Columbus +15,5 °C Debesuota
Antradienis, 19 Lap 2024
Columbus +15,5 °C Debesuota
Antradienis, 19 Lap 2024

Mega pieno ūkis: arabiškasis tvarumo variantas

2024/06/08


Ar gali būti, kad vienas ūkis gamintų tiek pieno, kiek jo superkama visoje Lietuvoje? Iš tikrųjų taip, ir tai yra ne kokiame nors vešliame pasaulio krašte, o karščių ir vandens trūkumo varginamoje Saudo Arabijoje.

Tarptautinis pienininkystės ūkių palyginimo tinklas IFCN, vienijantis mokslinių tyrimų partnerius, reguliariai atlieka išsamią pieno gamybos analizę pasaulyje. Ekspertų vertinimas atskleidžia gamybos tendencijas, įvardijami didžiausi gamintojai – ne tik pagal pasaulio šalis, bet ir gamintojus. Jau ne vienus metus iš pirmųjų pozicijų pagal pagaminamo pieno kiekį nesitraukia Saudo Arabijos „Almarai Company“. Tai tarptautinė pieno bendrovė, kuri specializuojasi maisto ir gėrimų gamyboje, kotiruojama Tadawui vertybinių popierių biržoje.  Pagrindiniai bendrovės biurai yra Rijade, Saudo Arabijoje.

„Almarai“ pieno gamybos apimtys siekia 1,47 mln. t per metus. Galima palyginti: pernai Lietuvoje buvo supirkta iš viso 1,35 mln. t žalio pieno. Panašiai pieno kaip Saudo Arabijos mega pieno bendrovė gamina ir visi Norvegijos pienininkystės ūkiai kartu paėmus.

TOP pieno gamintojai
TOP pieno gamintojai. Šaltinis: IFCN 

Pagrindinis kompanijos gamybos centras yra apie 80 km nuo Rijado, centrinėje šalies dalyje, Al Chardže (Al Kharj), kuri žemės ūkio gamybai yra palankiausia.

Vis dėlto Saudo Arabijoje per metus vidutiniškai iškrenti vos 59 mm kritulių, o požeminiai vandens ištekliai palyginti su Lietuva itin kuklūs ir dramatiškai senkantys. Tuo tarpu melžiamoms karvėms vandens reikia tikrai daug: vienam litrui pieno – maždaug 3 litrų. Pieningos karvės per dieną išgeria 150 l vandens.

Kitas ne mažiau opus klausimas yra tokios bandos aprūpinimas žoliniais ir kitais pašarais. Dar vienas iššūkis tokioje geografinėje platumoje – kaip apsaugoti gyvūnus nuo temperatūros streso, juk dykumoje gali kepinti ir 50 laipsn. C karštis. O bandos dydis įspūdingas – apie 170 000 tūkst. gyvulių.

Maždaug prieš dešimtmetį „Almarai“ buvo įsileidę žurnalistus. Tuomet CNN rašė, kad Persijos įlankos regione ūkiuose taikomas vadinamasis Kalifornijos modelis – vietoje pašarai neruošiami, jie atsivežami iš kitų regionų. Taip organizuojant gamybą, kita vertus, ūkiui reikalingas žemės plotas yra minimalus.

Pieniniams gyvūnams komfortišką temperatūrą ūkiuose pastatuose padeda palaikyti kompiuterizuotos sistemos. Dulksna drėkina bei vėsina gyvūnų kūnus, ventiliatoriai džiovina ir neleidžia susidaryti baloms. Prieš melžimą, kuris vyksta keturis kartus per dieną, gyvūnai apipurškiami vandeniu siekiant užtikrinti pieno švarumą. Kasdien išpurškiama tūkstančiai litrų vandens.

Almarai

Pašarai – atvežtiniai

Pašarinių kultūrų auginimas vietoje yra ribotas dėl vandens trūkumo. Gyvūnai šeriami importuotu šienu, net kukurūzų dribsniais iš JAV (ateityje planuojama apsirūpinti pašarais iš Sudano).

Pieno bendrovės „Almarai“ dukterinė įmonė „Fondomonte“ JAV, Arizonos ir Kalifornijos valstijose, valdo tūkstančius akrų dirbamos žemės. Ji čia ir nuomojama, ir valdoma nuosavybės teise. Vien tik Arizonos valstijoje bendrovė 2014 m. nusipirko apie 40 kvadratinių kilometrų žemės ūkio paskirties žemės.

JAV buvo kilusios karštos diskusijos paaiškėjus, kad Saudo Arabijos bendrovei buvo leista mokėti žemesnę nei rinkos nuomos kainą bei nedeklaruoti požeminių vandens išteklių sąnaudų nepaisant, kad tai yra vieni sausiausių JAV regionų.

Didžiuojasi tapę eksportuotojais

Šalia ūkio yra perdirbimo įmonė, kurios 50,1 proc. akcijų paketą 2001 m. nupirko Prancūzijos bendrovė „Danone“. Įmonėje gaminami pieno „Al Safi Danone“ prekės ženklo pieno produktai: gėrimai, jogurtus, sūris. Pačios kompanijos teigimu, gaminama daugiau nei 80 pavadinimų pieno produktų. Jie tiekiami ne tik į Saudo Arabijos parduotuves, bet ir eksportuojami į 12 Artimųjų Rytų šalių.

Kompanija visame Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regione plėtoja penkis verslų segmentus. Tai ne tik pieno produktų, bet ir sulčių, kepinių, paukštienos bei kūdikių maisto gamybos segmentai. Egipte ir Jordanijoje veikia bendros įmonės.

„Almarai“ įkurta praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, tačiau jos augimas prasidėjo vėliau – Saudo Arabijai nutarus įveikti priklausomybę nuo maisto produktų importo. Dykumoje plyti ir kita gigantiška (nors kiek mažesnę bandą laikanti pieno bendrovė – „Al Safi“). Dabar Saudo Arabija didžiuojasi, kad geba ne tik aprūpinti vietos rinką, bet ir eksportuoti.

Sieks tvaraus augimo

Neseniai „ArabNews“ pranešė, kad „Almarai Company", patvirtinusi investavimo strategiją ateinantiems penkeriems metams (2024–2028), sieks sustiprinti savo, kaip didžiausios vertikaliai integruotos pieno bendrovės pasaulyje ir didžiausios maisto bei gėrimų gamybos ir platinimo Artimuosiuose Rytuose, pozicijas. Bus siekiama stiprinti jos vaidmenį siekiant užtikrinti apsirūpinimo maistu saugumą.

Kompanijos direktorių valdybos pirmininkas yra pats princas Nayefas bin Sultanas bin Mohammedas bin Saudas Al-Kabeeras. Pasak princo, per penkerius metus investicijoms planuojama skirti 4,8 mlrd. dolerių. Pagal naująjį investavimo strategijos planą ketinama siekti tvaraus augimo pagrindiniuose veiklos sektoriuose ir regionuose.

Almarai

Apie trumpąją tiekimo grandinę kol kas negalvoja

Dabartinė arabiškojo pieno gamybos grandinė, mūsų akimis, yra auksinė. Tačiau „Almarai“ prioritetai yra kiti – patiems gaminti maisto produktus ir tapti regiono lyderiu, eksportuotoju.

Naftos ištekliais turtinga Saudo Arabijoje kol kas negalvoja apie trumpąją tiekimo grandinę.

Žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ taip pat atkreipia dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus šioje šalyje. Saudo Arabijos ekonomika labai priklausoma nuo darbo migrantų, jie sudaro net 42 proc. gyventojų. Pasak tarptautinės nevyriausybinės organizacijos, darbo migrantai „esant mažai vyriausybės apsaugai susiduria su plačiai paplitusiu piktnaudžiavimu, įskaitant darbo užmokesčio vagystes, pernelyg didelius įdarbinimo mokesčius ir pasų konfiskavimą“.

 

ŪP portalo informacija

Iliustracijos – „Almarai Company“ vaizdo įrašo stopkadrai

Dalintis