Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

LŽŪKT gyvulininkai gilinosi į Palenkės pieno ūkių technologijas

2023/09/29


LŽŪKT gyvulininkystės specialistai ir konsultantai lankėsi Palenkės pieno ūkiuose. Drauge su ūkininkais aptarė ūkininkaujant naudojamas technologijas, diskutavo ūkio gamybos ir valdymo klausimais.

LŽŪKT konsultantai nuolat tobulina kvalifikaciją – dalyvauja seminaruose, konferencijose, vyksta į komandiruotes. Gyvulininkystės specialistų ir konsultantų komandiruotės tikslas buvo susipažinti su technologinėmis naujovėmis Lenkijos gyvulininkystės ūkiuose.

Melžimo robotų Palenkės vaivadijoje tik du. Čia koncentruojasi daugiausia šeimos ūkių, kurie visus darbus stengiasi atlikti patys, taip pigindami pieno savikainą. Daug dėmesio skiriama pašarų kokybei. Siekdami mažinti amoniako patekimą į aplinką, ūkininkai investuoja į mėšlo tvarkymo techniką.

Pasak Lenkijos pieno ūkių šeimininkų, šiuo metu jiems taip pat nelengvas laikotarpis. Ypatingai dėl pieno kainų, nors už pabrangusias trąšas, pašarus skiriama kompensacija – apie trečdalis kainos.

Kaip ūkininkaujama?

Pirmame ūkyje dirbamos žemės apie 120 ha. Nuosavos apie 80 ha, kita nuomojama. Auginami javai, kukurūzai, yra daugiamečių pievų.

Ūkininkas laiko 60 melžiamų karvių. Produktyvumas iš vienos karvės yra apie 9000 kg per metus. Už pieną gauna apie 40 euro centų. Karves sėklina seksuota bulių sperma. Telyčias augina savo bandos pakaitai. Atsirenka gerinančius pieno produktyvumą bulius.

Gyvuliai šeriami koncentruotais pašarais, saladinu, kukurūzų silosu, šienainiu. Prie tvarto yra tranšėjos, kuriose laikomi pašarai žiemai, taip pat žoliniai pašarai ruošiami kaupuose.

Skysto mėšlo rezervuaras dengtas, ateityje planuoja statyti dujų generatorių. Siekdamas sumažinti amoniako išsiskyrimą į aplinką, šiais metais ūkininkas pirko srutvežį su srutų įterpimu į dirvą.

srutvežis

Ūkininko žmona dalyvauja priemonėje ,,Bendradarbiavimas‘‘, kur susikooperavę penki ūkininkai tiesiogiai parduoda žemės ūkio ir bičių produktus: moliūgus, saldžiuosius kukurūzus, bulves, braškes, medų.

Antrasis ūkis buvo mišrus. Jame laikoma apie 80 melžiamų karvių ir prieauglis. 1978-1979 m. ūkyje buvo pastatyta viena geriausių tuo metu fermų, po 30 metų pastatė antrą. Tai šeimos ūkis. Dirba tėvas, sūnus ir samdo vieną darbuotoją. Augina apie 30 ha kukurūzų. Darbams atlikti, pašarams gaminti kooperuojasi su draugu, dalinasi technika.

Žoliniai pašarai dedami į kaupus, turi siloso suspaudiklį, kuris gerai prispaudžia kaupo kraštus.

Roboto statyti ūkininkas nesiruošia, nes mano, kad pieno kaina per žema.

Veršeliai laikomi atskirai gardeliuose, lauke. Turi ir kilnojamus mobilius gardelius.

 

LŽŪKT fotoinformacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...