Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Medžiotojai raginami neprisidėti prie šernų populiacijos didinimo

2023/04/21


VMVT specialistai jau trečius metus iš eilės Lietuvoje stebi didėjančią šernų populiaciją. Viena iš keliamų prielaidų – šernų medžioklės suintensyvinimas tik po jauniklių atsivedimo laikotarpio, kuomet galimų sumedžioti šernų skaičius kur kas didesnis.

Pastebima, jog šernų skaičių bandoma didinti ne tik stabdant medžioklę, bet ir kartais net ilgam laikui taip pat nemedžiojant šernų patelių ar dirbtinai didinant populiaciją, šeriant baltymingu pašaru. Specialistai įspėja, kad tokios praktikos taikymas vienareikšmiškai sudaro sąlygas nevaldomai ir toliau plisti afrikiniam kiaulių marui (AKM).

„Raginame medžiotojus šernų populiacijos reguliavimą palaikyti nuolat. Kuo mažesnė imlių gyvūnų populiacija, tuo ligos sukėlėjui yra sunkiau plisti, užkrėsti sveikus gyvūnus, kas sumažina ligos sukėlėjui galimybę išlikti aplinkoje. Todėl populiacijos sumažinimas yra vienas iš esminių rodiklių valdant ligą. Negalima pamiršti, kad AKM plitimas – tai tuo pačiu ir didelė grėsmė kiaulininkystei bei visai šalies ekonomikai“, – įspėja VMVT skubios veiklos skyriaus vedėjas dr. Marius Masiulis.

Populiacijos augimą rodo didėjantis sumedžiotų šernų skaičius

Skaičiuojama, kad 2023 m. sumedžiotų šernų skaičius Lietuvoje kovo mėnesį siekė virš 1,2 tūkst., o tai beveik 400 šernų daugiau nei 2022 m. tokiu pačiu laikotarpiu.

AKM paplitimas

Didėjant šernų populiacijai, virusas aktyviai plito 2022 metais, sukeldamas protrūkius tiek šernų populiacijoje, tiek ir 16-oje kiaulių ūkių, kuriuose sunaikinta virš 2,2 tūkst. kiaulių. AKM virusas pakartotinai nustatomas ir intensyviai plinta tarp šernų tuose rajonuose, kuriuose šernų populiacija sąlyginai yra padidėjusi nuo paskutinio ligos pasireiškimo, kai didžioji šernų populiacijos dalis buvo paveikta AKM ir dauguma šernų nugaišo.

AKM paplitimas

Šiemet AKM nustatytas beveik pusėje Lietuvos savivaldybių

Šiuo metu virusas aktyviai plinta Varėnos ir Trakų savivaldybių teritorijose. Ten jis jau buvo nustatytas 2015–2016 m., taip pat pirmąjį kartą pateko ir pradėjo plisti Kalvarijos savivaldybės teritorijoje.

Vien per keturis šių metų mėnesius AKM jau nustatytas 114 vietose 196 šernams (137 gaišenose ir 59 sumedžiotuose šernuose) 28 rajonuose: Anykščių, Ignalinos, Jurbarko, Kalvarijos, Kazlų rūdos, Kėdainių, Kelmės, Klaipėdos, Mažeikių, Molėtų, Pagėgių, Pakruojo, Plungės, Prienų, Raseinių, Rietavo, Šakių, Šalčininkų, Šilalės, Šilutės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Trakų, Ukmergės, Varėnos, Vilniaus r. sav.

Žemėlapyje matomos AKM vietos 2023 m. šernų populiacijoje.

AKM paplitimas

Vertinant AKM plitimo rodiklius galima prognozuoti, kad šiemet AKM virusas pakartotinai gali patekti ir plisti Alytaus, Anykščių, Jonavos, Kėdainių, Kelmės, Radviliškio, Raseinių, Širvintų, Vilkaviškio r. sav., taip pat, dar likusiose neužkrėstose, Klaipėdos rajono teritorijose.

 

VMVT informacija

Dalintis