Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Liepa sode, darže ir gėlyne

2023/07/01


Nuo to, kaip šį mėnesį rūpinsimės augalais, priklauso, kokiu derliumi džiaugsimės vasarai baigiantis ir rudenį. Nedaugžodžiaujant – laistykime, tręškime, atidžiai pasirinkdami priemones, ginkime augalus nuo ligų ir kenkėjų. Jeigu neskubėsite šienauti žydinčių pievelių, padėsite bitėms, o jos atsidėkos vasaros žiedų medumi. Na o jeigu  leistumėmės į filosofavimus apie žaibiškai lekiantį laiką, tai dėmesio – jau prasideda pirmieji ankstyvesnio derliaus tvarkymo darbai!

ORO PRANAŠAI

  • Lyjant šliaužioja sliekai – galima laukti ilgo lietaus.
  • Jeigu pievose skruzdės neša aukštus lizdus – bus lietinga vasara.
  • Auksinis dangus po saulėlydžio – bus geras oras.
  • Jei rugys pradeda žydėti iš vidurio – vasara bus lietinga, jei iš apačios – ruduo bus lietingas.
  • Jei žvirbliai maudosi dulkėse – bus lietaus, o šuo ant žemės – bus stiprus vėjas.
  • Uodų spiečiai žada gerą agurkų derlių ir gerą orą!
  • Koks oras septynių miegančių brolių dieną (t. y. liepos 10 d.), toks bus septynias savaites.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą, gausiai žydinčios liepos – lietingą rudenį.
  • Kokia liepa, toks ir sausis.
  • Perkūnija per Magdaleną (liepos 22 d.) pranašauja būsiant daug lietaus.
  • Didelė rasa per Onines (liepos 26 d.) žada gražų orą rugpjūtį, pradėję rausti šermukšniai – ankstyvą, šaltą žiemą.

DARŽE

Ravėjimas. Kas daug ravėjo birželį ir neleido piktžolėms žydėti, gali atsikvėpti – piktžolių mažiau! Tačiau šiek tiek ravėti vis tiek reikia.

Tręšimas. Pastiprinkite kopūstus, vėlai pasėtas morkas. Šiltnamyje augančias paprikas, pomidorus, agurkus tręškite kas savaitę. Šiltnamyje augančius augalus tręškite kompleksinėmis trąšomis, kuriose didesnis azoto kiekis.

Šiltnamio priežiūra. Vėdinkite agurkams langus atverdami stoge, pomidorams – šonuose. Dažniau laistykite agurkus, saikingai pomidorus. Skabykite šoninius pomidorų ūglius, šalinkite ligotus apatinius lapus ir apatines atiderėjusias atžalas, skinkite užderėjusius agurkus, jais vaišinkite šeimyną.

Sėja. Nors sakoma, kad po Sekminių pagrindinė sėja baigta, imkitės papildomos: pasisėkite žieminių ridikų, ropių, špinatų, rūgštynių.

Prieskoniai. Kol dar nežydi, skinkite ir džiovinkite prieskonines žoles, rinkite kmynus. Džiovinti būtina pavėsyje, paskui laikyti sandariuose induose arba sausoje vietoje medžiaginiuose maišeliuose.

GĖLYNE

Genėjimas. Mėnesio pradžioje genimi nužydėję lapuočiai krūmai, formuojamos jų gyvatvorės.

Gėlyno priežiūra. Purenkite, laistykite, tręškite daug azoto turinčiomis trąšomis, jei nespėjote birželį. Išskinkite pageltusius lapus, nužydėjusius žiedus. Nukaskite tulpes, scyles, narcizus, jei jie čia jau augo 3–4 metus. Nupjaukite nužydėjusius šalavijus – vasaros pabaigoje žydės antrą kartą! Dalykite ir sodinkite vilkdalgius. Nužydėjusių bijūnų kerus patręškite kompleksinėmis trąšomis arba perpuvusiu mėšlu, nepamirškite laistyti – jie ruošiasi kitai vasarai. Nuskabykite smulkiažiedžių chrizantemų viršūnes, kad žiedų būtų daugiau. Stambiažiedžių išskinkite šoninius ūglius, kad žiedai būtų didesni. Baigus žydėti našlaitėms, jas nukarpykite 5–7 cm aukštyje, palaistykite, patręškite: rudenį jos vėl pasipuoš naujais žiedais.

Rožių priežiūra. Patręškite trečią kartą (paskutinį!). Rinkitės arba specialias trąšas, arba organines (perpuvusį mėšlą, pelenus) ir mineralines (azotą, kalcį, magnį, fosforą, kalį). Po liepos rožių augimo trąšomis skatinti nebereikia, kad iki žiemos spėtų sumedėti ir nenušaltų išleisti ūgliai.

Vejos priežiūra. Veją nuolat pjaukite ir tręškite trąšomis su daug azoto (geriausia tai daryti prieš lietų arba vėliau stipriai palaistyti). Orams atvėsus, veja gali būti ir 3 cm aukščio. Jei kaitra – žolę pjaukite aukščiau (palikite apie 5 cm) ir gausiai laistykite du ar tris kartus per savaitę.

