Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023

Maža sodyba – nestandartiniai sprendimai

2023/05/06


Kuo mažesnė erdvė – tuo svarbiau, kaip išnaudoti kiekvieną kvadratinį metrą, kiekvieną augaliuką ir vazoną, kiekvieną grindinio plytelę. Ribotas plotas skatina kūrybiškai mąstyti, tačiau nereiškia, kad galutinis rezultatas nebus puikus. „Jei sklypas mažas ir suprantate, kad vejai teliko du kvadratiniai metrai – pratęskite terasą, pasodinkite dekoratyvinių augalų ir pamirškite vejos priežiūrą, tręšimą, pjovimą. O žavesio vakarojant mažoje sodyboje suteiks gerai parinkti augalai, sodo baldai, lauko apšvietimas“, – siūlo kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė.

Kokio dydžio sodyba jau laikoma maža?

Dizaino prasme nėra nustatytų taisyklių, tai priklauso nuo požiūrio. Vieniems 5 arai yra mažai, o kiti tokiame plote sutalpina viską, ko pageidauja, ir daugiau nenorėtų, nes neturi laiko prižiūrėti. Gyvenantieji sublokuotuose namuose dažnai turi po 50 kv. m, t. y. pusė aro. Tokia erdvė tikrai nedidelė, tačiau irgi ne pati mažiausia – būna ir dar mažesnių, tačiau visai gražiai įrengtų ir naudojamų.

Kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė

Jei erdvė maža, ypač svarbu išsigry­ninti savo poreikius, aiškiai susidėlioti prioritetus. Ką sodelyje veiksi? Kiek laiko jame būsi? Kiek laiko gali skirti priežiūrai?

Dažniausiai klientai, kuriems tenka pro­jektuoti nedidelius sklypus, nori poilsio zonos su daržo elementais, grilio zona ir, jei telpa, vaismedžiais.

Ar vaismedis tinka nedideliam sklypui? Daugelis galvoja apie jo užimamą erdvę, lapus rudenį ir genėjimą pavasarį...

Mažame sklype ir darbų santykinai ne­daug. Be abejo, galima sodinti visžalį spygliuotį, bet ar neatsibos tas pats vaizdas visais metų laikais? Juk viena, kai įkomponuotas tarp kitų augalų spygliuotis praturtina landšaftą, o kita, kai tai galbūt vienintelis medis.

Nedidelis paprasto plano kiemelis: nėra sudėtingų linijų, todėl nesunku prižiūrėti. Gražiai dera koloninės obelys, šluotelinės hortenzijos, kininis miskantas, soruolės, ežiuolės.

Sutinku, kad vaismedis užima vietą – nors dabar yra ir koloninių, ir žemaūgių, ir šiaip kompaktiškesne laja. Taip, rudenį tai lapai, tačiau tai ir žiedai gegužę, ir sirpstantys vai­siai vasarą ar rudenį. Tai ir sava obuolienė ar vyšnių uogienė – net jei tik du stiklainiai, ir, svarbiausia, metų laikų indikatorius. Net plikos šakos žiemą yra savotiškai gražios, ypač jei pakabinsite lesyklėlę.

Veja, daržas, vaikų žaidimo aikštelė, gėlynas, vaismedis, tvenkinys. Ką reikia užmiršti mažame sklype, o ką galima sau leisti?

Mažame sklype galima sau leisti turėti veją, nesunku įkomponuoti ir prieskonių kampelį, įrengiant vertikalų daržą. Vaisme­džiai gali būti koloniškos formos, derinami su dekoratyviniais augalais. Tvenkinys paprastai netelpa, tačiau mažą vandens baseiną, džiuginantį ausį čiurlenimu, galima suplanuoti ir įsirengti.

Želdiniais suapvalintame kampe galima sutalpinti kelis mėgstamiausius augalus. Nuotraukoje kalninės pušys 'Mops' su smailiažiedžiais lendrūnais 'Overdam' ir čiobreliais.

Maža erdvė – tobula tiems, kas mėgsta minimalizmą. Ar joje galima kurti ir kitų stilių želdynus?

Labai norint, galima išgauti daug ką. Esu mačiusi visai vykusiai sukomponuotas smilgas – be abejo, tai nebus banguojantys laukai, tačiau nedidelė dalelė tikrai neat­rodo nenatūraliai. Mažoje erdvėje galima įrengti ir angliškojo sodo fragmentą. Be abejo, jis bus mažas, tačiau įmanoma įžvelgti motyvus ir pajusti patį stilių. Visa paslaptis – gerai parinkti augalai ir jų išdėstymas.

Anglijoje populiarūs maži, aukšta tvora aptverti sklypai, vadinamieji sodeliai, primenantys dar vieną kambarį. Kaip mūsų šalyje sprendžiama ši situacija?

Lietuvoje privatumo poreikį iš tiesų dažnai riboja įstatymai, nustatantys maksimalų lei­džiamą tvoros aukštį ir želdynų atstumą nuo kaimyninio sklypo ribos. Tačiau dažniausiai maži kiemeliai turi terasas. Kai mažai erdvės, o privatumo nuo aplinkinių akių vis tiek norisi, gelbėja sprendimas sodinti želdy­nus arčiau terasos – tada joje sėdėdamas nesijausi tarsi pateiktas ant lėkštutės.

Nedideliame sklype tikriausiai norėsis terasos, o vejos plotą ir augalų kiekį galima koreguoti pagal skonį ir galimybes. Daugiametes gėles galima papildyti vienmetėmis (patagonine verbena) ir spygliuočiais (paprastuoju kadagiu 'Arnold').

Tvora atrodo puikus pasirinkimas, nes užima mažiausiai erdvės. Bet ką daryti, jei norisi žiūrėti į lapus, o ne į lentas?

Galime žiūrėti ir į lapus, tik reikėtų atsa­kingai rinktis augalus. Dabar yra specialiai gyvasienių pagalba suformuotų medžių, tinkamiausių mažoms erdvėms. Reikia tik nepamiršti, kad juos būtina prižiūrėti ir nuolat formuoti. Taip pat galima panaudoti koloninių veislių augalus.

Dažnai patariama sodinti mažiau augalų rūšių, bet daugiau vienetų. Be to, vieni augalai puošnūs pavasarį, kiti – vasarą, treti – rudenį ir žiemą. Kaip rinktis augalus mažam sklypui?

Logiška, kad mažesnėje erdvėje galioja tos pačios taisyklės – botanikos sodo iš kelių arų daryti neverta. Išsirinkus augalų rūšis, suprantama, jų kiekis bus mažesnis. Dažniausiai siūlau rinktis augalus, kad vienų žydėjimas keistų kitus – užtikrintų žydėjimą nuo pavasario iki vėlyvo rudens. O žiemą nuo žiedų ilsėsimės, tačiau akį džiugins augalų struktūra.

Renkantis augalus mažesniam sodui, reikia pasigilinti, kokio dydžio jie bus, kai užaugs, – kad netaptų per dideli. Ypač tinka augalai, kuriuos galima formuoti – taip paprasčiau palaikyti reikiamą dydį.

Ar skiriasi spalvų derinimo taisyklės?

Mažoje sodyboje, priešingai nei didelėje, iš visur matoma ta pati aplinka ir archi­tektūra. Neužtenka vietos sukurti skirtingų spalvų kambarius, tad koloritą tenka rinktis iš karto visam sodui. Spalvos derinamos prie aplinkos, namo, tvoros, takų, žinoma, atsižvelgiama į šeimininkų skonį.

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė KNIŪKŠTIENĖ

Joanos Bakūnės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...