Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

„Lifosai“ siekiant atnaujinti gamybą, neatmetama ir konservavimo ar pardavimo galimybė

2024/03/29


Dėl sankcijų apribotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ ateities perspektyvos vis dar lieka neaiškios, tačiau realiai neveikianti bendrovė toliau perka kai kurias žaliavas.

„Lifosos“ akcijas valdančios Šveicarijos įmonės „Eurochem Group“ generalinis direktorius Olegas Širiajevas sako, kad „Lifosa“ daro viską, jog atnaujintų darbą. Vis dėlto jis neatmeta ir gamyklos konservavimo ar net pardavimo galimybės.

„Bendrovė daro viską, kas įmanoma, kad atnaujintų darbą, tačiau iki šiol nepavyko įveikti visų vidaus kliūčių, įskaitant ir kylančias bankų sektoriuje. Jei įmonė artimiausiu metu veiklos neatnaujins, teks pereiti prie gamyklos konservavimo iki geresnių laikų“, – interviu Rusijos leidiniui „Komersant“ praėjusią savaitę sakė O. Širiajevas.

„Šios galimybės (gamyklos pardavimo – BNS) neatmetame, jei gautume pasiūlymus, atspindinčius tikrąją įmonės vertę. Mums „Lifosa“ visų pirma yra gamybos vieta, leidžianti efektyviai tiekti Europos ir kai kurias kitas rinkas aukštos kokybės fosfatinėmis trąšomis. Bet tai galima padaryti ne tik su „Lifosa“, todėl pagrindinis klausimas – ar gamykla gali veikti ekonomiškai ir stabiliai“, – aiškino „Eurochem Group“ vadovas.

BNS žiniomis, praėjusią savaitę „Lifosoje“ lankęsis bendrovės valdybos pirmininkas Marcas Hechleris (Markas Hešleris) kalbėjo apie sprendimų atnaujinti gamybą paieškas, pažangą šioje srityje, neatmetant ir gamyklos konservavimo galimybės.

Finansų ministerija BNS patvirtino, kad jos bei „Lifosos“ atstovai praėjusią savaitę buvo susitikę ir aptarė įmonės veiklą. 

„Susitikimo metu aptartos „Lifosos“ veiklos perspektyvos – gamybos atnaujinimas, įmonės veiklos konservavimas bei pasekmės“, – penktadienį BNS pranešė Finansų ministerija. 

Anot jos, Vyriausybei rūpi tolesnė „Lifosos“ veikla – dėl to ir buvo paskirtas laikinasis jos administratorius, tačiau galutinius sprendimus priima įmonės vadovybė.

„Lifosą“ kartu partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ – laikinai administruojančios bendrovės „Valnetas“ vadovas Gintaras Adomonis sako, jog įmonė nuolat perka kai kurias žaliavas.

„Įmonė visada perka tam tikras žaliavas. (...) Jie tikrai perka tam tikras žaliavas nuo pat mūsų atėjimo. Technologinių procesų neišmanau, tai nelabai žinau, bet tam tikrų žaliavų pirkimą jie turi“, – BNS sakė G. Adomonis.

„Jie naudoja tam tikras chemines medžiagas gamyboje ar kažkur kitur – technologinio proceso aš nežinau. Bet, taip, matau, kad yra tam tikrų žaliavų, jeigu jas taip būtų galima vadinti, arba jų komponentų pirkimas“, – pridūrė jis.

G. Adomonis teigė negalintis įvardyti, kiek ir kokias žaliavas perka bei kur jas naudoja bendrovė.

Apie tai, kad Kėdainių gamykla „yra užtikrinusi tvarų žaliavų tiekimą“, kuris sukuria palankias galimybes „Lifosai“ atnaujinti veiklą, vasario pabaigoje BNS teigė bendrovės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas.

BNS kalbinti šaltiniai mano, jog „Lifosos“ žaliavų įsigijimai leidžia spėti, kad gamyklos akcininkai neatsisako planų atnaujinti gamybą.

Pati „Lifosos“ administracija veiklos planų nekomentuoja.

„Lifosos“ veikla suvaržyta jau dvejus metus

Paskutinį kartą atnaujinti „Lifosos“ gamybą planuota kovą. Įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas V. Varnas anksčiau BNS teigė tuomet iš vadovybės girdėjęs, jog galutiniai sprendimai dėl tolesnės „Lifosos“ veiklos yra „labiau dienų, o nebe savaičių ar mėnesių klausimas“ – tačiau tai labiausiai priklausys nuo to, ar bankai nestabdys bendrovės atsiskaitymų.

Portalas „S&P Global“ pernai rašė, kad „Lifosos“ akcininkai, planavę nuo 2023 metų spalio laikinai konservuoti gamyklą, siekia atnaujinti gamybą, o kartu – azoto ir fosforo trąšų tiekimą pasauliniams klientams.

„EuroChem Group“ pernai liepą pranešė svarstanti galimybę „Lifosą“ nuo spalio konservuoti ir ieškoti galimybių tęsti gamyklos veiklą. Gamykla anksčiau teigė, kad dirbant dabartinėmis sąlygomis, kai jos sandorius griežtai tikrina Vyriausybės paskirta laikinoji administratorė, įmonė praranda didžiules pajamas, jai sunku dirbti pelningai, todėl ji siekia švelnesnės kontrolės.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pernai sakė, kad įmonė veiklą tęsti gali su laikinojo administratoriaus priežiūra, o ar „Lifosa“ toliau dirbs, priklauso nuo įmonės vadovybės. Premjerė Ingrida Šimonytė tuomet teigė, jog Vyriausybė yra suinteresuota „Lifosos“ veiklos tęstinumu.

Planiniam remontui gamykla sustabdyta nuo pernai gegužės. „Sodros“ duomenimis, joje šiuo metu dirba 890 darbuotojų.

2022 metų kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.

 

Autorius Giedrius Gaidamavičius / BNS

lifosa.com nuotr.

Dalintis
2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...