Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Lietuvoje dėl sankcijų įšaldytų lėšų suma pasiekė 103 mln. Eurų

2023/08/08


Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), prižiūrinčios tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje, duomenimis, dėl rusijai ir Baltarusijai taikomų tarptautinių finansinių sankcijų Lietuvoje įšaldyto turto bendra suma pasiekė daugiau nei 103 mln. eurų.

Pagal Europos Tarybos reglamentus dėl ribojamųjų priemonių, taikytinų atsižvelgiant į rusijos veiksmus, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei arba į juos kėsinamasi, Lietuvoje finansinės sankcijos yra taikomos 9 juridiniams asmenims, remiantis sąsajomis per nuosavybės teisę ar kontrolę. Šiems asmenims priklausančių įšaldytų lėšų bendra suma sąskaitose yra daugiau nei 69,505 mln. eurų, ir daugiau nei 810 tūkst. JAV dolerių.

Dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į padėtį Baltarusijoje ir į Baltarusijos įsitraukimą į rusijos agresiją prieš Ukrainą, šiuo metu įšaldytos lėšos 6 juridinių asmenų ir 1 fizinio asmens sąskaitose, bendra suma siekia 23,710 mln. eurų ir 7,680 mln. JAV dolerių.

Bendra įeinančių įšaldytų lėšų, kurių siuntėjams taikomos Europos Sąjungos (ES) ribojamosios priemonės, suma yra daugiau nei 1,330 mln. eurų, daugiau nei 1,583 mln. JAV dolerių bei daugiau nei 215 tūkst. rusijos rublių.

FNTT ekspertai pastebi sankcijų apėjimo tendencijas. Viena pagrindinių tendencijų – siekis į agresoriaus šalį įvežti sankcionuotas prekes.

Pranešimuose dėl galimų sankcijų įgyvendinimo pažeidimų dominuoja Lietuvoje įregistruotos įmonės, turinčios ilgametę prekybos su rusijos ar Baltarusijos įmonėmis patirtį. Pastebėta, kad imta vykdyti mokėjimus su naujai įregistruotomis užsienio įmonėmis. Pastarosioms būdinga tai, kad jos nuosavo turto neturi, parduoda veikimo teritorijai nebūdingą produkciją: pvz., mažai miškingoje teritorijoje įsteigta įmonė pradeda verstis stambaus masto medienos pardavimu, o kai kurios įmonės tiesiog perkelia savo veiklą į naują jurisdikciją.

Kitas įtarimą keliantis atvejis – kai pagal pateikiamus dokumentus eksportuojamos / importuojamos prekės keliauja logistikos požiūriu ekonomiškai nenaudingu keliu arba kai parduodama produkcija, turinti dvejopos paskirties prekių požymių.

Taip pat pastebima, kad sankcionuojami individai bei organizacijos, žinodami, kad jų turtas gali būti įšaldytas, stengiasi paslėpti tikrąjį naudos gavėją per sudėtingas įmonių organizacines struktūras: įtraukiant tarptautinį elementą, renkantis jurisdikcijas, kuriose pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos politika mažiau griežta, jiems netaikomos sankcijos.

Tarptautinių sankcijų tikslas – daryti ekonominį poveikį, uždraudžiant lėšų pervedimus su tam tikromis valstybėmis, jų vyriausybėmis ar individais. Finansinės sankcijos – tai subjektų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, teisių valdyti, naudoti ir disponuoti pinigais, vertybiniais popieriais, daiktais, kitu turtu ir turtinėmis teisėmis apribojimai, mokėjimų apribojimai, kiti finansinės veiklos ribojimai.

 

FNTT informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...