Kaunas +12,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 24 Geg 2025
Kaunas +12,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 24 Geg 2025

123rf nuotr.

LMŽD ir EAC kviečia jungtis prie akcijos „Neleisk sušienauti stirniuko”

2025/05/24


Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) ir Ekosistemų apsaugos centras (EAC) pradeda akciją „Neleisk sušienauti stirniuko“, siekdami apsaugoti stirnų jauniklius nuo tragiškų pasekmių šienapjūtės metu. Akcija, pavadinta „Neleisk sušienauti stirniuko” arba „Atsakinga šienapjūtė su šalies medžiotojais“, kviečia ūkininkus bendradarbiauti ir atsakingai šienauti pievas jauniklių vedimo laikotarpiu.

Kodėl ši akcija yra svarbi?

Stirnos jauniklius veda pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje – tuo pačiu metu, kai ūkininkai pradeda šienapjūtę. Pirmąsias kelias savaites stirniukai yra per silpni, kad galėtų sekti savo motinas, todėl jos palieka juos saugiai pasislėpusius pievose. Nors žmonėms gali atrodyti, kad jaunikliai yra vieniši, motinos visada būna netoliese ir prireikus gali nuvilioti plėšrūnus. Tačiau šienapjovė yra nekontroliuojama grėsmė. Kiekvienais metais visame pasaulyje tūkstančiai jauniklių žūsta šienavimo metu.

neleisk sušienauti stirniuko

Kaip vyksta stirniukų paieška?

Siekiant išsaugoti kuo daugiau stirnų jauniklių, akcijos organizatoriai siūlo du pagrindinius paieškos būdus:

  • Termovizoriniai dronai: Anksti ryte, kol žolė dar nėra įšilusi, dronai su termovizoriais gali aptikti stirniukus pagal jų kūno šilumą, kuri išsiskiria iš vėsesnės aplinkos.
  • Medžiokliniai šunys (pointeriai): Šie šunys, turintys įgimtą savybę „tilkti“ (sustingti pamačius laukinį gyvūną), puikiai tinka stirniukų paieškai. Šuniui aptikus jauniklį ir sustingus, jis neišbaidomas, todėl stirniuką galima lengvai paimti ir perkelti į saugią vietą.

Galima derinti abu metodus, nes net ir aptikus stirniuką termovizoriumi, dėl puikaus „kamufliažo“ jį vis tiek gali būti sunku rasti tankioje žolėje.

Neleisk sušienauti stirniuko

Medžiotojų ir ūkininkų bendradarbiavimas

Medžiotojai supranta, kad padidėjusi elninių žvėrių populiacija gali sukelti didesnę žalą ūkininkams, tačiau jie pabrėžia, kad populiacijos reguliavimas negali vykti tokiu žiauriu būdu. Jauni stirniukai žalos laukams nedaro, o stirnos yra svarbi ekosistemos dalis. Jų buvimas padeda reguliuoti plėšrūnų populiacijas ir, užimdamos savo nišą, gali sumažinti stambiųjų kanopinių žvėrių (elnių, briedžių) daromą žalą, kurie ūkininkų laukams gali padaryti kur kas daugiau žalos.

Šiuolaikinės ūkininkavimo technologijos leidžia vykdyti atsakingą ir tvarų žemės ūkį. Kaip laukai purškiami naktį, siekiant apsaugoti bites, taip ir prieš šienaujant, būtina apžiūrėti laukus ir perkelti jauniklius į saugią vietą.

 

LMŽD informacija

Dalintis