Kaunas +7,3 °C Debesuota
Penktadienis, 4 Spa 2024
Kaunas +7,3 °C Debesuota
Penktadienis, 4 Spa 2024


Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė  

Linų puokščių nori visi

2024/08/14


Linus kaime augina jau retas. Lazdijietė Asta Bagdonienė, vadovaujanti Jovaišių bendruomenei (Druskininkų sav.), linus sėja jau ne pirmi metai. Pabandė ir jai patiko. „Kai žydi linai, rytais keliuosi ir einu pasižiūrėti. Negaliu žodžiais apsakyti to grožio“, – prisipažino „Ūkininko patarėjo“ pašnekovė.

Šiemet linarovį pradėjo anksti, mat jai linai gražesni, kol dar neparudavę, kol dar yra žalių, dar pasitaiko ir vienas kitas mėlynas žiedelis. Iš patirties žino, kad reikia paskubėti, kol linų spalvos yra gražios.

„Druskininkų savivaldybės bendruomenių sąskrydžiui iš linų 12 puokščių padariau. Dariau didesnes: negailėjau linų. Mėlynų žiedelių įdėjau, vienas kitas dar žydėjo, tai jau taip gražiai puokštės atrodė, kad visi buvo nustebę. Klausė, iš kur linų gavome?“ – džiaugėsi A. Bagdonienė. Paklausta, kur linus sėja – Lazdijuose prie daugiabučio juk neprisėsi, atviravo, kad savo gimtinėje, pas mamą – Kamorūnų k. (Druskininkų sav.). „Prie Jovaišių k. bendruomenės namų esu pasėjusi, bet ten nedaug“, – pridūrė.

Linų žydėjimas
Jovaišių kaimo bendruomenės pirmininkė Asta Bagdonienė prisipažįsta, kad jai niekas taip gražiai nežydi, kaip linai.

Sėklas perka prekybos centruose. Tie linų sėmenys skirti maistui, bet tinka ir sėti. „Pabandžiau prieš keletą metų pasėti – kuo puikiausiai užaugo. Šiemet darant daržą liko nemažai laisvos žemės. Aš mamai ir pasiūliau užsėti linais. Taip ir padarėme“, – pasakojo Jovaišių k. bendruomenės pirmininkė. Jau žino, kad kitais metais ji savo linų laukelį plės. Ir tai darys dėl vienos priežasties – linų puokštės tokios populiarios, kad jų jau neužtenka visiems norintiems. Kainuoja linų puokštelė vos 3 Eur. Dar dažniau padovanojamos.

Linarovis jau baigtas. „Man – atostogos, vyras laisvą dieną turėjo, tad važiavome į kaimą specialiai linų nurauti, tiksliau sakant, didelėmis žirklėmis nukarpėme“, – dėstė linų mylėtoja. Paskui surišo į nemažus ryšelius ir sukabino džiūti. „Sukabinome pavėsinėje, prie tvarto. Vyras suskaičiavo 28 ryšelius. Bijau, kad man jų šiemet pritrūks, nes daug kas užsisakę iš anksto. Jau reikia skaičiuoti, kad daugiau neprižadėčiau. Net nepagalvojau, kad jų taip visi norės, rašys asmenines žinutes, skambins, užsisakinės. Iš Lazdijų pažįstamos moterys jau užsiprašė. O mes dar kviesti į Stračiūnus, į Žolinių šventę, bet jau linų puokščių vargu ar turėsiu“, – kalbėjo A. Bagdonienė. Ji ir savo gydytojai dovanojo linų puokštę. „Man taip buvo smagu, kad ji džiaugėsi. Dar paprašė, dar nunešiau“, – prisipažino linų augintoja. Sau pasilikusi tik vieną vienintelę puokštelę.

linarovis
Linus svarbu gerai išdžiovinti ir suruošti gražias puokšteles.

Jos vadovaujamos Jovaišių bendruomenės moterys renka ir džiovina žoleles arbatoms. „Dovanas Druskininkų savivaldybės bendruomenių sąskrydžiui irgi iš mūsų ėmė: 182 pakelius arbatžolių – mūsų surinktų, sudžiovintų, supakuotų į dailius maišelius“, – pasakojo. Šiemet bendruomenės moterys labai užsiėmusios, negali susibėgti draugėn, tad kiekviena žoleles renka atskirai. Trys moterys suruošė net 182 maišelius su įvairiomis vaistažolėmis. Viena – 14, kita – 17, likusius – bendruomenės pirmininkė. Jau užsisakė dar 300 gražių maišelių, nes gauromečio lapų pririnko labai daug, pelynų rado, mėtas pati A. Bagdonienė augina, čiobrelių, liepžiedžių pririnko.

„Labai netikėtai viskas pavyko. Reikėjo bendruomenei kokio versliuko. Vieni sūrius spaudžia, kiti dar kažką gamina, o mūsų bendruomenės viena moteris pastebėjo, kad aplink mus – pievos, pilna visokių žolelių, šitiek daug auga vaistažolių, tai kodėl jų mums nepririnkti ir nepasiūlyti? Taip ir pradėjome rinkti, „užsikabinome“ ir labai smagu“, – patikino ŪP pašnekovė. Maišelis vaistažolių – 2 Eur. Neslepia, kad tie 2 Eur atrodo nedaug, bet, kai nemažą kiekį parduoda, bendruomenei – didelė paspirtis, tikras lobis.

„Bet perka. Perka paprastas, visiems gerai žinomas, tradicines vaistažoles: liepžiedžius, čiobrelius, gauromečio lapus. Šiemet kiek turėjau, viskas nupirkta, nieko neliko, reikia vėl ruošti“, – pastebėjo. O rinkti žoleles nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: reikia nusimanyti apie žoleles, žinoti, kada jas rinkti ir kur jų rasti. „Pelynų retai kur rasi, reikia žinoti augimvietes. Manyčiau, kad pelynas jau nykstanti žolelė. Kasmet vis sunkiau surasti. Šiemet mano vyras dar rado“, – aiškino A. Bagdonienė. Pelynų gal dar 50 maišelių ir suruoš. Gaurometis plantacijomis auga, jei žinai, kur jo rasti. Pernai, kur augo, šiemet jau nėra, dabar jau kitoje vietoje auga. O gaurometį žmonės labai vertina, jau dabar daug kas užsisakę. Čiobrelių prie Kryžių koplyčios (Lazdijų r.) su stovyklos vaikais aptiko. Ten visa pieva pilna čiobrelių. Liepžiedžius skinti nelengva, bet šiemet daug jų prisirinko. „Manau, kad vaistažolių vis tiek pritrūksime, nes paklausa – didelė“, – tikino Jovaišių k. bendruomenės pirmininkė A. Bagdonienė. O dabar ji užsiėmusi vaistažolių pakavimu, mat, kaip pati juokiuja, kai jau agurkai sumarinuoti, reikia imtis šito darbo.

 

Astos BAGDONIENĖS nuotrauka

Viršelyje: Astai Bagdonienei linarovis – malonus užsiėmimas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis