Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Lietuviškų smilkalų pasaulis

2023/08/25


Nė nemaniusi, kad kažka­da atsidurs Palangoje ir imsis verslo, Monika Čiučelytė šiandien save gali laikyti laimingu žmogumi, nes daro gyvenime tai, kas teikia malonumą ne tik jai, bet ir kitiems. Internetinė „Šven­to Medžio“ krautuvėlė puikiai žinoma tiems, kas ieško atgaivos iš gamtos. Užklydęs į ją bet kurios pasaulio šalies gyventojas neįtaria, kiek augalų ir iš kur atkeliavo į Monikos namus bei laukia akimirkos, kada bus išsiųsti įvairiausiais adresais.

Lietuviški rankų darbo smilkalai šiuo metu išgyvena atgimimą – vis daugiau žmonių atsigręžia į savo šaknis, domisi tautos paveldu, tradicijomis. Dažniausiai smilkalai asocijuojasi su Rytų kultūra ir iš ten at­keliavusiais svaigiais, egzotiškais, ta­čiau mūsų uoslei neįprastais kvapais. Rečiau galime sutikti informacijos apie tradicinę lietuvišką žolininkystę, jos autentiškus papročius ir smilkymo verbas ar kitus rankų darbo natūralius lietuviškus smilkalus.

Seniausia smilkalų forma yra laikoma birūs smilkalai. Tai įvairūs smulkinti, trinti, trupinti, kvepiantys smulkūs medienos ar sudžiovintų augalų gabalėliai. Norint atskleisti aromatą, jie buvo metami į ugnį. Vėliau trintos vaistažolės, įmaišant įvairių rišančių komponentų, ran­komis lipintos į vientisą gniužulėlį. Jam sudžiūvus, smilkomas pridegus nuo liepsnos.

smilkalai
Smilkymo ritualui pelynas Lietuvoje naudojamas labai seniai.

Ne mažiau archajiškas natūralių rankų darbo smilkalų gamybos būdas – įvairias vaistažoles surišti į smil­kymo ryšulėlius naudojant lininį siūlą, arba dar kitaip – smilkymo verbas. Lie­tuviški rankų darbo smilkalai įprastai buvo gaminami naudojant gintaro dulkes, kadagio šakeles, pelynus, šalavijus, jonažoles, ajerus ar kitas Lietuvoje randamas žaliavas. Dėl to šių natūralių smilkalų kvapas yra gilus, sodrus, stiprus ir žemiškas.

Žaliava smilkalams įprastai ren­kama vasaros mėnesiais, džiovinama, o vėliau apdorojama ir gaminami smilkalai. Tokie gaminiai nuo seno buvo naudojami gydyti, kvėpavimui palengvinti, apsisaugoti įvairių epi­demijų metu, diegiant pilvą, nervinei įtampai mažinti. Smilkymas seniau laikytas sakraliu ritualu. Tai buvo dar vienas būdas panaudoti vaistinių augalų naudingąsias savybes, harmo­nijai su gamta atkurti, susibalansuoti, savijautai pagerinti. Pastebėta, kad smilkymo ritualas turi subtilų ir gilų poveikį – augalas atiduoda visą vais­tingumą ir galią skleidžiamu dūmu.

Nuo mažens tarp augalų

Abu Monikos tėvai Zita ir Vytautas Čiučeliai – geologai. „Seneliai augino tai, kas valgoma: daržoves, bulves, o kad būtų gražiau, sodybą Radviliškio rajone, Grinkiškyje, puošė tradicinėmis gėlėmis. Mano mamai visada rūpėjo lauko augalai, žolynai. Ji nuolat jų ieško, o radusi apie juos viską sužino. Nutiko taip, kad bul­vėms vietos liko vis mažiau, nes atsirado vis daugiau ir vis įvairesnių vaistažolių, – pasakojo Monika. – Daugumą vaistažolių, smilkalų auginame ir gaminame eko­loginiame mamos vaistažolių ūkyje, jos tėviškėje, kur dabar tėvai ir įsikūrė. Mama daug metų kaupė, rinko, vežė, sodino įvairius augalus, lyg nujausdama, kad natūralios pievos nyks.“

smilkalai, Šventas Medis, Monika Čečiulytė
Monika Čečiulytė

Monika leidžia atostogas sodyboje, kupinoje vaikystės prisiminimų. Abi su mama eina žoliauti į pievas, laukus. Bū­dama maža mergaitė turėjo net savo augalų darželį, mėgo braidyti po pievas ir laiką leisti tarp augalų kartu su bobute, kuriai tai irgi buvo vienas stebuklingiausių užsiėmimų. Be augalų negalinti gyventi Monikos mama, aplinkinių nuostabai, sodinti gėles pradėjo tada, kai šeima apsigyveno Šilainių mikrorajone Kaune.

