Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Maža sodyba – nestandartiniai sprendimai

2023/05/06


Kuo mažesnė erdvė – tuo svarbiau, kaip išnaudoti kiekvieną kvadratinį metrą, kiekvieną augaliuką ir vazoną, kiekvieną grindinio plytelę. Ribotas plotas skatina kūrybiškai mąstyti, tačiau nereiškia, kad galutinis rezultatas nebus puikus. „Jei sklypas mažas ir suprantate, kad vejai teliko du kvadratiniai metrai – pratęskite terasą, pasodinkite dekoratyvinių augalų ir pamirškite vejos priežiūrą, tręšimą, pjovimą. O žavesio vakarojant mažoje sodyboje suteiks gerai parinkti augalai, sodo baldai, lauko apšvietimas“, – siūlo kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė.

Kokio dydžio sodyba jau laikoma maža?

Dizaino prasme nėra nustatytų taisyklių, tai priklauso nuo požiūrio. Vieniems 5 arai yra mažai, o kiti tokiame plote sutalpina viską, ko pageidauja, ir daugiau nenorėtų, nes neturi laiko prižiūrėti. Gyvenantieji sublokuotuose namuose dažnai turi po 50 kv. m, t. y. pusė aro. Tokia erdvė tikrai nedidelė, tačiau irgi ne pati mažiausia – būna ir dar mažesnių, tačiau visai gražiai įrengtų ir naudojamų.

Kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė

Jei erdvė maža, ypač svarbu išsigry­ninti savo poreikius, aiškiai susidėlioti prioritetus. Ką sodelyje veiksi? Kiek laiko jame būsi? Kiek laiko gali skirti priežiūrai?

Dažniausiai klientai, kuriems tenka pro­jektuoti nedidelius sklypus, nori poilsio zonos su daržo elementais, grilio zona ir, jei telpa, vaismedžiais.

Ar vaismedis tinka nedideliam sklypui? Daugelis galvoja apie jo užimamą erdvę, lapus rudenį ir genėjimą pavasarį...

Mažame sklype ir darbų santykinai ne­daug. Be abejo, galima sodinti visžalį spygliuotį, bet ar neatsibos tas pats vaizdas visais metų laikais? Juk viena, kai įkomponuotas tarp kitų augalų spygliuotis praturtina landšaftą, o kita, kai tai galbūt vienintelis medis.

Nedidelis paprasto plano kiemelis: nėra sudėtingų linijų, todėl nesunku prižiūrėti. Gražiai dera koloninės obelys, šluotelinės hortenzijos, kininis miskantas, soruolės, ežiuolės.

Sutinku, kad vaismedis užima vietą – nors dabar yra ir koloninių, ir žemaūgių, ir šiaip kompaktiškesne laja. Taip, rudenį tai lapai, tačiau tai ir žiedai gegužę, ir sirpstantys vai­siai vasarą ar rudenį. Tai ir sava obuolienė ar vyšnių uogienė – net jei tik du stiklainiai, ir, svarbiausia, metų laikų indikatorius. Net plikos šakos žiemą yra savotiškai gražios, ypač jei pakabinsite lesyklėlę.

Veja, daržas, vaikų žaidimo aikštelė, gėlynas, vaismedis, tvenkinys. Ką reikia užmiršti mažame sklype, o ką galima sau leisti?

Mažame sklype galima sau leisti turėti veją, nesunku įkomponuoti ir prieskonių kampelį, įrengiant vertikalų daržą. Vaisme­džiai gali būti koloniškos formos, derinami su dekoratyviniais augalais. Tvenkinys paprastai netelpa, tačiau mažą vandens baseiną, džiuginantį ausį čiurlenimu, galima suplanuoti ir įsirengti.

Želdiniais suapvalintame kampe galima sutalpinti kelis mėgstamiausius augalus. Nuotraukoje kalninės pušys 'Mops' su smailiažiedžiais lendrūnais 'Overdam' ir čiobreliais.

Maža erdvė – tobula tiems, kas mėgsta minimalizmą. Ar joje galima kurti ir kitų stilių želdynus?

Labai norint, galima išgauti daug ką. Esu mačiusi visai vykusiai sukomponuotas smilgas – be abejo, tai nebus banguojantys laukai, tačiau nedidelė dalelė tikrai neat­rodo nenatūraliai. Mažoje erdvėje galima įrengti ir angliškojo sodo fragmentą. Be abejo, jis bus mažas, tačiau įmanoma įžvelgti motyvus ir pajusti patį stilių. Visa paslaptis – gerai parinkti augalai ir jų išdėstymas.

Anglijoje populiarūs maži, aukšta tvora aptverti sklypai, vadinamieji sodeliai, primenantys dar vieną kambarį. Kaip mūsų šalyje sprendžiama ši situacija?

Lietuvoje privatumo poreikį iš tiesų dažnai riboja įstatymai, nustatantys maksimalų lei­džiamą tvoros aukštį ir želdynų atstumą nuo kaimyninio sklypo ribos. Tačiau dažniausiai maži kiemeliai turi terasas. Kai mažai erdvės, o privatumo nuo aplinkinių akių vis tiek norisi, gelbėja sprendimas sodinti želdy­nus arčiau terasos – tada joje sėdėdamas nesijausi tarsi pateiktas ant lėkštutės.

Nedideliame sklype tikriausiai norėsis terasos, o vejos plotą ir augalų kiekį galima koreguoti pagal skonį ir galimybes. Daugiametes gėles galima papildyti vienmetėmis (patagonine verbena) ir spygliuočiais (paprastuoju kadagiu 'Arnold').

Tvora atrodo puikus pasirinkimas, nes užima mažiausiai erdvės. Bet ką daryti, jei norisi žiūrėti į lapus, o ne į lentas?

Galime žiūrėti ir į lapus, tik reikėtų atsa­kingai rinktis augalus. Dabar yra specialiai gyvasienių pagalba suformuotų medžių, tinkamiausių mažoms erdvėms. Reikia tik nepamiršti, kad juos būtina prižiūrėti ir nuolat formuoti. Taip pat galima panaudoti koloninių veislių augalus.

Dažnai patariama sodinti mažiau augalų rūšių, bet daugiau vienetų. Be to, vieni augalai puošnūs pavasarį, kiti – vasarą, treti – rudenį ir žiemą. Kaip rinktis augalus mažam sklypui?

Logiška, kad mažesnėje erdvėje galioja tos pačios taisyklės – botanikos sodo iš kelių arų daryti neverta. Išsirinkus augalų rūšis, suprantama, jų kiekis bus mažesnis. Dažniausiai siūlau rinktis augalus, kad vienų žydėjimas keistų kitus – užtikrintų žydėjimą nuo pavasario iki vėlyvo rudens. O žiemą nuo žiedų ilsėsimės, tačiau akį džiugins augalų struktūra.

Renkantis augalus mažesniam sodui, reikia pasigilinti, kokio dydžio jie bus, kai užaugs, – kad netaptų per dideli. Ypač tinka augalai, kuriuos galima formuoti – taip paprasčiau palaikyti reikiamą dydį.

Ar skiriasi spalvų derinimo taisyklės?

Mažoje sodyboje, priešingai nei didelėje, iš visur matoma ta pati aplinka ir archi­tektūra. Neužtenka vietos sukurti skirtingų spalvų kambarius, tad koloritą tenka rinktis iš karto visam sodui. Spalvos derinamos prie aplinkos, namo, tvoros, takų, žinoma, atsižvelgiama į šeimininkų skonį.

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė KNIŪKŠTIENĖ

Joanos Bakūnės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.
2024/05/20

Statomame didžiausiame Europoje karvių fermų komplekse – ypatingas dėmesys gyvulių gerovei ir sveikatai

„Agrokoncerno“ įmonių grupė pradėjo unikalaus, Europoje analogų neturinčio karvių komplekso statybas. Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, 53 hektarų sklype iškils keturios karvidės, kuriose iš viso bus laikoma 4 tūk...