Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Mažeikių rajono žemės ūkio srities bendruomenė stiprina ryšius

2024/06/12


Mažeikių r. biuro konsultantai organizavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos centrinės buveinės specialistų, rajone žemės ūkio sritį kuruojančių įstaigų ir organizacijų atstovų, klientų-ūkininkų susitikimą. Sutarta dalintis reikalinga informacija, išsakyti poreikius ir pagal galimybes į juos atsižvelgti.

Diskutuoti apie lūkesčius, kaip juos paversti realiais, LŽŪKT Mažeikių r. biure organizuotame susitikime kvietė biuro vadovė Jolanta Beniušienė. Mintimis dalijosi Mažeikių r. savivaldybės žemės ūkio skyriaus vadovė Milda Šukienė, Mažeikių skyriaus LŪS pirmininkas Eligijus Pocevičius, biuro klientai ūkininkai ir LŽŪKT centrinės buveinės specialistai.

paulius pocevicius

Susitikime kalbėjusi regiono vadovė Ingrida Babenskienė priminė, kad LŽŪKT yra tinklinė organizacija, turinti biurus visuose šalies rajonuose. „Mes galime užtikrinti klientams nenutrūkstamą paslaugų teikimą. Jei nėra kokio nors specialisto Mažeikių r. biure, jį galima rasti kitame. Tik kreipkitės į biuro vadovę arba mane“, – sakė I. Babenskienė.

Ji informavo apie LŽŪKT specialistų sukurtas ir nuolat tobulinamas informacines sistemas IKMIS, www.agroakademija.lt, ūkio valdymo programą „e-GEBA“.

Su LŽŪKT pasirašę sutartis klientai kviesti registruotis į jų savitarnos svetainę „Ūkionet@s“, kurioje yra visa individualizuota bendradarbiavimo su LŽŪKT informacija, pasiūlymai. Prisijungti galima interneto svetainėje www.lzukt.lt.

Apie laboratorinius tyrimus, dronų naudojimą

Apie Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro paslaugas kalbėjusi augalininkystės specialistė Milda Šniukaitė akcentavo dirvožemio tyrimus. Ėminiai imami automatizuotu ar rankiniu būdu ir tiriami LŽŪKT laboratorijoje. Bendradarbiaujant su Eurofin Agro laboratorija, jie ištiriami per 3–4 dienas. Pagal tyrimų rezultatus sudaromi maisto medžiagų žemėlapiai, kintamos normos tręšimo planai, kurie keliami į išmanųjį tręštuvą.

Ji minėjo ir mobilios gyvulininkystės laboratorijos specialistų paslaugas: ankstyvo veršingumo nustatymą, gyvulių kraujo, šlapimo, pašarų ir kitus tyrimus, kurie atliekami atvykus į ūkį.

Kalbėdama apie tiksliąsias technologijas, M. Šniukaitė akcentavo bepiločių orlaivių naudojimą vertinat pasėlius. Jie turi kameras, kurios geba prasiskverbti į augalus. Galima įvertinti jų sudygimą, užmirkimą, miško žvėrių padarytą žalą.

Tiriama individualių nuotekų valymo įrenginių nuotekų kokybė

Tai, kad asmenys, savo namuose įsirengę biologinio valymo ir septiko tipų individualius nuotekų tvarkymo įrenginius, kartą per kalendorinius metus turi atlikti į aplinką išleidžiamų nuotekų tyrimą laboratorijose, susirinkusiems buvo naujiena.

„Mūsų laboratorija turi teisę atlikti individualiems nuotekų valymo įrenginiams privalomų parametrų tyrimus. Jei kreipsitės į mus, nuotekų ėminiui paimti bus paskirtas biure dirbantis technologinių paslaugų konsultantas, turintis leidimą teikti šią paslaugą. Dėl paslaugos kreipkitės į biurą“, – kvietė LŽŪKT laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė.

Kalbėta apie geriamojo ir laistymo vandens, šiltnamio grunto, organinių trąšų, kitus laboratorijoje atliekamus tyrimus, taip pat nuo rudens planuojamą sėklų daigumo tyrimą.

Darbų sauga – kol neatsitiko nelaimė

Raseinių r. biure dirbantis ir darbų saugos paslaugas teikiantis konsultantas Marius Aksimitauskas sakė, kad dar dažnokai apie darbų saugos reikalavimus prisimenama tada, kai įvyksta nelaimė. Instruktuoti darbuotojai, sužiūrėti dokumentai, suženklintos pavojingos vietos, gesintuvai technikoje, kiti darbų ir priešgaisrinės saugos reikalavimai – svarbūs kasdien. Todėl visada bus ramiau, jei viskas bus atlikta laiku ir pagal taisykles.

Skatina stiprinti bendradarbiavimą

Mažeikių r. savivaldybės žemės ūkio skyriaus vadovė Milda Šukienė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Eligijus Pocevičius kvietė LŽŪKT konsultantus daugiau bendradarbiauti dalijantis ūkininkams svarbia informacija apie teikiamas paslaugas, žemės ūkio srities inovacijas.

Biuro klientas apie bendrus darbus

Susitikime dalyvavęs ūkininkas Paulius Pocevičius darbuojasi mišriame ūkyje. Šiuo metu augina apie 100 pieninių karvių bandą. Dabar darbymetis – pašarų gaminimo pradžia, žolė smulkinama ir kraunama į tranšėją. Ūkyje taikant sėjomainą, tai yra po žolynų sėjant rapsus, po jų – kviečius, kasmet atnaujinama 30–40 ha ganyklų. Jos į tą pačią vietą grįžta po 4 metų.

Ūkininkas pasakoja, kad įgyvendinant ūkio modernizavimo projektą yra įsipareigojęs padidinti bandą iki 120 melžiamų karvių. Šiemet paskutinis projekto įgyvendinimo etapas. Verslo planai ES paramai gauti ir jų įgyvendinimas iki paskutinės ataskaitos – paslaugos, kurias P. Pocevičiui teikia LŽŪKT konsultantai.

Biuro vadovė, finansinės apskaitos konsultantė J. Beniušienė ūkininko P. Pocevičiaus ūkio apskaitą tvarko pusantrų metų. Ūkininkas pripažįsta, kad palyginti su privačias paslaugas teikusia buhaltere, yra pranašumų.

„Dabar, kai buhalteriją tvarko konsultantė, einat į projektą yra visi reikalingi duomenys. Ji dalinasi reikalinga informacija. Kai perėjome į Konsultavimo tarnybą, viskas pasidarė aiškiau. Kai reikia imti kreditą, deklaruoti pajamas – visi reikalingi duomenys gaunami operatyviai. Viską žinai iš anksto, nereikia laukti 2 ar 3 savaites“, – sako ūkininkas, planuojantis modernizuoti karvių fermą įsirengdamas robotus ir toliau naudotis LŽŪKT konsultantų paslaugomis.

Rajono savivaldybės tarybos nario, Žemalės bendruomenės pirmininko P. Pocevičiaus manymu, tokie susitikimai labai reikalingi.

„Informacija visada naudinga. Geriau žinoti nei nežinoti. Apie nuotekas nebuvau girdėjęs, o dabar žinau. Esu rajono savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komitete. Keliame kaimų, miestelių problemas į viršų, stengiamės dėl savo žmonių “, – sakė ūkininkas.

 

Partnerio informacija

Viršelyje: susitikimas LŽŪKT Mažeikių biure

Dalintis