Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Vartotojai žinos, kokį medų perka, džemuose – mažiau cukraus

2024/07/11


Žemės ūkio ministerija parengė žemės ūkio ministro įsakymo projektus, kuriais perkeliamos privalomos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, dar vadinamos Pusryčių direktyva, nuostatos. Pakeitimais siekiama apsaugoti vartotojų interesus, ūkio subjektams sudaryti galimybes gaminti platesnį produktų asortimentą bei taikyti naujus technologinius procesus, sumažinti medaus klastojimą ir užtikrinti didesnį rinkos skaidrumą.

Atsižvelgiant į priimtą direktyvą, keičiamas Medaus techninis reglamentas, kuriuo koreguojamos medaus kilmės šalies ženklinimo nuostatos. Etiketėje, pagrindiniame regėjimo lauke, mažėjančia tvarka turės būti nurodytos medaus kilmės šalys, kartu nurodant kiekvienos jų procentinę dalį. To iki šiol nebuvo, nes ženklinant pakakdavo nurodyti, kad medaus kilmės šalis – Europos Sąjungos narė arba ne, tad įsigaliojus siūlymams vartotojai konkrečiai žinos, kokios šalies medus yra ant jų stalo. Iki šiol nebūdavo nurodoma ir tai, kiek ir kokios šalies medaus yra gaminyje, todėl pokyčiai bus palankūs pirkėjams, norintiems tiksliai žinoti, kokios kokybės medų įsigyja.

Pakuotėse, kuriose yra mažiau nei 30 g medaus, kilmės šalių pavadinimai galės būti nurodyti naudojant dviejų raidžių kodą. Taip pat panaikinamas terminas „filtruotas medus“, jo savybės priskiriamos konditerinio medaus kategorijai.

Pakeitimai numatyti ir Vaisių sulčių ir panašių produktų techniniame reglamente. Įvestos 3 naujos produktų kategorijos – „Sumažinto cukraus kiekio vaisių sultys“, „Sumažinto cukraus kiekio vaisių sultys iš koncentrato“ ir „Sumažinto cukraus kiekio koncentruotos vaisių sultys“. Nustatytos šių produktų leidžiamos sudedamosios dalys, taip pat leidžiami apdorojimo būdai bei medžiagos.

Pakeitimais Džemų ir panašių produktų techniniame reglamente siekiama cukraus kiekio mažinimo didinant vaisių kiekį:

• džemams: 450 g vaisių/1 kg produkto (vietoj 350 g);

• aukščiausios rūšies džemams: 500 g vaisių/1 kg produkto (vietoj 450 g).
Taip pat leidžiama produkto pavadinimui „džemas“ naudoti terminą „marmeladas“, o terminas „citrusinių vaisių marmeladas“ vartojamas tik gaminiams iš citrusinių vaisių.

Keičiant Dehidratuoto konservuoto pieno, skirto žmonėms vartoti, techninį reglamentą įteisinami žmonėms vartoti skirto tam tikro iš dalies arba visiškai dehidratuoto konservuoto pieno pakeitimai. Leidžiamas apdorojimas, kuriuo mažinamas laktozės kiekis pieno produktuose, patikslintos nuorodos į teisės aktus, atlikti kiti patikslinimai.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis