Rinka perpildyta
VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pernai IV ketvirtį iš Lietuvos buvo eksportuota daugiau nei
1 225 t medaus. Tačiau šiemet medaus eksportas menko – I ketvirtį eksportuota 914 t, o II ketvirtį –
344 t medaus. Lietuviškas medus keliauja į Airiją, Prancūziją, JAV, Portugaliją, Estiją, Latviją. Daugiausia jo išvežama į Lenkiją, Vokietiją ir Ispaniją.
Nors mūsų šalyje lietuviško medaus pakanka, rinka dar papildoma ir atvežtiniu. Pernai IV ketvirtį į Lietuvą buvo importuota 1 635 t, šiemet I ketvirtį – 948 t, o II ketvirtį – 77 t medaus. Didžiausi kiekiai atkeliavo iš Ukrainos ir Kinijos.
Eksportui parduodamo medaus kainos yra žemesnės negu Lietuvos rinkoje parduodamo medaus. Šiemet supirkėjai už kilogramą medaus bitininkams siūlo 2,5 Eur. „Džiaugtumėmės, jei medų urmu supirktų po 2,5 Eur/kg. Tačiau ir už šią kainą sudėtinga parduoti. Kol kas visa produkcija stovi sandėliuose. Laukiu geresnių laikų. Tikiuosi, kad medų realizuosiu po Naujųjų metų“, – optimizmo nepraranda Vilniaus r. bitininkas Mykolas Valavičius.
Panevėžio bitininkų draugijos vadovas Vaidas Arbutavičius „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad bitininkus gelbėdavo didmeninė prekyba. Deja, šiemet ji stringa. „Dauguma bitininkų atsikvėpė ir nebedirbo, neieškojo, kur galės realizuoti medų. Todėl dabar jie sėdi ir svarsto, ką daryti. O juk nereikėtų pasitikėti vienu ar dviem pirkėjais, reikia turėti 10–15 ir daugiau. Tuomet, kai vienas neperka, nuperka kitas. O dabar – kas kaip moka, tas taip šoka. Jau nebe tie laikai, kad supirkėjai atvažiuotų medų iš namų paimti, reikia patiems siūlyti, ieškoti, dirbti. Juk prekyba – darbas, kurio negalima apleisti“, – teigė V. Arbutavičius.
Problemų neturėjo
Panevėžio bitininkų draugijos vadovas minėjo, kad bitininkai, pardavinėjantys medų turgeliuose, mugėse po truputį jį išparduoda ir jų turimo medaus atsargos mažėja. V. Arbutavičius pastebėjo, kad pastaraisiais metais lietuvių įpročiai pasikeitė, daug kas medaus įsigyja per socialinius tinklus, skelbimus, elektroninėse parduotuvėse. „Nors šiemetis pirkimas vangokas, tačiau jis vyksta. O tie, kas laukia, kol jų medaus bačkas iš namų išridens ar visą medų išpirks kaimynai, tai iki šiol tebelaukia“, – atviravo bitininkas.
Pats V. Arbutavičius ŪP teigė, kad per visą bitininkavimo laikotarpį neturėjo problemų realizuojant medų. Jų jis neturi ir šiemet. Vaido medus, skirtas didmeninei prekybai, dokumentaliai buvo parduotas liepą. „Dalį medaus ir bičių produktų parduodame elektroninėje parduotuvėje. Bičių produktų: žiedadulkių, bičių duonelės ir kt. pirkimas yra sezoniškas. Klientai jų pageidauja, kai pradeda siausti peršalimo ligos. Juos vertina tie, kurie supranta natūralių produktų naudą. Tačiau daugumai žmonių dar trūksta informacijos apie bičių produktų naudą sveikatai. Medaus klientai pageidauja ištisus metus. Jo pirkimai šiek tiek sumažėja tik vasarą“, – pastebėjo bitininkas.
Prekinio ženklo „Vaido bitynas“ įkūrėjas elektroninėje parduotuvėje parduoda gražiai įpakuotus bičių produktų rinkinius, kainuojančius 20 Eur, medaus šokoladą, medų su čiobreliais, avietėmis, citrinomis ir imbierais, kava ir kt., kainuojančius po 4 Eur, už 100 g žiedadulkių prašoma 3 Eur, už kilogramą – 25 Eur, už kilogramą bičių duonelės – 40 Eur. Brangiausias produktas – šaldytas bičių pienelis, 15 g kainuoja 40 Eur.
Prisimena, kai suserga
Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.
Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.
Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.
ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.