Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

2023/04/01


LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai išsinešė ne tik gausius rėmėjų prizus, bet ir neįkainojamą patirtį.

Moksleivių pasirodymuose – etnokultūros ir ekologijos dermė

Nacionaliniu moksleivių konkursu „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“, kuris rengiamas nuo 2012 metų, siekiama šalies jaunuomenei atskleisti darnaus vystymosi vertybes, ugdyti etnokultūrinį, tautinį, pilietinį ir ekologinį sąmoningumą, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, formuoti atsakingą požiūrį į aplinką, gimtosios šalies ateitį, stiprinti ugdymo įstaigų ir VDU Žemės ūkio akademijos bendruomenių partnerystės ryšius.

Renginį vedė konkurso nacionalinio organizatoriai – VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto doc. dr. Anželika Dautartė ir doc. dr. Algirdas Gavenauskas.

VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto doc. dr. Anželika Dautartė ir doc. dr. Algirdas Gavenauskas.

Šiemet norą dalyvauti konkurse pareiškė 43 komandos iš 38 ugdymo įstaigų.

Finale susirungė po atkaklios kovos atrankų ir pusfinalių etapuose patekusios 7 komandos iš Alytaus Jotvingių gimnazijos, Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus- Naruševičiaus gimnazijos, Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro, Kauno „Varpo“ gimnazijos, Kauno r. Raudondvario gimnazijos, Raseinių r. Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos ir Šakių „Žiburio“ gimnazijos.

Jų prisistatymus vertino garbinga komisija – komisijos pirmininkas VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ generalinis direktorius Valdas Kaubrė, nariai: VDU rektorius prof. dr. Juozas Augutis, VDU ŽŪA vicekanclerė prof. Aušra Blinstrubienė, Kauno švietimo inovacijų centro direktorė Rasa Bortkevičienė, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos administracijos vadovė Živilė Navardauskė.

Konkurso finalistai stebino komisiją ir sirgalius kūrybiškais prisistatymais, atspindinčiais kaip jų vidinis pasaulis gali prisidėti prie darnios Lietuvos plėtros. Čia skambėjo ir tautiniai, ir etnografiniai, ir ekologiniai motyvai. Pademonstravusios savo žinias, išmonę ir išradingumą sekančiame etape komandos susirungė atsakinėdamos į konkurso klausimus. Netrūko azarto, entuziazmo, džiaugsmo šūksnių sėkmingai atsakius į klausimą ar prasmingai pasinaudojus sukeikta sirgalių ar interneto pagalba.

Su daugeliu iššūkiu susidorosime, kai mūsų žinios ir veiksmai keisis

Finale susirinkusius dalyvius, juos atlydėjusius mokytojus bei sirgalius pasveikino konkurso globėja LR Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

„Džiaugiuosi galėdama pasveikinti visus dalyvius, kurie per tą laiką, kai atsakinėjote į klausimus, domėjotės, gilinote savo žinias ir, be abejonės, sukūrėte gerą pagrindą ateičiai. Su aplinkosauga susiję klausimai yra patys svarbiausi – koks bebūtų susitikimas, politinis klausimas, vienaip ar kitaip jis kalba apie darnų vystymąsi, planetos ateitį. Labai gera matyti tiek daug jaunų veidų, kurie tampa tos srities žinovais“, – LR Seimo Pirmininkė dėkojo visiems dalyviams, žinių vertintojams bei renginio organizatoriams.

Sveikinimo žodį tarė LR aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jis pabrėžė, kad nėra įdomesnės veiklos negu veikla gamtoje arba greta gamtos, o žmogus, kuris dirba gamtoje gyvena ilgiau ir laimingiau.

„Kiekvieną iš jūsų raginu nenustoti būti optimistais, kad gamtą galima pakeisti ir gyventi darnoje su gamta. Žmonija, pasaulis ir aplinkosauga nugalėjo ir šiandien ozono skylė veriasi. Su daugeliu iššūkiu mes susidorosime, kai mūsų žinios ir veiksmai keisis. Linkiu, kad tos žinios plėstųsi ir mūsų darbai, elgesys bei kasdienis gyvenimas taip pat keistųsi. Šis konkursas yra tam, kad žinių plėtra būtų kuo platesnė“, – kalbėjo S. Gentvilas, dėkodamas konkurso organizatoriams, partneriams ir rėmėjams.

Nesvarbu laimėta vieta, svarbu, kad esame neabejingi

Lietuva neįsivaizduojama be nuostabios gamtos, o taip pat ir be žemės ūkio veiklos, gyvenimo kaimo vietovėse. Sveikindamas konkurso dalyvius LR Seimo narys, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis linkėjo vertinti mus supančią aplinką ir kurti ateitį.

„Jūs esate ta karta, kuri turite perimti žemę tokią, kokią jums paliksime. O jūsų žinios rodo, kad jūs ją padarysite geresne. Džiaugiuosi visais jumis ir tuo, kad netapsite pasaulio gelbėtojais, o tapsite pasaulio gyventojais, kurie saugo, neša ir kuria. Kurkite savo ateitį, kurkite Lietuvos ateitį ir būkite drauge su gamta, su šeima, su savo kolektyvu, nes visa tai yra ta aplinka, už kuria mes šiandien turėtume kovoti. Dėkoju jums už jūsų kovą“, – kalbėjo prof. V. Pranckietis.

Nuo pat užgimimo prieš 12 metų konkursas „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ organizuojamas kartu su Kauno švietimo inovacijų centru. Tardama sveikinimo žodį Centro direktorė R. Bortkevičienė sveikino moksleivius, dėkojo mokytojams, kurie ugdo ekologinį sąmoningumą, taip pat doc. dr. A. Dautartei bei doc. dr. A. Gavenauskui už konkurso organizavimą ir reikšmingą indėlį ugdant mokinių sąmoningumą.

VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ generalinis direktorius džiaugėsi matydamas būrį jaunuolių, kurie neabejingi aplinkai ir miškams. „Kiekvieno mūsų indėlis prisideda prie Lietuvos ateities. Šiandien būdami čia, LR Seime, jūs visi esate nugalėtojai. Pasidžiaugti geromis emocijomis, kurias galite susikurti visi kartu“, – skatino V. Kaubrė, lindėdamas visiems sėkmės ir gerų rezultatų.

Ekologijos specialistai, tiesiogiai dirbsiantys vardan darnios Lietuvos rengiami Vytauto Didžiojo universitete. Konkurso finalo dalyvius pasveikino VDU rektorius prof. dr. J. Augutis.

„Dar didesnis prizas už šio finalo apdovanojimus yra tas, kurį jus jau gaunate domėdamiesi ekologija nuo pat mokyklos suolo. Tikiu, kad didelė čia esančių dalis pasirinks šį kelią. Neperdėsiu skatindamas gelbėti žmoniją, kadangi, kaip sakoma Jungtinių Tautų ataskaitoje, jeigu ir toliau eisime taršos keliu, nebegalėsime atstatyti procesų. Labai džiaugiuosi, kad toks būrys jaunų žmonių domitės šiais klausimais. Ir nesvarbu, kurią vietą laimėsite, svarbu, kad jūs esate neabejingi“, – kalbėjo rektorius, pridurdamas, jog tiki, kad ateis laikas, kai moksleiviai supras pasirinkę teisingą kelią.

Finalininkams – LR Seimo Pirmininkės, Seimo narių, LR Aplinkos ministerijos ir partnerių padėkos bei apdovanojimai

Visi konkurso finalo dalyviai yra nugalėtojai. Jie pateko į finalą, nes konkurso eigoje įrodė, kad yra stipresni už kitas 36 konkurse besivaržiusias komandas. Apdovanojimų dalyje finalistams netrūko sveikinimų ir dovanų.

Nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalinio renginio atminimo nuotrauka.

Moksleivius sveikino ir Seimo Pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen vardu padėką įteikė LR Seimo Pirmininkės sekretoriato vadovas Lukas Kornelijus Vaičiakas. Komandas pasveikino ir LR Seimo nariai, kurių rinkiminėje teritorijoje yra įsikūrusios finalistų ugdymo įstaigos – linkėjimus išsakė ir padėkas įteikė Kazys Starkevičius, Vytautas Bakas, Kęstutis Mažeika, prof. Viktoras Pranckietis, dr. Arvydas Nekrošius, Giedrius Siurplys, taip pat LR užsienio reikalų ministro, Seimo nario Gabrieliaus Landsbergio patarėjas Dovydas Skarolskis. Padėkas komandas rengusiems mokytojams ir atminimo dovanėles komandų nariams įteikė VDU rektorius prof. dr. J. Augutis. Konkurso tematiką atliepiantį prizą – pušų sodinukus gimnazijų komandoms skyrė VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ generalinis direktorius V. Kaubrė. Finalininkus sveikino ir apdovanojo konkurso bendraorganizatoriai – Kauno švietimo inovacijų centro direktorė R. Bortkevičienė. Finalo dalyviams taip pat buvo įteiktos LR žemės ūkio ministerijos dovanos.

Rezultatai lėmė, kad finalo lyderiais ir pirmosios vietos laimėtojais tapo Kauno r. Raudondvario gimnazija. Antrąją vietą iškovojo Šakių „Žiburio“ gimnazijos komanda. Trečiosios vietos diplomas atiteko Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo komandai.

Pirmąją vietą pelniusi Kauno r. Raudondvario gimnazijos komanda.

Pirmosios vietos laimėtojams atiteko specialus LR aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros įsteigtas prizas – ekskursija mokslinių tyrimų laivu „Vėjūnas“. Prizą įteikė LR aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis. Antrąją vietą laimėjusi komanda taip pat buvo apdovanota papildomu specialiu VĮ „Valstybinė miškų urėdija“ prizu. Greta LR Seimo Pirmininkės sekretoriato vadovo L. K. Vaičiako, LR Seimo nario G. Landsbergio patarėjo D. Skarolskio, LR Seimo nario G. Siurplio, LR Seimo nario, Kaimo reikalų komiteto pirmininko prof. V. Pranckiečio bei VĮ „Valstybinė miškų urėdija“, Kauno švietimo inovacijų centro ir LR žemės ūkio ministerijos sveikinimų ir apdovanojimų, prizinių vietų laimėtojams buvo įteiktos Seimo Pirmininkės padėkos ir dovanos gimnazijai – šachmatai su Seimo Pirmininkės dedikacija. Komandos taip pat gavo konkurso rėmėjos Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos įsteigtus specialius prizus bei VDU Rektoriaus padėkas ir prizus. Visoms komandoms LR Seimo narys prof. V. Pranckietis padovanojo kišenines LR Konstitucijas. Renginį vainikavo VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto dekano prof. dr. Vito Marozo dovanotas tortas.

Konkursas parodė, kad jaunimas neabejingas tautinėms vertybėms, etnografijai, ekologijai ir aplinkosaugai. Moksleivių žinios ir pasirengimas atskleidė, kad jaunoji karta neabejinga mus sukūrusiai praeičiai, ir dar laukiančiai ateičiai. „Akivaizdu, kad auga puikus atžalynas. Žmogus, siekiantis pažinti ir suprasti pasaulį, ugdyti meilę, tiesą ir grožį – ateities žmogus“, – apibendrino konkurso organizatoriai VDU ŽŪA mokslininkai doc. dr. A. Dautartė ir doc. dr. A. Gavenauskas.

 

VDU ŽŪA informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...