Columbus +13,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025
Columbus +13,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025

ŪP redakcijos nuotr.

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Link gyvulininkystės ūkių sėlina nauja liga

2025/01/03


Vis arčiau Lietuvos artėjanti atrajojančių gyvūnų mėlynojo liežuvio liga (MLL) kelia nerimą gyvulių augintojams. Siekiant, kad nepasikartotų afrikinio kiaulių maro (AKM) situacija, kai daugelis smulkiųjų ir vidutinių kiaulininkystės ūkių dėl šios ligos turėjo atsisakyti veiklos, Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) artimiausiu metu ketina inicijuoti diskusiją ir įvertinti esamą situaciją bei pasiūlyti sprendimus, kad būtų laiku imtasi prevencinių priemonių, užkardant MLL kelią į mūsų šalies ūkius.

Jau čia pat

MLL infekcija pagal Europos Sąjungos teisės aktus priskiriama C, D ir E ligų kategorijai. Toks ligos skirstymas į kategorijas reiškia, kad, jei ji nustatoma ūkyje, jame nėra taikomos neatidėliotinos ligos likvidavimo priemonės, kaip tai daroma A kategorijos ligų, pvz., AKM, atveju. Todėl ūkiuose, kuriuos paveikė infekcija, paprastai neįgyvendinamas nei užkrėstų gyvūnų, nei visų gyvūnų naikinimas. Išimtis taikoma tik tuomet, kai gyvūnas serga sunkiai, ligos eiga nereaguoja į simptominį gydymą. Tokiais atvejais humaniška užmigdyti gyvūną, kad sutrumpėtų jo kančios.

Šią ligą platina Culicoides genties mašalai. Jie virusą sveikam gyvuliui perduoda čiulpdami jo kraują, jei prieš tai čiulpė užsikrėtusių gyvulių kraują. Virusas nėra perduodamas per gyvūninius produktus, tokius kaip pienas ar mėsa. Atrajotojų mėsa, pienas, kailiai, vilna ir kiti produktai nekelia pavojaus nei žmonėms, nei gyvūnams.

MLL yra virusinė atrajotojų, daugiausia avių, liga. Būdingi jos simptomai – opos, luošumas ir reprodukcinės problemos. Veiksmingo gydymo nėra, tad susirgę gyvuliai gali kristi per kelias dienas, o išgyvenusiųjų gijimas gali trukti keletą mėnesių. Žmonės liga neužsikrečia, tad ji jiems grėsmės nekelia.

MLL pavieniai atvejai pradėti fiksuoti 1998 m. Ispanijoje ir Graikijoje, o iki 2005-ųjų dėl įvairios ligą sukeliančio viruso padermės ji išplito beveik visame Viduržemio jūros regione.

Pastaraisiais metais MLL protrūkiai fiksuoti Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Liuksemburge, Italijoje, Ispanijoje, Maltoje, Kipre, Čekijoje, Bulgarijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Danijoje, Norvegijoje ir kaimyninėje Lenkijoje, kur iki švenčių buvo nustatyti 7 MLL atvejai. Paskutinis atvejis nustatytas gruodžio 21 d. Vakarų Pamario vaivadijoje esančiame pieno ūkyje, kuriame buvo laikoma 12 galvijų. Jiems infekcija pasireiškė be jokių simptomų – gyvūnai neturėjo klinikinių ligos požymių, o liga nustatyta kontrolinių tyrimų metu.

Kaip stipriai paveiktos valstybės įvardijamos Prancūzija, Belgija, Nyderlandai ir Vokietija.

Delsti negalima

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis