Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 7 Spa 2024
Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 7 Spa 2024
Lietuviškų riešutų rinka dar alkana
Riešutų derlių nuimti padeda šeima.

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Lietuviškų riešutų rinka dar alkana

2024/09/16


Augintojai teigia, kad lazdynų riešutai šiemet subrendo 2–3 sav. anksčiau, todėl riešutų kekėmis surinkimo sezonas jau baigėsi. Šiais metais lietuviškų riešutų rinkoje buvo mažiau, nes vasarą praūžusi audra vienur pasiglemžė 20 proc., kitur – 60 proc. derliaus. Šiuo metu vartotojai gali pasilepinti iškultais lazdynų riešutais, netrukus bus galima paskanauti ir lietuviškų graikinių riešutų.

Plotai išsiplėtė

Didėjant lietuviškų riešutų paklausai, daugėja ir riešutynų plotų. Per septynerius metus jie išsiplėtė beveik 6 kartus. Paanalizavus VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) duomenis matyti, kad mūsų šalyje 2017 m. riešutynų plotai užėmė vos 373,42 ha. Vėliau jų plotai ėmė didėti: 2018 m. riešutynais buvo užsodinta 616,13 ha, 2019 m. – 843,72 ha, 2020 m. – 1 183,10 ha. Praėjusiais metais šių kultūrų plotai siekė 2 051,72 ha, šiais metais – 2 194,21 ha.

Statistiniai duomenys rodo, kad 2017 m. augintojai priskynė tik 48 t riešutų. Kiek derliaus surenkama dabar? Kaip „Ūkininko patarėjui“ pasakojo ŽŪDC Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovė Raminta Vitkauskienė, informacijos apie pastaraisiais metais nuimamą riešutų derlių neturi. Lazdynų augintojai teigė, kad, intensyviai prižiūrint sodą, priklausomai nuo veislių, penktaisiais metais po jų pasodinimo galima tikėtis 2–4 kg riešutų derliaus nuo medžio, o iš 1 ha – 2–3 t. Vyresni lazdynai subrandina gausesnį derlių.

Visai kitokį derlių atseikėja suaugę riešutmedžiai. Nuo vieno medžio galima surinkti 50–80 kg riešutų. Sunokusių vaisių skinti nereikia, jie patys ima byrėti iš žalių kevalų.

Konkurencijos nejaučia

Stambiausias lazdynų augintojas Lietuvoje Rimas Norus ŪP sakė, kad vasarą praūžusi audra nukrėtė 20 proc. riešutų derliaus. „Nors audra ir praretino derlių, riešutų daug, tai nepykstame. Šie metai – ne patys derlingiausi, bet derlius – gausus. Daug skynėme, daug renkame. Derlius – 3–4 t/ha“, – atviravo R. Norus. Jis minėjo, kad šiemetis derlius buvo pradėtas skinti 2–3 sav. anksčiau nei įprastai, todėl riešutų kekėmis skynimai šią savaitę jau baigėsi. Dabar riešutyne renkami ant žemės nukritę lazdynų riešutai krituoliai.

ŪP pašnekovas pasakojo, kad tiek riešutų kekėmis, tiek iškultų, tiek sodinukų neįmanoma užauginti tiek, koks yra jų poreikis. Jų paklausa kasmet didėja. Šiais metais Norų ūkyje užaugintais lazdynų riešutais prekiaujama ne tik Kauno pilies, Čečėnijos aikštės ūkininkų turgeliuose, Aleksoto turguje ir prie „Molo“, intensyvi prekyba vyksta ir iš ūkio bei elektroninės prekybos platformoje „Kaimas į namus“.

„1 kg riešutų parduodame po 5 Eur. Viską parduodame. Šiuo metu intensyviai registruojame sodinukų užsakymus. Trečiamečių sodinukų jau nebeturime. Antramečių užsakymų registracija eina į pabaigą. Daugiau turime tik pirmamečių sodinukų“, – atviravo ūkio šeimininkas, priminęs, kad sodinukai siunčiami ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenantiems užsakovams. Mat ruduo – palankus metas sodinukams sodinti. Spalio pabaiga, lapkričio pradžia – pats geriausias laikas dėl to, kad orai būna vėsesni, drėgnesni, prasideda šalnos, todėl sodinukai iki žiemos visiškai įsišaknija ir ankstyvą pavasarį jau pradeda augti.

rimas norus
Stambiausias lazdynų augintojas Lietuvoje Rimas Norus teigė, kad ruduo – palankus metas sodinukams sodinti.

Riešutų auginimas – hobis

R. Noraus pėdomis žengiantis Saulius Turulis mano, kad riešutynų plotai Lietuvoje ir toliau augs, o riešutų poreikis didės. „Sodinukus įsigijau iš R. Noraus ir pasodinau 4 ha riešutyno. Vienam didžiajam laukui yra 6 metai, kitam – jau 11 metų. Kiek iš 1 ha galima priskinti riešutų, pasakyti negaliu – medžiai dar auga. Gal kitais metais derlių pavyks suskaičiuoti. Praėjusiais metais lazdynams pakenkė šalnos, šiais metais – škvalas. Jis iškrėtė, išdraskė riešutyną. Praradome didžiąją dalį derliaus, nes riešutai jau buvo beveik sunokę“, – pasakojo vyras, riešutams klientus surandantis socialiniuose tinkluose.

S. Turulis riešutų skynėjų nesamdo, derlių nuimti jam padeda šeima, todėl riešutų savikaina nedidėja. „Riešutų auginimas nėra mūsų pagrindinė veikla, tai – hobis. Turime pagrindinius darbus, kurie yra tarp Panevėžio ir Šiaulių. Todėl, kai važiuojame į tą pusę, paskelbiame internete informaciją apie parduodamus riešutus. Klientai yra pamėgę mūsų riešutus, todėl greitai juos išgraibsto. Perkantieji didesnį riešutų kiekį už juos moka po 4 Eur/kg, mažesnį – po 5 Eur/kg. Riešutų pardavimas eina į pabaigą. Dabar yra likę tik krituoliai. Kažin ar vertės juos rinkti ir realizuoti. Kadangi riešutų derliaus kol kas turime nedaug, apie kokį kitą realizavimo būdą negalvojame. Nėra ką planuoti. Riešutynas dar nepasiekęs savo brandos“, – ŪP teigė S. Turulis.

Pirkėjų yra visur

Vieną seniausių šalies riešutynų – „Dzūkijos riešutas“ – taip pat labai nuskriaudė liepos pabaigoje per Lietuvą praūžusi audra. Šio ūkio valdytoja Auksė Barysa ŪP pripažino, kad per riešutyną praūžusi audra su stipriu vėju nukratė pačius didžiausius riešutus. „Šiemet buvo riešutų metai. Buvo labai daug, nes pavasarį nenušalo. Sąlygos augti taip pat buvo tinkamos – ir lietaus, ir saulės buvo daug. Tačiau po audros labai daug riešutų liko ne ant medžių, atsidūrė ant žemės. Praradome 60 proc. derliaus. Jis liko ne toks, kokio tikėjomės. Audra ūkyje išvartė jaunus medelius, juos reikėjo kastuvu apkasinėti“, – apie audros padarinius pasakojo A. Barysa, kartu su vyru Dariumi prižiūrinti 11 ha riešutyną.

Auksė Barysa
Riešutyną „Dzūkijos riešutas“ prižiūri šio ūkio valdytoja Auksė Barysa ir jos vyras Darius.

Šiame ūkyje riešutų kekėmis skynimas taip pat baigėsi. Dabar renkami užsakymai iškultiems rudiems riešutams, kurie yra visiškai subrendę ir gali žiemoti, jų nebūtina suvalgyti per porą savaičių. „Šiais riešutais jau prekiaujame. Patys pirmi juos užsakinėti pradėjo mūsų klientai – riešutų mėgėjai. Jų nestokojame“, – ŪP aiškino „Dzūkijos riešutas“ ūkio valdytoja. Šiame riešutyne lazdynų riešutų kilogramas kainuoja 6 Eur. Nuo spalio pabaigos iki lapkričio pradžios prekiaus ir sodinukais, kurių auginama apie dešimt skirtingų kultūrinių veislių.

Perkamiausi sodinukai

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis