Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024


Bronis ROPĖ
Europos Parlamento narys
 

Lietuvos žemės ūkis turi turėti perspektyvią ateitį

2024/04/20


Lietuvos ir visos Europos Sąjungos (ES) žemės ūkis susiduria su itin prasta situacija, o viena iš pagrindinių problemų, kurią girdžiu susitikimuose su savo šalies ūkininkų bendruomene, – smarkiai mažėjančios ūkininkų pajamos, gaunamos iš jų vykdomos veiklos. Šios pajamos traukėsi ir traukiasi tiek esant dabartinei ES bendros žemės ūkio politikai (BŽŪP), tiek ir buvus ankstesnei. Jei ir toliau nieko nedarysime, mažesnes pajamas gaunantys ūkininkai pasitrauks iš žemės ūkio sektoriaus, nes kas benorės ūkininkauti, kai iš sunkaus darbo gaunamas atlygis nepadengia gamybos išlaidų.

BŽŪP turi būti orientuota į ūkininkų tvarias pajamas

Manau, kad Europos Komisija (EK) turi užtikrinti, jog po 2027 m. BŽŪP biudžetas būtų gerokai dosnesnis ūkininkams, nes tik pakankami finansiniai resursai išlaikys gyvybingumą ir jaunimą žemės ūkyje. Juk energetinės sąnaudos, trąšų kainos ir darbo užmokestis Lietuvoje sparčiai didėjo, o štai tiesioginių išmokų šalies žemdirbiams dydis, palyginti su ES senbuvių, vis dar nėra toks pats.

Lietuvoje smarkiai pabrangus maisto produktams, kurių kaina paaugo beveik 35 proc., visą viršpelnį pasidalijo prekybininkai, supirkėjai ir kiti maisto teikimo grandinės dalyviai. Skirtingai nei prekybininkai, ūkininkai negavo didesnių pajamų, todėl negalėjo padengti išbrangusių energetikos ir kitų išlaidų. Negana to, lengvatinė prekyba ar muitų sumažinimas, deja, irgi neturėjo jokios teigiamos įtakos ūkininkų pajamų padidėjimui.

ES turi pagaliau priimti sprendimą dėl tiesioginių išmokų sulyginimo, nes šis klausimas vilkinamas jau 14 metų. Norėtųsi, kad tiesioginių išmokų klausimas pagaliau būtų išspręstas, būtų galima dėti tašką ir užmiršti, kad kažkada egzistavo skirtumai. Kitokiu atveju, ar verta ūkininkauti Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje? Gal verčiau važiuoti į Vokietiją ar Prancūziją, kur galima gauti gerokai didesnes išmokas?

Žemės ūkis, kaip ir pramonė, yra vienas iš kertinių Lietuvos ir kitų bendrijos šalių sektorių, kuris aprūpina kiekvieną iš mūsų kokybiškais ir įperkamais maisto produktais bei prisideda prie šalies biudžeto gausesnių pajamų.

Stengiuosi, kad šalies ūkininkų problemos būtų ne tik išgirstos, bet ir sprendžiamos

Tai, kad žemės ūkis susiduria su itin sudėtingomis problemomis, mums įrodo ir vis besitraukiantys skirtingi ūkio sektoriai. Vienas iš tokių – pienininkystės. Pieno gamintojai buvo priversti keisti veiklos sritį ar netgi bankrutuoti vien dėl to, jog valstybių narių nacionalinės valdžios ir iš dalies pati EK nesukūrė mechanizmų, kurie leistų pieną gaminantiems ūkininkams užtikrinti tvarias pajamas. Kur matyta, kad pieną gaminantis ūkininkas iš supirkėjo gauna mažesnę už pagaminamo pieno savikainą sumą! Tai reiškia ne ką kita, o tai, kad pieno gamintojai yra priversti veltui atiduoti pagamintą pieną supirkėjams.

Šias ir kitas ūkininkų problemas išdėsčiau žemės ūkio komisarui Janušui Wojciechowskiui, kai jis apsilankė Europos Parlamento (EP) Žemės ūkio ir kaimo plėtros (AGRI) komitete. Viliuosi, kad šios ūkininkų bėdos bus ne tik išgirstos, bet ir imamasi jas spręsti, jei norime, kad žemės ūkis išliktų stiprus sektorius Lietuvoje ir bendrijoje.

Dirbant EP pavyko 30 proc. (960 mln. Eur) padidinti 2021–2027 m. BŽŪP tiesioginių išmokų finansavimą. Juo siekiama užtikrinti tikslingą paramą mažesniems ūkiams ir suteikti daugiau lankstumo pritaikyti priemones prie vietos sąlygų.

Geros žinios dėl daugiamečių pievų

Žinių iš EP dėl prievolės atkurti daugiametes pievas laukusiems ūkininkams – puikios naujienos.

Nacionalinė mokėjimo agentūra reikalavimą dėl daugiamečių pievų atkūrimo pripažins netekusiu galios – tokio pranešimo ūkininkai sulauks jau artimiausiomis dienomis. EP AGRI didele balsų persvara pritarė EK deleguotam reglamentui dėl Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartų, kurie ir numato šiuos taisyklių pakeitimus.

Džiaugiuosi, kad ilga ir atkakli mūsų visų, o pirmiausiai – Lietuvos žemdirbių, kova dėl šios statistinės klaidos pagaliau atsipirko. Turiu abejonių, ar problema išspręsta galutinai, ar tik šiam BŽŪP laikotarpiui, juolab kad gyvulininkystė Lietuvoje tebesitraukia. Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų skaičius metų pradžioje, palyginti su 2023 m., Lietuvoje sumažėjo net 22 449 galvijais, tarp kurių patenka buliukai, telyčaitės ir karvės. Kiaulienos sektorius taip pat traukėsi. Palyginti su praėjusių metų pradžios duomenimis, sumažėjo net 29 589 kiaulėmis.

Visgi, bent laikinai Lietuvos žemdirbiai gali lengviau atsikvėpti.

O būsimo Lietuvos žemės ūkio ministro laukia nemenkas iššūkis – atgaivinti Lietuvos gyvulininkystę, kad daugiametės pievos taptų reikalingos dėl jose besiganančių gyvulių gausos. Nuoširdžiai linkiu, kad taip nutiktų jau artimiausiu metu.

Sveikinu visą Lietuvos žemdirbių bendruomenę su dideliu pasiekimu. Esate tikrieji savo krašto šeimininkai.

zaliuju logo

Nr. 54/7

Bus apmokėta iš Europos Parlamento Žaliųjų/ELA politinės grupės sąskaitos.

Dalintis
2024/05/20

Vystant dronų pajėgumą, KAM numato operatorių kursus, paramą pramonei, Šaulių sąjungai

Nuo rugsėjo Karo akademijoje prasidės dronų operatorių kursai, bus kuriamas dronų operatorių registras, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skatins Lietuvos bepiločių orlaivių gamintojus, skirs finansavimą šio pajėgumo vystymui &Scaron...
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.