Sąnarių endoprotezavimas – tai operacija, kurios metu susidėvėjęs ar pažeistas sąnarys pakeičiamas dirbtiniu. Įprastai po tokios operacijos ir reabilitacijos pacientai jaučiasi geriau – gali daugiau vaikščioti, būti aktyvūs, daryti tai, ko anksčiau negalėjo dėl sąnarių skausmo.
Žmonės, kuriuos vargina sąnarių skausmai, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis, įtaręs ligą, kuria sergančiam pacientui gali būti atliekama sąnario endoprotezavimo operacija, ir įvertinęs bendrą paciento būklę, siunčia konsultuotis pas gydytoją ortopedą traumatologą. Šis gydytojas nustato diagnozę ir paaiškina pacientui, ar verta keisti sąnarį bei kaip gali būti kompensuojamos dirbtinio sąnario išlaidos.
Pacientas gali pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje jam būtų suteikta gydytojo konsultacija ir prireikus – sąnario endoprotezavimo operacija.
Jei ortopedas traumatologas nustato, kad operacija būtina, šis gydytojas pats užregistruoja paciento prašymą dėl kompensuojamo endoprotezo Valstybinės ligonių kasos informacinėje sistemoje.
Atliekantis sąnarių endoprotezavimo operacijas gydytojas pagal apdraustojo sveikatos būklę ir jo amžių parenka tinkamiausią sąnario endoprotezą.
Prieš metus buvo panaikintas amžiaus apribojimas kompensuojant mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezus. Dabar ir vyresni nei 65 metų pacientai, jei gydytojas rekomenduoja, gali gauti ne tik cementinius, bet ir mechaninius klubo endoprotezus.
Jei žmogui reikia keisti du ar daugiau sąnarių, dėl kiekvieno jų reikia pateikti atskirą prašymą.
Valstybinė ligonių kasa centralizuotai perka įvairius dirbtinius sąnarius –kelio ir klubo, peties, alkūnės, čiurnos, riešinio nykščio sąnario.
Įsigyjami tik geros kokybės geriausių pasaulio gamintojų mechaninio ir cementinio tvirtinimo endoprotezai. Jie paskirstomi gydymo įstaigoms, atliekančioms endoprotezavimo operacijas.
„Gali būti, kad gydymo įstaigoje, kurioje pacientas planuoja operuoti sąnarį, laukti reikia ilgai. Tokiu atveju ne tik galima, bet ir rekomenduojama pasirinkti kitą gydymo įstaigą operacijai atlikti – tą, kurioje eilė yra trumpesnė. Pasirinkus reikia pateikti ligonių kasai laisvos formos prašymą dėl įstaigos pakeitimo. Pakeisti gydymo įstaigą reikėtų iki endoprotezo skyrimo dienos, – aiškina Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė.
Pasak S. Paulauskienės, jeigu pacientui pirmą kartą paskirtas kompensuojamasis sąnario endoprotezas, tačiau jis nusprendžia operuotis kitoje gydymo įstaigoje, paskirtas sąnarys nėra perduodamas kitai įstaigai. Tačiau nerimauti dėl to nereikėtų – kai Valstybinės ligonių kasos informacinėje sistemoje pažymima, kad pacientas atsisako operacijos anksčiau pasirinktoje įstaigoje, jis pagal jo pateiktą prašymą įtraukiamas į kitos gydymo įstaigos laukiančiųjų sąrašą. Į naują eilę pacientas įtraukiamas ne nuo prašymo pateikimo kitoje įstaigoje datos, o pagal pirminę prašymo registracijos datą, kuri buvo nustatyta ankstesnėje gydymo įstaigoje.
Šiuo metu šalyje yra 20 sąnarių endoprotezavimo paslaugas teikiančių įstaigų.
Informaciją apie tai, kiek vidutiniškai tenka laukti sąnario keitimo įvairiose gydymo įstaigose, galima rasti ligonių kasų interneto svetainėje.
Apie paskirtą endoprotezą pacientai informuojami jų pasirinktu būdu – laišku, SMS žinute arba el. paštu, – tai priklauso nuo to, kokį kontaktavimo būdą jie nurodė įrašant į laukiančiųjų sąrašą.
Kartais gyventojai susirūpinę kreipiasi į ligonių kasą, kad negavo laiško su pranešimu apie paskirtą sąnarį. Panevėžio teritorinės ligonių kasos atstovė atkreipia dėmesį, jog laiškai paprastuoju paštu nėra siunčiami, jei pacientas pasirinko gauti informaciją SMS žinute arba elektroniniu paštu. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad nurodyti kontaktiniai duomenys būtų teisingi ir aktyviai naudojami. Taip pat svarbu, kad pacientas, pasikeitus kontaktams, pateiktų atnaujintą informaciją ligonių kasai.
Pacientui skirtame laiške apie sąnario endoprotezo skyrimą labai aiškiai ir konkrečiai nurodomas laukiančiojo eilės prašymo numeris, iki kokios datos ir kokiu telefonu pacientas turi kreiptis į jo pasirinktą gydymo įstaigą ir suderinti savo operacijos datą. Susitarti su įstaiga reikia per 30 dienų nuo sąnario skyrimo.
Taip pat laiške primenama, kad operacija turi būti atlikta per 120 dienų nuo sąnario endoprotezo skyrimo dienos.
Jei skyrus sąnario endoprotezą dėl kokių nors priežasčių operacija pacientui neatliekama, pavyzdžiui, dėl ligos, jis iškart neišbraukiamas iš laukiančiųjų eilės.
Pacientai, kuriems jau yra skirtas kompensuojamasis sąnario endoprotezas, operaciją gali atidėti vieną kartą ir ne ilgiau nei metams nuo endoprotezo paskyrimo datos. Tokiu atveju į eilę sugrįžtama savo pirminio prašymo registracijos data, o nepasinaudojusiems šia teise – į eilę tenka registruotis iš naujo.
Jei pacientas nori grįžti į eilę tais pačiais metais, jis turi vėl pateikti prašymą ligonių kasai. Į eilę jis grąžinamas pagal ankstesnę jo registracijos datą. Dėl to kitų pacientų laukimo numeriai gali pasikeisti. Jei per metus nuo endoprotezo skyrimo pacientas neprašo grįžti į eilę, jis iš jos išbraukiamas.
Operacijas atidėję pacientai neretai pageidauja perleisti savo vietą eilėje arba patį endoprotezą pažįstamam žmogui, šeimos nariui ar giminaičiui, tačiau nei vieta eilėje, nei endoprotezai neperleidžiami.
Jei pacientas pageidauja kitokio sąnario endoprotezo nei tas, kurį perka ligonių kasa, gydančiajam gydytojui rekomendavus, galima rinktis iš gydymo įstaigos siūlomų variantų ir į įstaigos kasą sumokėti skirtumą tarp ligonių kasos kompensuojamos ir pasirinkto endoprotezo kainos. Sąnarių endoprotezų pirkimo išlaidų kompensacijas Valstybinė ligonių kasa sumoka gydymo įstaigai.
Tiesa, kitokį endoprotezą savo iniciatyva galima pasirinkti tik tada, kai ateina protezavimo eilė, arba tada, kai operacija turi būti atliekama skubiai.
Medicininės reabilitacijos paslaugos po sąnarių endoprotezavimo operacijų pacientams skiriamos prioriteto tvarka, todėl reabilitacijos įstaiga juos turi priimti pirmiausia. Siunčiančios gydymo įstaigos atsakingas asmuo suderina paciento atvykimo datą su paciento pasirinktos reabilitacijos įstaigos administracija.
VLK informacija