Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Lenkijos pieno sektorius ruošiasi naujam šuoliui – sinergijos sieks drauge su Ukraina

2024/07/03


Lenkijos pienininkai Ukrainą vertina kaip potencialų partnerį, su kuriuo bendradarbiaujant galima padidinti konkurencingumą tarptautinėje rinkoje. Tačiau dalis lenkų ūkininkų bendruomenės panašiai bendradarbiavimo perspektyvai kategoriškai nepritaria.  

Lenkijos pieno rūmai (LPR) vienija didžiausius Lenkijos pieno gamintojus ir perdirbėjus. Kaip patys prisistato, jie yra strateginis nacionalinių ir ES institucijų bei vyriausybinių agentūrų, dirbančių pieno pramonės plėtros srityje, partneris. Pagrindinis tikslas – Lenkijos pieno pramonės plėtra, taigi organizacija siekia padėti užmegzti naujus verslo ryšius.

LPR labai rimtai vertina kaimyninės Ukrainos potencialą ir yra nusiteikę glaudžiai bendradarbiauti. Ta kryptimi neseniai žengtas pirmasis žingsnis.

Birželio 17 d. Balstogėje įvyko Lenkijos ir Ukrainos pieno sektoriaus atstovų susitikimas, surengtas Lenkijos pieno rūmų direktorės Agnieszkos Maliszewskos ir Ukrainos pieno perdirbėjų sąjungos vykdomojo direktoriaus Arseno Diduro iniciatyva. Susitikime dalyvavo abiejų šalių vyriausybių, pieno pramonės atstovai, taip pat ir pieno gamintojus vienijančių organizacijų vadovai.

Susitikimo metu pasirašytas memorandumas dėl bendradarbiavimo, skatinant ir remiant Ukrainos pieno sektorių siekiant integracijos ES. Pasak LPR pranešimo, tokios iniciatyvos labai vertingos abiem šalims, kurios yra svarbios pieno gamintojos Europoje. Pabrėžiama, kad bendradarbiavimas gali padėti padidinti prekybą ir investicijas, keitimąsi žiniomis ir technologijomis, taip galiausiai sustiprinti abiejų šalių pieno pramonės konkurencingumą tarptautinėje rinkoje.

Pasak Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerijos valstybės sekretoriaus Stefano Krajewskio, „turime rūpintis, kad produktai tiek iš Ukrainos, tiek iš Lenkijos pasiektų trečiąsias rinkas ir kad mes kartu kurtume šį potencialą“. Ministrų kabineto atstovas priminė, kad Ukraina dabar yra panašioje situacijoje, kurioje Lenkija buvo prie 20 metų, kai įstojo į Europos Sąjungą – atsidūrė naujoje konkurencinėje erdvėje.

Lenkijos rinkai bendradarbiavimas, kaip tvirtina ministerijos valstybės sekretorius, jokios grėsmės nekelia, nes Lenkija į Ukrainą eksportuoja 6 kartus daugiau pieno produktų nei importuoja.

Lenkijos ir Ukrainos susitarimas
Žengtas pirmasis žingsnis dėl Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimo pieno sektoriuje. Lenkijos pieno rūmų (Izbamleka.pl) nuotr.

Grupelė ūkininkų prie LPR atvyko piketuoti

LPR iniciatyvai ir ketinimui bendradarbiauti su Ukrainos pieno sektoriumi dalis Lenkijos ūkininkų bendruomenės nepritaria, Ukrainoje mato savo didžiausius konkurentus.

Šeimos ūkių judėjimo atstovai vakar į Balstogę, kur įsikūrusi LPR būstinė, atvyko su pora kibirų mėšlo bei pora bidonėlių pieno ir surengė protestą reikalaudami Rūmų direktorės atsistatydinimo. Jauna radikalios pakraipos organizacija nesutinka, kad Lenkija remtų pieno pramonės plėtrą Ukrainoje. Jų nuomone, tai lems pieno gamybos šalies viduje žlugimą. Pasak vieno iš piketo dalyvių, yra ruošiama kilpa, kuri bus užveržta Lenkijos ūkininkams ant kaklo. Mėšlo jie atsivežė norėdami parodyti, kad „iš pieno gamybos tuojau liks tik mėšlas“.

„Trumparegiška aiškinti, kad Ukrainos rinka mums negresia, nes ten eksportuojame 6 kartus daugiau pieno nei importuojame. Galų gale, ten netrukus bus pastatyti dideli karvių ūkiai. Po metų jie užtvindys mus mastitiniu pienu, o po dvejų metų – sūriu", – „Tygodnik Rolnicy“ cituoja Varmijos-Mozūrų pieninių galvijų augintojų asociacijos viceprezidentą Konradą Krupińskį. Šeimos ūkininkų sąjūdžio atstovas atkreipė dėmesį, kad Ukrainos pieno gamintojai, nors šalis dar nėra ES narė, jau gauna subsidijas, tačiau jiems netaikomi nei gamybos apribojimai, nei griežti Žaliojo kurso standartai.

Piketo organizatoriai taip pat nusiuntė laišką žemės ūkio ministrui Czesławui Siekierskiui. „Pieno iš Ukrainos antplūdis gali turėti katastrofiškų pasekmių mūsų ūkininkams, sumažinti kainas ir daugelį Lenkijos ūkių privesti prie bankroto“, – rašoma laiške, darant išvadą, kad tai taip pat gali turėti neigiamos įtakos visos Europos Sąjungos pieno rinkai. Ministerija laiško kol kas nekomentavo.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis