Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Lietuviškų produktų eksportas kasmet auga

2023/12/01


Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vykusiame Lietuvos žemės ūkio eksporto skatinimo patarėjų tarybos posėdyje apžvelgti šių metų eksporto skatinimo veiklos rezultatai bei pasiekimai, diskutuota apie kitų metų prioritetines veiklas.

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus pasidžiaugė augančiomis eksporto apimtimis. Lietuvos maisto produktų eksportas kasmet auga, o šių metų fiksuotas augimas yra 11 proc. didesnis nei pernai, todėl šiemet tikimasi perkopti 8 mlrd. eksporto vertės ribą.

Lietuvos žemės ūkio ir maisto pramonės eksporto rinkos toliau diversifikuojamos, vis daugiau ir įvairesnių produktų išvežama į daugiau kaip 150 pasaulio šalių.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros vadovas Šarūnas Celiešius kartu su ŽŪM Tarptautinių reikalų ir eksporto skatinimo skyriaus vedėju Antanu Venckumi pristatė 2023 m. Lietuvos žemės ūkio ir maisto pramonės eksporto skatinimo veiklų apžvalgą, vertinimą bei rezultatus.

2023 metais Lietuvos maisto pramonės įmonėms suteikta galimybė dalyvauti 14-oje tarptautinių maisto pramonės parodų, kuriose dalyvavo 161 įmonė. Iš viso 2021-2023 m. ŽŪM suteikė 1,2 mln. paramos, o vien 2023 m – apie 700 tūkst. Maisto pramonės sektoriaus atstovų itin vertinama parama skiriama dalinai padengti įmonių dalyvavimo parodose bei verslo misijose kaštus.

Posėdyje pristatytos ir apžvelgtos strategiškai svarbios 5 prioritetinės rinkos: Vokietija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė, Japonija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Taivanas. Pabrėžta, kad svarbu išlaikyti balansą tarp naujų, tolimųjų regionų rinkų ieškojimo ir ryšių su tradicinėmis rinkomis tęstinumo, sprendžiant finansavimo intensyvumo klausimus.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, bendradarbiaudama su ŽŪM, 2023 m. aktyviai vykdė eksporto skatinimo veiklas, buvo organizuotos 3 išvykstamosios ir 5 atvykstamosios verslo misijos, kurios itin reikalingos prekybiniams ryšiams užmegzti. Taip pat buvo organizuoti 8 Lietuvos maisto sektoriaus populiarinimo renginiai 7 šalyse ir 9 seminarai apie žengimą į svarbiausias perspektyvias eksporto rinkas, kuriuose iš viso dalyvavo 413 įmonių atstovų.

Tarybos nariai diskutavo dėl 2024 m. žemės ūkio ir maisto pramonės eksporto skatinimo veiklų prioritetų. Aptartos planuojamos tarptautinės maisto parodos, verslo misijos ir kitos eksporto skatinimo veiklos.

Tarp kitų posėdžio klausimų buvo aptartas kritiškai vertinamas lietuviškų maisto produktų su rusiškomis etiketėmis eksportas, kartu su verslo ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovais diskutuota dėl bendradarbiavimo su Taivanu, santykių su Kinija. Paliestas ir prekių tranzito per Lenkiją klausimas, ŽŪM ir URM atstovai pristatė Lietuvos inicijuojamus veiksmus, kuriais siekiama išspręsti susidariusią nepalankią vežėjams situaciją.

Žemės ūkio eksporto skatinimo patarėjų taryba, siekiant intensyvinti dialogą ir bendradarbiavimą su Lietuvos maisto pramonės sektorių asociacijomis ir įmonėmis ir atverti kitų šalių rinkas, įsteigta ŽŪM iniciatyva 2021 m.

Į tarybos veiklą įtraukti Vyriausybės, URM, ŽŪM, mėsos gamintojų, pieno gamintojų asociacijų, LitMEA, taip pat didžiausių maisto pramonės įmonių (eksportuotojų) atstovai.

 

ŪP portalas su Žemės ūkio ministerija

Asociatyvi ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...