Ashburn +20,4 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Rgs 2024
Ashburn +20,4 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Rgs 2024


Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Meilė žemei ima viršų

2024/05/11


Prygos k. (Lazdijų r.) gyvenanti Virginija Krokininkaitė-Jarutienė ūkyje, kurį paveldėjo iš savo tėčio, dirba kartu su vyru Martynu. Jiems padeda trys jų sūnūs: Mykolas, Motiejus ir Aurimas, kuris į jų šeimą įsitraukė tik pernai, bet kuo puikiausiai pritapo. Ūkis – nemažas, tačiau darbšti šeima viską suspėja.

Kad proca nenueitų veltui

V. Krokininkaitė-Jarutienė paveldėjo savo tėčio Jono Krokininko ūkį. Jis visada svajojo atgauti savo tėvui priklausančią žemę, tai ir padarė po Nepriklausomybės paskelbimo.

„Jis buvo trečias žmogus Lietuvoje, kuriam atkūrė nuosavybės teises į žemę“, – patikslino dukra.

Šeimos istorija dar gilesnė: ūkį įkūrė Jono tėtis – Jurgis Krokininkas, kuris su seserimi pasidalijo, atsiskyrė žemės sklypus ir pastatė pirkią. Ji buvo paskutinė dūminė pirkia kaime, vėliau ne kartą rekonstruota. Taip ūkis buvo perduodamas iš kartos į kartą. „Tėtis visada prašydavo, kad jo proca nenueitų veltui, ūkininkauti toliau, tęsti jo darbus“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo V. Krokininkaitė-Jarutienė.

Ūkio darbai jaunai moteriai patiko nuo mažens, tad perimti ūkį iš tėčio nebuvo sunku. Vis dėlto abu su vyru kasdien dirbo savo darbuose, tad teko samdyti darbuotojus. Juk V. Krokininkaitė-Jarutienė dar mokytojauja: dėsto anglų kalbą ir dailę Lazdijų M. Gustaičio gimnazijoje bei Lazdijų mokykloje-darželyje „Vyturėlis“, jos vyras Martynas – karininkas, seržantas. Viskas išsisprendė, kai vyras pradėjo dirbti kas ketvirtą parą. Dabar visus darbus susiplanuoja ir pasidaro patys – sava šeima. Jai visai nesunku po darbo mokykloje dar paplušėti ūkyje, priešingai – net malonu. „Kas atsipalaiduoja knygą skaitydamas, kas žvejoja, kas eina į sporto salę, o mano mėgstama veikla yra mūsų ūkis. Tai pavadinčiau net ir hobiu, kuris man suteikia ramybę, atsipalaidavimą“, – aiškino ūkininkaujanti mokytoja, o gal – mokytojaujanti ūkininkė.

Ūkis nuolat modernėja

Ūkininkai augina mėsinius galvijus. Dauguma jų – mišrūnai, tačiau pamažu ūkyje daugėja grynaveislių mėsinių galvijų. Augina šarolė ir simentalių veislių galvijus. „Naudojamės Europos Sąjungos (ES) paramomis, tad turime įsipareigojimų dar trejiems metams. Privalome išlaikyti stabilų gyvulių skaičių: nuo 40 iki 50“, – patikslino ūkio šeimininkė. Turi ir melžiamų karvių. Kai vaikai buvo maži, mėgo pieną, mėgsta ir dabar, dar pasidalija su draugais, kaimynais, o kas lieka – atiduoda veršeliams, į perdirbėjams neparduoda. Ūkyje auga ir avys, ir ožkytė. „Avys – dėl grožio ir smagumo, taip pat dėl sodo šienavimo, kitaip tariant, avys pas mus kaip žoliapjovės. Kai atsiveda mažų ėriukų, vaikams būna daug džiaugsmo, tikra atrakcija“, – kalbėjo V. Krokininkaitė-Jarutienė ir pridūrė, kad ir vaikai šiais gyvuliukais pasirūpina, nė sakyti, nė raginti nereikia – ima ir perkelia aptvarą, kur daugiau žolės. Sėja tik savo ūkio reikmėms. Jų ūkis – ne ekologinis, tačiau laikosi ekologinio ūkininkavimo principų.

„Praktiškai ūkininkaujame ekologiškai. Chemiją naudojame grūdinėms kultūroms, jei jau labai laukas „suserga“. Daugiausia kaip trąšą naudojame mėšlą“, – patikino ŪP pašnekovė.

Savo ūkyje įgyvendino du ES projektus. Už gautą paramą įsigijo modernios technikos: traktorių su visais priedais, frontaliniu krautuvu, šienapjove, profesionalios klasės šieno vyniotuvą. Tad dabar pašarus gyvuliams pasiruošia patys. Kulia su dar tėčio pirktu kombainu. Iš viso dirba apie 70 ha žemės: 25 ha paveldėjo iš tėčio, dar kaimynystėje 16 ha nupirko šią žiemą, o likusius nuomoja.

ŪP pašnekovė apgailestavo, kad dėl susiklosčiusios situacijos žemės ūkyje mažėja ūkių. Jų draugai pardavė visą bandą galvijų. Tačiau pasidžiaugė, kad jų ūkis dabar jau pats save išsilaiko. „Jei ne žemės pirkimai, būtų jau gerai, bet žemės tame pačiame kaime, čia pat, vietoje, negalėjome nepirkti“, – prisipažino ūkininkė.

Tiesa, ar plės ūkį, šiandien dar pasakyti negali, bet naikinti nežada. „Turime žemės, mylime ją. Nuosavybė – tai vertybė, turtas, kuris net iš senelio, o jei giliau pasigilinsime, tai net ir iš prosenelių paveldėtas. Tėtis kape apsiverstų, jei pamatytų, kad apie langus svetimi traktoriai važinėja“, – kalbėjo ūkio paveldėtoja.

Šeimos šaknys – šiose žemėse

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje – Virginija Krokininkaitė-Jarutienė iš Prygos kaimo (Lazdijų r.) į savo ūkį noriai įsileidžia svečius.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas