Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

2024/04/23


Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeitimai atneštų naudos, nebebūtų bandoma apeiti įstatymo, galiausiai jis būtų normaliai priderintas prie realijų. O kol kas renginių organizatoriai yra įsprausti į rėmus kokius tiekėjus rinktis, sudaryta galimybė prekiauti išskirtinai tik alumi ir sidru.

Nėra galimybės rinktis

Daugiau nei 30 metų dirbant su didžiausiais renginiais Lietuvoje, taip pat bendradarbiaujant su partneriais, dirbančiais šiame versle, pastaruoju metu matome daug absurdiškų situacijų. Masiniuose renginiuose, mugėse, parodose turime vartoti tik tam tikrus alkoholinius gėrimus, kuriuos leido vartoti politikai, neturėdami jokios pasirinkimo teisės.

Svarbu suprasti, kad renginių organizatoriai neskatina žmonių vartoti alkoholinių gėrimų, tačiau kiekvienas turime turėti pasirinkimo teisę. Šiuo metu esantys reguliavimai nurodo, kad masinių renginių metu galima prekiauti tik natūralios fermentacijos, tačiau ne stipresniais nei 7,5 proc. alkoholiniais gėrimais.

Visiškai neaišku, kodėl išskirtos tokios sąlygos, lyg tokio paties stiprumo kiti alkoholiniai gėrimai ar jų mišiniai, nei alus bei sidras, yra kažkuo blogesni. Dalyvaujant užsienio renginiuose aiškiai matome, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių, ypač Europoje, kur prekyba alkoholiu ribojama ne tik laipsnių kiekiu, bet ir gamybos būdu.

Renginių pobūdžiu, tam tikra muzika taip pat turi įtakos ir gėrimų pasirinkimui. Pavyzdžiui, kalbant apie klasikinės, džiazo muzikos, įvairius atvirose erdvėse vykstančius renginius – žmonės nenori klausytis tokios muzikos būtinai tik su alaus bokalu rankoje.

Pažeistos konkurencinės sąlygos

Žvelgiant iš verslo pusės, yra susidariusi konkurencinių sąlygų neatitinkanti situacija. Kai organizuojami didžiuliai renginiai, tiekėjai nori juose dalyvauti, tačiau dėl ribotų rinkos dalyvių skaičiaus ir galimybių aptarnauti didelį kiekį žmonių, turime rinktis vos iš kelių didžiųjų vieno gėrimo gamintojų ir tiekėjų. Visi kiti įstatymu yra nustumiami į šalį.

2025-ieji metai Lietuvoje pramogų versle, net ir pasauliniu mastu, nusimato išties labai geri. Padidės atvykstančių žmonių turizmas ir nesinorėtų sukurti tokios situacijos, kai žmonės turi vartoti tik alų ir sidrą. Verčiau praplėsti galimybę rinktis vyną, putojantį vyną, kitus silpnesnius alkoholinius gėrimus.

Pasaulyje sparčiai auga ir kokteilių kultūra, o mūsų šalyje renginiuose kokteilių pasirinkti visiškai nėra galimybės. Priėmus pakeitimus, jie būtų parduodami gamyklinėje taroje, o tai reiškia, kad nebūtų piktnaudžiaujama stipriuoju alkoholiu, taip užtikrinant saugumą.

Naminę vartoti galima, o 15 laipsnių – nesaugu?

Kalbant apie saugumą, kartais atrodo, kad pamirštama, jog mes, renginių organizatoriai, užtikriname dalyvių bei žiūrovų saugumą. Taikome praėjimo kontrolę, kitas griežtas apsaugos priemones. Nepaisant to, vis dar turime keistas sąlygas.

Seime svarstoma leisti ūkininkams gaminti naminę degtinę iki 65 laipsnių kaimo turizmo sodybose, ir siūlyti ją ragauti ten besilankantiems svečiams, kur visiškai neaiškus kontrolės mechanizmas. Norisi tik atkreipti dėmesį, kad skirtumas nuo mūsų organizuotų renginių tas, jog mes parduotume laboratorijose saugiai pagamintus, į gamyklinę tarą išpilstytus gėrimus iki 15 laipsnių erdvėse, kur yra griežta apsauga bei kontrolė.

Apeinami įstatymai

Apibendrinant – situacija yra absurdiška, kurią reikia kuo greičiau pakeisti ir sureguliuoti. Kalbame ne tik apie festivalius ar muzikos koncertus. Pavyzdžiui pažvelkime į Kalėdų laikotarpiu pardavinėjamą karštą vyną ar jo gėrimus. Tam, kad Katedros aikštėje būtų galima tai daryti, savivaldybė šventiniu laikotarpiu ją trumpam turi paversti kurortine zona. Taip liepia įstatymas.

Tai tik įrodo, kad vis atsiranda bandymų draudimą apeiti. Vis dėlto, geriausia būtų įstatymą sureguliuoti. Tai svarbu ir verslui, kad būtų atveriamos lygesnės ir sąžiningesnės sąlygos konkurencijai, ir žmonėms, kurie turi teisę į pasirinkimo galimybes.

 

Martynas TYLA, asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ vadovas

gongas ir varpelis

Seimas pritaria pokyčiams 

Šiandien Seimas po svarstymo pritarė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti vienodas sąlygas mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose skirtingus alkoholinius gėrimus pardavinėjantiems verslininkams.

Pagal svarstomus pakeitimus, verslininkai mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose galėtų prekiauti iki 15 laipsnių siekiančiais alkoholiniais gėrimais, t. y. iki 8,5 proc. stiprumo alumi ir sidru ir iki 15 proc. stiprumo kitais alkoholiniais gėrimais. Tokiu būdu jie galėtų prekiauti ir kitais alkoholiniais gėrimais, tokiais kaip vynas, silpni alkoholiniai kokteiliai ir likeriai. Šiuo metu mugėse ir masiniuose renginiuose galima prekiauti tik natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių stiprumas iki 7,5 laipsnio, parodose – natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 proc.

Pakeitimais taip pat siekiama patikslinti išimtis, kas nelaikoma alkoholio reklama. Alkoholio reklama nebūtų laikoma interneto platformose, pavyzdžiui, tokiose kaip „Bolt Food“, skelbiama su alkoholiu susijusi informacija. Šiuo metu tokios platformos, būdamos tik tarpininkės, bet netiesioginiai alkoholinių gėrimų pardavėjai, negali skelbti informacijos, kol neturi įsigijusios licencijos.

Be to, alkoholio reklama numatoma nelaikyti ir informacijos apie maisto ir alkoholinių gėrimų derinimo rinkinius, įmonių gautus apdovanojimus, alkoholinio gėrimo gamybos technologijas, tradicijas.

Naujomis nuostatomis taip pat siūloma leisti organizuoti degustacijas alkoholinių gėrimų gamybos patalpose. Šiuo metu degustacijos leistinos tik mugėse ir parodose.

Po svarstymo už šiuos teisės akto pakeitimus balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 20, susilaikė 17 parlamentarų. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

 

Seimo kanceliarijos informacija

Dalintis