„Global 500 Family Business Index“ duomenimis, 500 didžiausių pasaulyje šeimos įmonių bendros pajamos sudarė apie 8,8 trilijono JAV dolerių, o jose dirbo per 25,1 mln. žmonių. „Indekso sąrašo įmonės pasiekė puikių rezultatų – per porą metų verslai paaugo 10 procentų. Akivaizdu, jog šeimos verslo tradicijos įkvepia organizacijų kultūrą ir daro įtaką ilgalaikėms strategijoms. Daugiau kaip keturi penktadaliai sąrašo įmonių gyvuoja ilgiau negu 50 metų, o trečdalio istorija siekia per šimtą metų. Tai rodo, kad laikui bėgant šeimų įmonės įtvirtina savo padėtį rinkoje, o paveldėtojai išlaiko motyvaciją rūpintis verslo efektyvumu ir konkurencingumu. Dauguma įmonių yra labai aktyvios ir orientuotos į augimą – kone pusė (47 proc.) nuo 2023 metų įvykdė bent vieną verslo susijungimo ir įsigijimo sandorį“, – pastebi Leonas Lingis, profesinių paslaugų bendrovės EY vykdantysis partneris Baltijos šalyse.
Globalus indeksas atskleidžia, kad 2025 m. didžiausia šeimos įmonė pasaulyje yra „Walmart“ iš JAV su 648,13 mlrd. dolerių apyvarta, po jos seka Vokietijos „Volkswagen Group“ (356,71 mlrd. dolerių), Vokietijos „Schwarz Group“ (179,09 mlrd. dolerių). Ketvirtoje vietoje – JAV įmonė „Cargill“ (177 mlrd. dolerių), penkta – „Ford Motor Company“ (176,19 mlrd. dolerių). Į indekso dešimtuką iš viso patenka penkios JAV įkurtos šeimos įmonės, trys Vokietijos ir dvi Indijos.
Baltijos šalyse veikiančios stambios šeimų įmonės kol kas nepatenka tarp 500 milžinų, tačiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos ekonomikoms daro reikšmingą įtaką. Rygoje veikiančio Baltijos šeimos įmonių instituto (BFFI) duomenimis, 2023 metais didžiausia šeimos įmone Latvijoje buvo galima vadinti „Pata“, kurios apyvarta siekė 235 mln. eurų, Estijoje – „Alexela“ su 618 mln. eurų metine apyvarta, o Lietuvoje – šeimos biurą „Willgrow“, kuris valdo logistikos bendrovę „Girteka Group“ ir kitus verslus, pasiekusius bendrą 1,8 mlrd. eurų apyvartą.
„Dėl istorinių aplinkybių šeimos įmonių Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse istorija nėra tokia ilga kaip Vokietijos ar JAV. Tačiau šiandien mūsų regione pirmaujančių šeimos įmonių verslo valdymo praktikos yra tokios pat pažangios kaip ir Vakarų Europoje. Matome ne vieną įmonę ar įmonių grupę, kurios savininkai kruopščiai planuoja tiek tvarią ilgalaikę plėtrą, tiek sustyguoja verslo perdavimo procesus, ruošia paveldėtojus. Aiški ir efektyvi valdysenos struktūra verslo išlikimui ir klestėjimui yra ne mažiau svarbi negu šiandien pasiekti geri rezultatai“, – akcentuoja advokatė Inga Pakalniškytė, EY Law vadovaujančioji partnerė Baltijos šalyse.
Skaičiuojama, kad 500 didžiausių pasaulyje šeimos įmonių pajamos, lyginant su valstybių BVP rodikliais, leistų šeimos verslams užimti trečiąją vietą pagal dydį pasaulio ekonomikoje, iškart po JAV ir Kinijos.
Iš 500 didžiausių pasaulyje šeimos įmonių 47 proc. yra įsikūrusios Europoje, 29 proc. – Šiaurės Amerikoje, 18 proc. – Azijoje ir 6 proc. – kitose pasaulio šalyse. 23 proc. visų į indeksą įtrauktų įmonių užaugo JAV, 15 proc. – Vokietijoje. EY tyrimo autoriai pastebi, kad didžiausia dalis stambiausių šeimos verslų užsiima mažmenine prekyba arba plataus vartojimo prekių gamyba.
Seniausia į indeksą įtraukta bendrovė yra Japonijos korporacija „Takenaka“, veikianti jau 414 metų. Ilgaamžės europietės – Vokietijos „Merck“ (356 metai) ir Prancūzijos „Wendel“ (320 metų). Seniausia į sąrašą patekusi JAV įmonė yra 181 metus gyvuojanti „Yale“.
Profesinių paslaugų bendrovė EY bendradarbiaudama su Sankt Galeno universitetu sudaro ir pateikia 500 didžiausių pasaulyje šeimos įmonių indeksą, kuriame analizuojama 500 didžiausių pasaulyje šeimos įmonių pagal apyvartą. Tyrime atsižvelgiama tik į ne senesnius nei 24 mėnesių įmonių duomenis. Sudarant indeksą, šeimos įmone laikoma privati įmonė, kurioje ne mažiau kaip 50 proc. balsavimo teisių priklauso šeimos nariams, tačiau viešai kotiruojamų bendrovių atveju į indeksą taip pat įtraukiamos įmonės, kuriose šeimos nariai kontroliuoja ne mažiau kaip 32 proc. balsavimo teisių.
"Fabula Rud Pedersen Group" informacija