Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Margas Tuomų ūkis lauks svečių

2023/04/30


Gražios šeimos puoselėjamam ūkiui iš tikrųjų labai tinka šis epitetas – „margas“. Mat jame gausu įvairių rūšių ūkinių gyvūnų. Pasakojant apie šį ūkį yra svarbūs ir kiti epitetai: jaunas, augantis, turintis viziją.

Edita ir Gražvydas Tuomai įsikūrę sename Medinų kaime (Ukmergės r., Žemaitkiemio sen.). Edita pasakoja, kad ji čia buvo dažna viešnia nuo vaikystės – daug laiko praleisdavo pas senelius. Senelis ūkininkas 10 ha ūkį tvarkė tradiciškai, augino gyvuliukus. Prie ūkio darbų talkindavo anūkė. Matydama, koks tai sunkus darbas, ji tvirtindavo, kad žemės ūkyje tikrai niekada nedirbs. Dabar kaimo žmonės juokiasi primindami jai buvusį nusiteikimą. Juokinga ir pačiai ūkininkei. Jos patirtis šimtu procentu patvirtiną išmintį: niekada nesakyk „niekada“.

Eina ketvirti metai, kai E. Tuomienė senelių žemėje įkūrė ūkį. Jį puoselėja kartu su vyru Gražvydu, padeda ir jau suaugęs sūnus. Edita sukasi kaip vijurkas, kol kas negali atsisakyti turimo darbo, užtikrinančio nuolatines pajamas. Tačiau dalia nesiskundžia, plačiai šypsosi – senelių žemėje kurdama ūkį pagal savo viziją šeima atrado save.

Margas ūkis

Kaimo gatvelė ūkį dalija į dvi dalis. Vienoje keliuko pusėje namų valda, o kitoje – ūkiniai pastatai. Ūkio veikla taip pat dvejopa. Pagrindinė kryptis yra avininkystė. O ūkinę veiklą papildo įvairios kaimo turizmo paslaugos.

Tuomų ūkis
Kaimo gatvelė ūkį dalija į dvi dalis. Keliuku išėjo pasivaikščioti antys.

Aplinka pritaikyta lankytis šeimoms su vaikais. Įdomu apžiūrėti ne tik avis, bet ir išdykėles ožkas, žavingąsias alpakas. Mielų ūkinių gyvūnų sąraše ir poniai, naminiai paukščiai – antys, kalakutai, vištos.

Mažiesiems svečiams įkurtas atskiras erdvus kiemas: su triušiukų aptvaru, lauko baldais, sūpuoklėmis, netgi nykštukų nameliu. Vaikams turėtų būti smagu čia švęsti gimtadienius!

Jaukus ūkis tarsi sukurtas fotosesijoms su mielais gyvūnais. Tuo galutinai įtikina specialiai fotosesijoms įrengta romantiška sienelė su suoliuku ir įvairiausiais kaimiškais atributais.

Edita ir Gražvydas Tuomai
Editos ir Gražvydo Tuomų fotosesija.

Apie kiekvieną gyvūnų rūšį Edita gali papasakoti įdomių dalykų: būdą, ypatumus, kaip vienas ar kitas gyvūnas į ūkį atkeliavo.

Šiame ūkyje ne iš visų gyvūnų siekiama gauti ūkinę naudą. Nedidelės jų grupelės laikomos dėl įvairovės, smagumo. Antai ožkytės nėra melžiamos.  

Edita atvirauja, kad rengia ir edukacijas moterims: moko, kaip paprastu verstuku verpti siūlus.

Su lietuviška avių veisle mažiau problemų

ŪP lankantis ūkyje avių banda dar buvo avidėje: prieš ganiavos pradžią laukė nukirminimo ir vilnos kirpimo procedūros. O avikirpio tenka laukti ilgai – nuo paslaugos užsakymo dienos apie mėnuo praeina, tiek daug užsakymų šiuo metu turi avių kirpėjai.

Įdomu, kad Tuomų ūkyje pagrindinė avių veislė yra genofondinė – Lietuvos juodgalvės. Gražvydas jas giria: „Turiu ir užsienietiškų. Bet su lietuviška mažiau problemų“.

Tuomų ūkis
Lietuvos juodgalvės prieš avikirpį.

Pasak ūkininko, vietinės veislės avys atsparesnės. O avinukų mėsos skonis labai nesiskiria nuo kokios nors užsieninės veislės. Tai suaugusių avių skerdenoje daugiau lajaus, jis kitoks palyginti su kitomis mėsinėmis veislėmis. Tačiau avinukų mėsa nepriekaištinga.

Tuomai planuoja plėsti bandą iki 200 ėriavedžių (kol kas neturi pusės tiek), pasistatyti ir skerdimo cechą. Pagal turimą viziją, šeimos ūkis tuomet būtų optimalus.

Avininkystę pamėgęs Gražvydas pripažįsta: tinkama gyvūnų priežiūra siekiant užtikrinti jų sveikatą reikalauja nemažai išlaidų.

„Reikia tyrimus daryt, nuo ko nukirminti. Dabar bus padaryti tyrimai – žiūrėsim, ar turi kirminų ir kokių. Tada duos vaistus tokius, kokių reikia. Nuo kitų ligų savo lėšomis darom prevencinius  tyrimus. Turim žinoti savo bandos sveikumą. Jei normaliai nori prižiūrėti, išlaidos nemažos“, – pasakoja ūkininkas. Ir priduria: „Kartais žmonės klausia, gal paskolinsi aviną. To negaliu daryti, nes galiu parsivežti daug bėdų“.

Tuomų ūkis
Avidės kitame garde – Sufolkų veislės avys.

Dalyvaus Atvirose dienose

Tuomų ūkis rengiasi dalyvauti Lietuvos turizmo asociacijos (LKTA) inicijuotoje akcijoje Atviros dienos kaime, kuri organizuojama gegužės priešpaskutinį savaitgalį. Jau septintus metus vyksiančia trijų dienų renginiu siekiama populiarinti kaime teikiamas paslaugas, produktus. Šiais metais duris lankytojams atvers daugiau nei 100 ūkių ir sodybų.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...