Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Lydekos ir baltieji plačiakakčiai skaidrina Lietuvos ežerų vandenis

2023/02/04


Žydinčių ežerų vandenų būklei gerinti 2018 m. pradėtas ir 2023 m. tęsiamas įžuvinimo projektas. Liko į vandens telkinius, būtent į Veisiejo ežerą Lazdijų rajone, paleisti 38 tūkst. lydekaičių.

Įgyvendinant Bendrąją vandens politikos direktyvą, numatyta pagerinti valstybinių vandens telkinių būklę pakeičiant ichtiofaunos (žuvų rūšių visumos) rūšinę sudėtį ir vandens telkinius papildomai įžuvinant vandenų būklę gerinančiomis žuvų rūšimis.

Plėšriosiomis žuvimis įžuvinami 8 pasirinkti valstybiniai vandens telkiniai: Alovė (Alytaus r. sav.), Veisiejis (Lazdijų r. sav.), Neveiglas (Alytaus r. sav.), Širvys (Vilniaus r. sav.), Šventas (Švenčionių r. sav.), Ilmėdas (Molėtų r. sav.), Kiementas (Molėtų r. sav.) ir Mosėdžio I tvenkinys (Skuodo r. sav.). Fitoplanktonu mintančiomis žuvų rūšimis – 2 pasirinkti valstybiniai vandens telkiniai, – Šventas (Švenčionių r. sav.) ir Riešės (Vilniaus r. sav.).

Fitoplanktonas – mikroskopiniai vandens paviršinėje dalyje plūduriuojantys dumbliai.

Kaip ir augalai sausumoje, šie dumbliai vykdo fotosintezę – procesą, kurio metu naudojant saulės energiją iš aplinkos sugeriamas CO2 (vienos iš šiltnamio efekto dujų) bei išskiriamas deguonis, kuriuo kvėpuojame.

Fitoplanktonu prasideda absoliuti dauguma vandens mitybos grandinių. Juo minta smulkūs vandenyje plūduriuojantys gyvūnėliai – zooplanktonas, o šiuo zooplanktonu minta didesni gyvūnai, pavyzdžiui įvairios žuvys.

Taigi, fitoplanktonas – pagrindinis vandenų „žolėdžių" maistas.

Kai fitoplanktono trūksta – blogai. Tačiau kartais kai jo susikaupia per daug – irgi negerai. Vietose, kur patenka ypač daug azoto bei fosforo (pvz. iš ūkinių nuotekų), reikalingų fitoplanktono augimui, dumblių prisiveisia tiek, kad vanduo „sužydi“ ir prasideda procesas, vadinamas eutrofikacija.

Šio proceso metu, dėl dumblių gausos saulės šviesa nebepatenka į gilesnius vandenis, tad ten fotosintezė sustoja. Be to, dumblio gyvenimo laikas trumpas, o žuvę dumbliai smenga gilyn į dugną, kur juos skaido bakterijos, sunaudodamos dar daugiau deguonies.

Kaip žuvys gali pagerinti vandenų būklę?

Pagausinus vandens telkinius plėšriųjų ir fitoplanktonu mintančių žuvų rūšimis, vandens telkiniuose bus iš dalies atkurtos natūralios ežero ar tvenkinio charakteristikos. Didelės plėšriųjų žuvų gausos palaikymas netiesiogiai mažina zooplanktono išgaudymą (juo minta daugelis neplėšrių žuvų), fitoplanktono augimą, skaidrina vandenį ir skatina vystytis povandeninę augmeniją.

Plačiakakčiai – papildomai įveistų fitoplanktonu mintančių žuvų rūšis. Šios žuvys prisideda prie fitoplanktono biomasės mažinimo, didesnio vandens skaidrumo ir povandeninės augmenijos vystymosi.

Plėšriosios žuvys, sumažina zooplanktonu mintančių karpinių žuvų kiekį, o kadangi zooplanktonas minta fitoplanktonu, tai ir pernelyg didelę fitoplanktono biomasę.

Projekto metu pasirinkti vandens telkiniai praturtinti 338 tūkst. žuvų, iš kurių daugiau nei 335 tūkst. – lydekų ir daugiau nei 3 tūkst. – baltųjų plačiakakčių jaunikliai.

Projekto veiklas planuota įvykdyti pernai. Tikimasi, kad šiemet projektas bus baigtas, kai į ežerus bus paleisti ir likę 38 tūkst. lydekų jaunikliai, o paskui savo darbo imsis mokslininkai, kurie matuos įžuvinimo poveikį vandenų būklei.

Daugiau informacijos apie projekto veiklą rasite čia.

Tekste panaudota www.pobangom.lt informacija.

 

Aplinkos apsaugos departamento pranešimas

Dalintis

2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...