Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Liūdnas koplytėlių, koplytstulpių tuštėjimo metas

2023/12/09


XIX a.–XX a. pradžia – kryždirbystės klestėjimo laikas, apie kurį daugiausia žinoma. Kryžiai ir koplytėlės, pilnos meniškų liaudies meistrų sukurtų šventųjų skulptūrų, atitiko lietuvio dvasinės raiškos būdą, estetinę sampratą. Kryždirbystė yra išgyvenusi itin sunkių laikotarpių, įvairiausių draudimų, tačiau tai neatgrasė nuo papročio statyti medinius paminklus. Lietuvos kryždirbystė – tradicinių lietuviškų kryžių darymas, lietuvių liaudies meno šaka, 2001 m. įrašyta į Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą.

Visuose regionuose galima rasti ir koplytėlių, ir koplytstulpių, tačiau ypač daug Žemaitijoje, ir jie čia labai įvairūs. Tik Žemaitijoje buvo statomos koplytėlės ant žemės, kartais ant didelių akmenų. Tai pačių įvairiausių formų ir dydžių objektai, žinoma, juose visada būdavo pilna šventųjų skulptūrų.

Šiuo metu autentiškų senųjų skulptūrų koplytėlėse, koplytstulpiuose išlikę labai nedaug. Labai gaila, bet šie objektai, išgyvenę įvairius istorinius virsmus, pastaraisiais metais vėl sulaukė piktadarių dėmesio. Skulptūros vagiamos.

Per pastaruosius kelerius metus buvo pavogta ne viena skulptūra. Dingusios vertybės yra įrašytos į Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą.

Rietavo savivaldybėje, Spraudžių kaime pasigesta trijų skulptūrų

Šiais metais Kultūros paveldo departamento Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus kuruojamoje teritorijoje netekome trijų skulptūrų iš Spraudžio kaimo koplytstulpio (Rietavo savivaldybė). Tai medinės skulptūros „Pieta“ ir dviejų medinių skulptūrų „Šv. Barbora“.

Koplytstulpis (u. k. 15115) statytas 1927 m., XX a. pab. Remontuotos, nuo 1993 metų Kultūros vertybių registre registruotas pavienis nekilnojamasis kultūros paveldo objektas su nustatytomis vertingosiomis savybėmis, tarp kurių minėtos dingusios skulptūros.

Skulptūrų dingimo faktas buvo nustatytas KPD Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus specialisto, vykdant 2023 metų veiklos planą dėl registrinių kultūros paveldo objektų stebėsenos.

Vertybės dingo Šilalės rajone, Driežų kaime

Taip pat yra dingusios medinės skulptūros „Šv. Antanas“, „Angelas“, skulptūrinė grupė ir Altorėlis iš Driežų kaimo koplytėlės (Šilalės rajono savivaldybė).

Šilalės rajono savivaldybės specialistas, atsakingas už paveldosaugą, vykdydamas 2023 metų veiklos planą dėl valstybės saugomų kultūros paveldo objektų stebėsenos, spalio mėnesį patikrino Šilalės rajone, Driežų kaime esančią Koplytėlę su skulptūromis (u. k. 20899) ir nustatė, kad dingusios kompleksinės dalys: ,,Šv. Antano“ skulptūra (u. k. 25519), Angelo skulptūra (u. k. 25520), Skulptūrinė grupė (u. k. 25521) ir Altorėlis (u. k. 25523).

Remiantis kraštotyrininko Klemenso Lovčiko informacija, Upynos apylinkės pasižymi mažosios architektūros gausa, 1970 m. kraštotyros ekspedicijų metu fiksuota net 140 kryžių, koplytėlių bei koplytstulpių. Driežų kaimo koplytėlė pastatyta 1910 m., skulptūrų autorius yra nežinomas, bet vietiniai gyventojai teigė, kad visos vertybės yra vieno tautodailininko darbas. Į Kultūros vertybių registrą objektas įrašytas 2001 m., o pripažintas valstybės saugomu 2005 m.

Teritorinio skyriaus specialistas bei savivaldybės darbuotojas, neradę skulptūrų, vertybių dingimo aplinkybes pradėjo aiškintis su seniūnijų seniūnais, klebonu, aplinkiniais gyventojais bei žemės sklypo savininkais. Tikėtasi, kad skulptūros gali būti perkeltos saugojimo tikslais į kitas patalpas, deja, informacija nepasitvirtino.

Kas neišvogta – raginama perduoti saugoti muziejams

Dėl minėtų objektų dingimo KPD Telšių-Tauragės teritorinis skyrius kreipėsi į atitinkamus policijos komisariatus. Taip pat į KPD dėl skulptūrų įvertinimo pinigine išraiška. Driežų kaimo koplytėlei padaryta žala siekia 11400 eurų. Dėl Spraudžio kaimo koplytstulpio žala dar nustatinėjama. Dingę objektai yra didelę mokslinę, istorinę ar kultūrinę reikšmę turinčios vertybės, taip pat svarbios kaip dailės kūriniai.

Ar egzistuoja tokių dirbinių juodoji rinka, spėlioti nesiryžtame, tačiau neabejojame, kad ne tik šalies viduje apstu kolekcininkų, norinčių juos įsigyti, bet, greičiausiai, dalis dirbinių iškeliauja ir į užsienį. KPD ragina savivaldybių paminklotvarkininkus, savininkus skulptūrėles perduoti saugoti muziejams. Na, o kad toks gražus lietuviškas paveldas nestovėtų tuščias, pastatyti skulptūrų kopijas.

 

KPD informacija

KPD / Aurelijos Ričkuvienės nuotraukoje – Driežų koplytėlė, iš kurios yra dingusios skulptūros „Šv. Antanas“, skulptūrinė grupė ir Altorėlis.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.