiams teiks ir kredito unijos

2023/09/07


Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį dėl lengvatinių paskolų teikimo ūkio subjektams, patiriantiems sunkumų dėl karo Ukrainoje. Paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašą papildė 11 LKU grupės kredito unijų: Anykščių kredito unija, Kauno kredito unija, Kėdainių krašto kredito unija, kredito unija „Ebitum“, kredito unija „Germanto lobis“, kredito unija „Tikroji viltis“, Panevėžio kredito unija, Pakruojo kredito unija (buvusi Pakruojo ūkininkų kredito unija), Pasvalio kredito unija, „Pilies“ kredito unija (buvusi Širvintų kredito unija), Ukmergės ūkininkų kredito unija.

Verta pasiskolinti pritrūkus apyvartinių lėšų

Dėl lengvatinių paskolų žemės ūkis ir žuvininkystės sektoriai aktyviai kreipėsi nuo pat priemonės įgyvendinimo pradžios – 2022 m. apyvartiniam kapitalui finansuoti priemone pasinaudojo 363 ūkio subjektai, kuriems suteikta 31 mln. eurų paskolų, o 2023 m., iki birželio 30 d., – 383 ūkio subjektai, kuriems suteikta 30 mln. Eur paskolų. Priemonės įgyvendinime dalyvavo 5 finansų tarpininkai, kai kiekvienas iš jų suteikė po 10–16 mln. eurų lengvatinių paskolų.

Atgarsiai apie paskolų aktualumą sklinda ir iš pačių ūkininkų lūpų. Kaišiadorių rajone veikiantis Sigito Petkevičiaus ūkis „Petkus“ 2022 m. kreipėsi dėl paskolos apyvartinėms lėšoms ir gavo 390 tūkst. Eur finansavimą.

„2021 m. užklupusi COVID-19 pandemija, o 2022 m. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje atnešė nemenkų iššūkių – kilo elektros energijos kaina, susidūrėme su apyvartinių lėšų trūkumu, o siekiant išlaikyti ūkį visuomet reikia tam tikrų investicijų. Pasistatėme 30 kW galios saulės elektrinę, tačiau jos įrengimui reikėjo atsinaujinti namo stogą – dėl to neišvengėme ir papildomų išlaidų. Tada atsidūrėme „duobėje“. Gautas finansavimas labai padėjo tuometinėje situacijoje – jei praėjusiais metais turėjome didelį nuostolį, tai šiemet veiklos pelningumo rodikliai auga“, – teigia ūkininkas S. Petkevičius.

Paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašas auga

Kaip teigia INVEGOS vyriausioji finansinių priemonių projektų vadovė Vaida Stamburaitė, liepos mėn. paskelbus pakartotinį kvietimą finansų tarpininkams toliau įgyvendinti skatinamąją priemonę Lietuvos ūkiams, jų gretos sparčiai pildosi, o tai suteikia galimybę atliepti su likvidumo problemomis susiduriančių ūkininkų poreikius.

„Šios priemonės dėka galime teikti paskolas Lietuvos ūkio sektoriui, kuris šiuo metu susiduria su likvidumo problemomis. Žemės ūkio ir akvakultūros subjektai nurodo, kad apyvartinių lėšų trūkumas jaučiamas dėl išaugusių kuro, energetikos, trąšų, pašarų, medžiagų, kt. kainų, išaugusių taršos mokesčių, atsiskaitymo už paslaugas terminų sutrumpinimo. Siekiant, kad ūkio subjektai galėtų užsitikrinti likvidumą ir būtų išsaugotas veiklos tęstinumas dabartinės situacijos metu, reikalinga kryptinga parama tiek visai ekonomikai, tiek atskiriems sektoriams, įskaitant žemės ūkį, žuvininkystę. Finansavimo galimybe, kurią šiuo metu teikia 18 finansų įstaigų, kviečiame pasinaudoti kiekvieną nukentėjusį ūkio subjektą“, – teigia V. Stamburaitė.

Jai pritaria ir LKU kredito unijų grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos administracijos vadovas Mindaugas Vijūnas – finansinė pagalba neatsiejama nuo Lietuvos ūkininkų patiriamų iššūkių sprendimo karo kontekste.

„Karui Ukrainoje nesitraukiant, Lietuvos ūkininkai ir toliau susiduria su likvidumo problemomis. Kredito unijos jau 27-erius metus yra artimos Lietuvos ūkininkams ir nuolat stengiamės pasiūlyti finansavimo sprendimus, atliepiančius jų patiriamus iššūkius esamuoju momentu. Ilgamečių partnerių, tokių kaip INVEGA, dėka galime būti dar arčiau ir veikti dar efektyviau savo narių labui“, – komentuoja M. Vijūnas.

Nuo 2022 m. iki 2023 m. birželio 30 d. LKU kredito unijų grupė yra suteikusi 13 mln. Eur paskolų, kuriomis pasinaudojo 253 dėl karo Ukrainoje sunkumų patiriantys ūkio subjektai.

Pasinaudoti priemone – iki 2023 m. metų pabaigos

Dėl lengvatinių paskolų pagal šią priemonę kviečiami kreiptis Lietuvos ūkio subjektai, veikiantys žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse. Lengvatinės paskolos teikiamos finansuoti išlaidas trumpalaikiam turtui įsigyti, darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams mokėti, biologiniam turtui įsigyti, prisiimtiems finansiniams įsipareigojimams pagal anksčiau sudarytas sutartis vykdyti.

Paskolų sutartys bus pasirašomos iki 2023 m. gruodžio 31 d. Paskolos teikiamos ne ilgesniam kaip 6 metų laikotarpiui ir turės būti išmokėtos iki 2023 m. gruodžio 31 d.

 

INVEGOS informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/29

„AUGA group“: pašarų technologija metano emisijas leidžia sumažinti kone trečdaliu

„AUGA group“ netiesiogiai priklausanti bendrovė „AUGA Tech“, vysto specializuotą pašarų technologiją, kuria siekiama sumažinti metano emisijas iš karvių virškinimo procesų. „AUGA Tech“ pasta...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).
2023/11/29

Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes

Nuo kitų metų pradžios keičiasi tarifai, taikomi į rinką išleidžiamoms gėrimų pakuotėms, kurios dalyvauja užstato sistemoje. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdyba naujus tarifus nustatė atsižvelgdama į artimiaus...
2023/11/29

Kelininkų klaidos talžo ūkininkų likimus

Jau kelerius metus Kėdainių rajono Josvainių seniūnijos Vincentavos kaimo ūkininkas Ernestas Bagdonas negali artimiausiu keliu nuvažiuoti iki dirbamo žemės sklypo. To priežastis – Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) specialistų neti...