Dauginimas. Jau galite rinkti dvimečių gėlių sėklas. Ūgliais dauginkite pentinius, jurginus, flioksus, o rožes – sumedėjusiais auginiais, be to, galite jas akiuoti. Mėnesio viduryje sėkite našlaites, šiurpinius gvazdikus, neužmirštuoles, katilėlius – jos pražys ankstyvą pavasarį.

Apsauga nuo kenkėjų. Tiek rožes, tiek gėlyną saugokite nuo grybelinių ligų, kenkėjų, erkučių ir šliužų. Priemonės priklauso nuo požiūrio: geriausia profilaktiškai naudoti ekologines (jas naudoti reikia dažnai), o augalams susirgus – geriau imtis insekticidų ar fungicidų.

SODE

Laistymas. Stebėkite, kad uogas brandinantiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams netrūktų drėgmės, antraip nukentės derlius. Geriau lieti rečiau, bet gausiai! Dirvos drėgnumą nesunku palaikyti mulčiuojant organinės kilmės mulčiu: kompostine žeme, lapais, nupjauta žole, medžio žieve, smulkiomis šakelėmis, riešutų kevalais ir t. t. Mulčias saugo dirvos drėgmę ir gerina jos organinį derlingumą, nuo kurio priklauso mikroflora. Kuo geriau jaučiasi gerosios bakterijos, grybienos mikorizė prie augalo šaknų, tuo geriau dera augalai. Ar žinojote, kad Lietuvos dirvoje yra labai daug fosforo ir kalio, kuris neprieinamas augalams? Tik dėl bakterijų ir grybų hifų šie makroelementai naudingi augalams. Todėl pasirūpinkite mikroflora dirvoje, o ji pasirūpins augalais.

Derlius. Šie metai uogoms nebuvo itin palankūs, vienu metu noko ir ankstyvosios, ir vidutinio ankstyvumo braškės, tad jų sezonas jau pamažu baigiasi, bet dar dera valgomasis sausmedis, amelankis, netrukus prasidės šilauogės, vasarinės avietės, gervuogės ir kitos uogos.

Jei dar neparuošėte žiemai braškių ir žemuogių, paskubėkite, nesusivėlinkite pasirūpinti ir vyšnių, trešnių, agrastų, valgomojo sausmedžio, medlievos (amelankio) uogų atsargomis. Virkite, šaldykite, džiovinkite, gaminkite džemus, kompotus, trinkite.

Vaismedžių ir vaiskrūmių priežiūra. Purenkite žemę, mulčiuokite pokrūmius, laistykite ir tręškite. Nurinkę derlių, purkškite nuo kenkėjų. Stenkitės vaiskrūmius gerai pamaitinti trąšomis iki liepos vidurio. Tada augalai geriau žiemoja ir gausiau dera kitais metais.

Liepos pradžioje retinkite vėlyvų ir žieminių veislių obuolių užuomazgas. Jeigu derlius labai gausus arba netaisyklingai genite augalą, gali tekti paremti apsunkusias šakas, kad nelūžtų. Arba galite dalį dar neprinokusių vaisių nuskinti.

Genėjimas. Genėkite obelis šviesinamuoju metodu – atidengti vaisiai, gavę daugiau saulės, būtų skanesni, gražesnės spalvos. Toks vaismedžių genėjimas padeda apsaugoti vaisius nuo ligų ir kenkėjų. Galima horizontaliai atlenkti jaunus obelaičių ar kriaušaičių ūglius. Kol prinoks obuoliai, rinkite ir išmeskite supuvusius krituolius (jokiu būdu nemeskite į kompostą – neplatinkite puvinio).

Nurinkę derlių, genėkite kaulavaisius, galite juos žeminti – vyšnios viršūnę nupjovus iki pirmos stiprios šakos, ši taps naująja viršūne. Vasara puikiai tinka kaulavaisiams genėti, nes pjūvio ar kirpimo žaizdos lengvai gyja. Dabar tinkamas metas genėti ir graikinius riešutmedžius.

Antroje mėnesio pusėje galite skiepyti (akiuoti) sodo augalus.

BITYNE

Jeigu oras bus palankus bitėms, mėnesio viduryje turėsite iškopti medų. Tad nepatingėkite bičių šeimoms paieškoti dobilynų, barkūnais ir kitas augalais žydinčių pievų.

Aviliuose į lizdo kraštus iškelkite senus korius su perais, o viduryje sudėkite šiais metais pasiūtus korius. Šeimoms, turinčioms 11 ir daugiau korių, papildomai įdėkite 1–2 dirbtinius korius ir uždėkite meduves. Tačiau silpnoms bičių šeimoms meduvių nedėkite, geriau papildomai įdėkite 2 dirbtinius ir 2–3 bičių pasiūtus korius.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvios 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis