Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023

Masažas ir gydo, ir stiprina

2014/02/04

Gydomasis masažas yra veiksminga priemonė gydyti įvairias ligas, sutrikusioms organizmo funkcijoms atkurti ir normalizuoti, o daromas profilaktiškai padeda stip­rinti sveikatą. Kitų rūšių masažai, kurių yra daugybė, – vienas maloniausių būdų atgauti fizines ir dvasines jėgas, atsipalaiduoti po ilgalaikės įtampos, įveikti stresą.

Reabilitacinės procedūros „Tradicinis medicininis gydomasis masažas – viena iš kompleksinio gydymo priemonių sergant įvairiomis ligomis, – teigia Abromiškių reabilitacijos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja, neurologė, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Laima Mizarienė. – Masažas atliekamas gydant širdies ir kraujagyslių sistemos, neurologines, sąnarių, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligas, po insulto, kai būna paralyžiuotos galūnės, po įvairių traumų ir kt.“ Masažas ypač reikalingas esant įvairioms stuburo patologijoms: tarpslankstelinių diskų pakitimams, išvaržai, osteochondrozei. Ši gydymo ir reabilitacijos procedūra taikoma pacientams, sergantiems degeneracinėmis nervų sistemos ir raumenų ligomis, polineuropatijomis, skolioze, sutrikus kraujotakai. „Skiriant kompleksinį gydymą, kiekvienam pacientui sudaroma individuali reabilitacinio gydymo programa įvertinus jo neurologinę bei bendrąją būklę, kardiovaskulinę sistemą, kitus susirgimus. Būna atvejų, kai masažo daryti negalima“, – aiškina gydytoja L. Mizarienė. Gydomasis masažas skatina gijimo procesus, pagerina ar atkuria sutrikusią organizmo funkciją, malšina skausmą, pagerina kraujotaką, ramina spazmus, atkuria sąnarių judrumą, šalina raumenų įtampą, nuovargį, kelia tonusą, didina audinių elastingumą, lavina pažeistų galūnių funkcijas. „Po gydomojo masažo kurso pacientų būklė pagerėja. Žinoma, ne visada lūkesčiai išsipildo visu šimtu procentų, tačiau siekiame maksimaliai geresnio rezultato“, – tvirtina fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.

Tinka ir profilaktikai    Dauguma žmonių supranta masažų reikalingumą ir poveikį sergant ar persirgus tam tikromis ligomis. „Ligoninėje pacientams ne tik skiriamas medikamentinis gydymas, reabilitacinės procedūros, bet ir vedami mokymai, skaitomos paskaitos. Ligoniams specialistai aiškina reabilitacinių procedūrų svarbą, poveikį, kad jie žinotų, dėl ko tai daroma, būtų motyvuoti procedūras atlikti ir gydydamiesi ambulatoriškai, ne tik stacionare“, – sako Abromiškių reabilitacijos ligoninės gydytoja L. Mizarienė. Gydomieji masažai gali padėti ne tik varginant įvairiems negalavimams, bet yra ir puiki profilaktinė priemonė nuo kai kurių ligų. Jie rekomenduojami sėdimą darbą dirbantiems žmonėms, esant raumenų ir sąnarių sąstingiui. Masažas naudingas bet kurio amžiaus žmonėms, nes teikia energijos, gerina raumenų tonusą, laikyseną, sąnarių judrumą. „Masažas, kaip profilaktinė priemonė, gali būti daromas sveikiems žmonėms, – teigia L. Mizarienė. – Kita vertus, atlikus tyrimus daugelio sveikai besijaučiančių žmonių, sulaukusių dvidešimt penkerių metų, stubure galima rasti tam tikrų nedidelių anatominių pakitimų, nors žmogus jokių simptomų dar nejaučia. Peršalus, pakėlus kokį nors sunkų daiktą, daug pasportavus išryškėtų radikulopatija, radikulalgija. Ištyrę tokiais atvejais dažnai atrandame stuburo tarpslankstelinio disko pakitimą, išvaržą.“

Grožiui ir malonumui „Jei žmogus sveikas, gana sportiškas, mankštinasi, profilaktikai jam pakaktų vieno gydomojo masažo kurso per metus, bet masažų didžiulė įvairovė. Tie, kurie skirti relaksacijai, malonumui, atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujotaką, gali būti daromi dažniau“, – aiškina gydytoja L. Mizarienė. Nuolat spartėjant gyvenimo tempui, patiriant didžiulę įtampą, stresą masažas ramina, mažina nervingumą, nuovargį, padeda atsipalaiduoti. Daugelis išėję iš masažuotojo kabineto jaučiasi žvalesni, geros nuotaikos, kupini energijos.  Masažu galima patobulinti kūno formas, nes jis skatina skaidytis riebalus ir iš organizmo padeda pasišalinti šlakams, jaunina, gražina odą. Profilaktinis masažas stabdo ir senėjimo procesus, stiprina imunitetą, skatinamai veikia virškinimą. Masažas – ne tik sveikata, bet ir malonumas. Jis padeda susigrąžinti gerą savijautą. Tai lyg mažos atostogos, kai jų labiausiai reikia po įtemptų darbų. Jas susiorganizuoti nėra sudėtinga.

VERTA ŽINOTI
  • Masažas senovės Kinijoje buvo žinomas 2500 metų prieš mūsų erą. Seniausioje kinų knygoje aprašyti masažo būdai, jo gydomasis poveikis. XVI a. Kinijoje buvo išleista 64 tomų enciklopedija, kurioje smulkiai aprašyti visi masažavimo būdai.
  • Indijoje masažas nuo 1800 metų pr. Kr. buvo taikomas įkandus gyvatei, po įvairių traumų, sumušimų, patempimų, išnirimų, lūžimų.
  • Įvairūs masažo būdai buvo paplitę Egipte. Apie tai liudija masažo scenų pavaizdavimas papirusuose, ant bareljefų, puošusių faraonų rūmus.
  • Senovės Graikijoje garsusis gydytojas Hipokratas kaip sveikatos šaltinį kasdien rekomenduodavo po kvapnią vonią ir masažą su aliejumi. Hipokrato posakis „Gy­dy­to­jas pri­va­lo tu­rė­ti dau­ge­lio sri­čių, tarp jų ir ma­sa­žo, pa­ty­ri­mą“ pasiekė ir mūsų laikus. Dar­be „Hi­pok­ra­to ko­dek­sas“ ap­ra­šy­ti įvai­rūs ma­sa­ža­vi­mo bū­dai, jų tai­ky­mas gy­dy­mui, gy­vy­bi­nių or­ga­nų funk­ci­jų sti­mu­lia­vi­mui. Se­no­vės grai­kai di­de­lį dė­me­sį sky­rė kos­me­ti­niams ma­sa­žams, ku­riems tu­rė­jo net spe­cia­lius sa­lo­nus. Grai­ki­jos pirtyse masažas bu­vo pri­va­lo­ma pro­ce­dū­ra.
  • Se­no­vės Ro­mo­je ma­sa­žą at­lik­da­vo ne­tgi ka­riuo­me­nė­je.
  • Viduramžiais Europoje ši procedūra nebuvo populiari, nes krikščionybė skelbė, kad nuo­dė­mė yra rū­pin­tis mir­tin­go kū­no svei­ka­ta ir gro­žiu.
Naudinga informacija
  • Pagal rūšį masažas skirstomas į bendrąjį (viso kūno) ir dalinį – atskirų kūno dalių (kojų, rankų, nugaros, juosmens ir kt.).
  • Jis gali būti gydomasis, relaksacinis, sportinis, kosmetinis ir kt.
  • Pagal atlikimo priemones ir būdus masažas gali būti klasikinis, specialusis (taškinis, segmentinis, manualinis, jungiamojo audinio, relaksacinis, sportinis, kosmetinis–higie­ninis), netradicinis (šokolado, medaus, karštųjų akmenų, kvapų terapijos, bambukinių lazdelių,  atliekamas kojomis – pedialinis ir kt.).
  • Masažo metu išsiskiria biologiškai aktyvios medžiagos – histaminas, acetilcholinas. Patekusios į kraują jos išplečia kraujagysles, pagerina nervinio impulso sklidimą, stimuliuoja vegetacinės nervų sistemos funkcijas.
Violeta Gustaitytė   seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.
Dalintis

2023/01/31

Pienas: baltasis auksas ar juodas kapo akmuo?

Rytoj, trečiadienį, Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) renkasi trišalės Pieno tarybos nariai. Remiantis oficialiu pranešimu, ji šaukiama dėl padėties pieno rinkoje ir mažėjančių jo supirkimo kainų. Ministras Kęstutis Navickas rėži...
2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/31

Beveik dešimtmetį Lietuvoje pasireiškiantis afrikinis kiaulių maras neužleidžia pozicijų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo 2014 metų, kai Lietuvoje pirmą kartą diagnozuotas afrikinis kiaulių maras (AKM), šalies ūkiai neteko beveik 78 tūkstančių kiaulių, o miškuose AKM nustatytas beveik 8...
2023/01/31

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai. Situacija automobilių rinkoje taip pat pakankamai kebli, nes nusprendus įsigyti naują transporto...
2023/01/31

Dzūkei sukako šimtas metų

Šeštadienį, sausio 28 d., garbingą 100 metų jubiliejų sutiko Alytaus rajono Statkiškių kaime (Pivašiūnų sen.) gyvenanti Genovaitė Malinauskienė.
2023/01/31

Antrus metus iš eilės – augantis Lietuvos Korupcijos suvokimo indeksas

2022 m. „Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų ir 33 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių. Lygina...
2023/01/31

Visuomenė kviečiama teikti kandidatus Seimo apdovanojimui gauti

Seimo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia visuomenę iki 2023 m. vasario 20 d. siūlyti kandidatus Seimo apdovanojimui – Aleksandro Stulginskio žvaigždei – gauti.
2023/01/31

Paukščių gripas ant menčių paguldė susijusius paukštynus

Rumunijoje – paukščių gripo drama. Ypač pavojingas paukščių gripo H5N1 potipis įsimetė į paukštynus, priklausančius vienai  didžiausių šalyje kalakutų auginimo įmonių.
2023/01/31

Netikėkite, jei sakys, kad kaulavaisių genėti nereikia

 Ankstyvas pavasaris sodininkams – darbymetis. Norint gražių vaismedžių ir kokybiško derliaus, būtina apžiūrėti sodą, nes tikrai dar bus nerei­kalingų šakų. Ar genite kaulavaisius: vyšnias, trešnes, slyva...