Greitas sprendimas

„Va taip ir augau, tyliai stebėdama paslaptingą augalų pasaulį. Baigusi mo­kyklą rinkausi vadybos studijas, normalų darbą, nes taip tarsi reikėjo, bet samdomo žmogaus gyvenimas manęs nedžiugino. Giliai viduje jaučiau, kad tai ne man“, – atviravo pašnekovė. Prieš 10 metų ji sakė išgyvenusi savotišką savęs paieškos krizę, tad nusprendė daug ką keisti. Pradėjo mokytis kosmetologijos.

smilkalai
Smilkalams ypač tinka erškėtrožių žiedlapiais padekoruotas šalavijas.

„Čia jaučiausi geriau, pamažu pradėjau kelionę į save, ėmiau vis labiau save girdėti, jausti. Per paskaitas kai kurios dėstytojos daug kalbėdavo apie alternatyvius gydymo būdus, aromaterapiją, holistinį požiūrį į žmogų. Tai buvo tarsi pirmosios sėklos, kurios įkrito ir ėmė augti manyje. Bet protas nenorėjo paleisti. Jis vertė siekti karjeros, kažkokių įvertinimų“, – prisiminė moteris. Tačiau atvykusi į Palangą dirbti, Monika suprato, kad įvyko lūžis – gamta nugalėjo. Porą metų kurorte ji dirbo kas antrą savaitę, kol galutinai apsisprendė čia gyventi.

„Per kelias akimirkas priėmiau spren­dimą kraustytis. Dėkoju Palangai, jūrai, o ypač gamtai – ji padėjo sustoti, įsiklausyti, ko noriu, nuėmė begales kaukių ir išgry­nino vidų“, – neslėpė džiaugsmo Monika.

smilkalai
Smilkalams ypač tinka erškėtrožių žiedlapiais padekoruotas šalavijas.

Pradžia – nuo vienos lazdelės

Savo buto Palangoje balkonus Monika pavertė žydinčiomis džiunglėmis, nes jai gera gyventi tarp žiedų. „Esu dėkinga savo tėvams, kad galiu valgyti jų užau­gintas daržoves ir kitas gėrybes. Taip pat šalavijams, kurių mama vis atveždavo glėbiais. Vieną dieną uždegiau džiovintą jų šakelę ir po namus pasklido malonus smilkstančių dūmų aromatas, – prisiminė pradžią į nesibaigiantį smilkalų pažinimą Monika. – Taip prasidėjo kvepianti kelionė po lietuviškų žolelių smilkymo pasaulį, bet vėl – neatrodė, kad tai kažkam, išskyrus mane, įdomu ir rimta. Tiesa, jau seniai smilkydavau palo santo, kurio visi prašy­davo užsakyti. Pernai, dar kai nebuvo nė minties apie karantiną, pagauta impulso susiradau tiekėją Peru, užsisakiau visą dėžę šių smilkalų ir siuntą gavau paskutinę dieną prieš karantiną, kai viskas užsidarė. Kaip šiandien pamenu – stoviu prie tos dė­žės ir galvoju, ką dabar daryti? Tuomet visa mano veikla ir prasidėjo nuo vienos lazdelės.“

Čiobrelio šakelės skleidžia malonų kvapą, turintį antibakterinį poveikį.
Čiobrelio šakelės skleidžia malonų kvapą, turintį antibakterinį poveikį.
 

Tėčio padedama Monika įsirengė jaukią krautuvėlę ir pavasarį pradėjo prekiauti, o vasarą pasitiko viena aiškia mintimi, kuri seniai kirbėjo. „Reikia rišti mūsų sodyboje augančius mamos žolynus. Tik ar bus kam nors tai įdomu? Tačiau jei man įdomu, gali ir kažkam kitam patikti“, – toks vidinis monologas kamavo pašnekovę. Padėjusi abejones į šalį dukra su mama ėmėsi dar­bo. Pririšo puokštelių iš lietuviškų augalų, skirtų smilkyti.

smilkalai
Puikus derinys – šalavijas ir medetkų žiedai.

 

„Rasų“ korespondentė Nijolė BARONIENĖ

Monikos ČIUČELYTĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...