Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

2024/04/19


Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis jau daugiau kaip tris dešimtmečius, ir jo vadovas Remigijus Kelneris yra pavyzdys, kaip technologijos ir ūkininkų darbštumas bei žinios lemia sėkmę.

„Technologijos ir inovacijos augti siekiantiems ūkiams užtikrina konkurencingumą ir stabilumą. „Lumpėnų Rambynas“ yra pavyzdys, kaip investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejama sėkmingo pieno ūkio veiklos dalimi. Modernus pieno ūkis yra efektyvus, o technologijos ir, žinoma, ūkininkų darbas bei žinių siekis čia vaidina didelį vaidmenį“, – sako ministras K. Navickas.

R. Kelneris neslepia, kad sukurti modernų ir konkurencingą ūkį padėjo įžvalgumas, nuojauta, kartais ir drąsiai priimti rizikingi sprendimai. Anot jo, „Lumpėnų Rambynui“ pakilti padėjo ir žinios, ir ūkio darbuotojų susitelkimas, ir Europos Sąjungos parama. Visko reikėjo iškart – ir naujų tvartų, ir šienavimo technikos.

„Mano varomoji jėga – truputis rizikos ir sunkumų. Iš esmės dėl savo sprendimų nebuvau nudegęs, dažniausiai pataikau. Gal todėl, kad vadovaujuosi taisykle – daryk tai, ką geriausiai išmanai", – sako modernaus ūkio savininkas, Pagėgių ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Drąsūs, inovatyvūs sprendimai ir naujausios technologijos, suteikiančios galimybę nuolat stebėti bei valdyti gamybos procesus, optimizuoti resursų naudojimą, gerinti gyvūnų gerovę ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, leido „Lumpėnų Rambynui“ sustiprėti.

Įsigyti tokias technologijas ir tapti vienu moderniausių Lietuvoje pienininkystės ūkių padėjo Žemės ūkio ministerijos ir Europos Sąjungos parama. Gavęs paramą iš Kaimo plėtros programos (KPP), kooperatyvas įsigijo grandininę mėšlo pašalinimo sistemą, pieno aušintuvą, melžimo robotus, veršelių girdyklas ir kitos reikalingos įrangos bei technikos.

Karuselinę 40 vietų melžimo aikštelę kooperatyvas taip pat įsigijo gavęs KPP paramą investicijoms į žemės ūkio valdas.

Kooperatyvas numatė ir daugiau investicijų, planuojama įsigyti krautuvą, mėšlo separavimo – pasterizavimo sistemą, augmenijos smulkintuvą, savaeigį savikrovį pašarų maišytuvą – dalintuvą ir kitos veiklai vykdyti reikalingos įrangos.

karuselinė melžimo aikštelė
„DeLaval“ karuselinė melžimo aikštelė E300.

Surėmus pečius – lengviau, nauda ne tik kooperatyvo nariams, bet ir visam kaimui

Šiuo metu „Lumpėnų Rambynas“ priklauso penkiems dalininkams, trys iš jų yra šeimos nariai. Kooperatyve iš viso dirba 38 žmonių. Pagrindinė kooperatyvo kryptis – galvijininkystė, pieno ūkis. Šiuo metu ūkyje yra apie 960 gyvulių, iš kurių 560 – melžiamos karvės. Jų skaičių kooperatyvas siekia padidinti iki 1000 – reikės daugiau tvartų, todėl bulių atsisakoma.

Kooperatyvas dirba 650 ha žemės (339 ha nuosavos), o kartu su aptarnaujamais ūkininkais – 1 200 ha. Tiek žemės pakanka ne tik pašarams pasigaminti, bet ir užauginti maistinių javų bei rapsų, kuriuos pardavus papildomas kooperatyvo biudžetas. Dar viena alternatyvi veikla, padedanti uždirbti – paslaugų teikimas kitiems ūkiams.

„Pavyzdžiui, žolę, kukurūzus sėjam, nupurškiam, smulkinam, priimame grūdus išvalyti, superkame iš artimų ūkių, nuvežame grūdus pagal poreikį“, – pasakoja Remigijus, kurį nesustoti ir siekti daugiau įkvepia šeima.

„Dirbti ir nesustoti įkvepia šeima, dukros gyvena tame pačiame kaime, reikia daryti taip, kad ir šeimai ir kaimui būtų gerai. Trys dukros, devyni anūkai, visi gyvename toje pačioje gatvėje. Visos dukros ūkininkauja“, – džiaugiasi kooperatyvo vadovas.

Ūkio tvartai, statyti 1997 m., yra su atviru kraigu – tokių pavyzdžių R. Kelneris matė Vokietijoje. Ten, pasak jo, ir kilo mintis laikyti galvijus šalto tipo tvartuose. Oras tokiam tvarte laisvai cirkuliuoja, todėl kaupiasi mažiau amoniako ir labiau juntamas pašarų, o ne mėšlo kvapas. Šiuo metu vykdoma jau antra rekonstrukcija, keičiamos grindys, investuojama į atnaujinimą.

Melžiamų karvių bandą sudaro holšteinizuotos Lietuvos juodmargės. Veislė nuolat gerinama, grynaveislių juodmargių liko mažiau nei 100. Per dieną „Lumpėnų Rambyne" pagaminama 18,5 t pieno. Vidutinis karvės produktyvumas – 12 848 tūkst. litrai pieno per metus.

„Technologijos yra žemės ūkio ateitis, nes tik toks ūkis, kuris taiko naujausias technologijas, gali būti patrauklus jaunimui“, – džiaugiasi savo sprendimais Remigijus, kurio vaikai pasekė tėvų pėdomis.

 

Žemes ūkio ministerijos fotoinformacija

Dalintis
2024/05/20

Vystant dronų pajėgumą, KAM numato operatorių kursus, paramą pramonei, Šaulių sąjungai

Nuo rugsėjo Karo akademijoje prasidės dronų operatorių kursai, bus kuriamas dronų operatorių registras, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skatins Lietuvos bepiločių orlaivių gamintojus, skirs finansavimą šio pajėgumo vystymui &Scaron...
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.