Columbus -2,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 10 Vas 2025
Columbus -2,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 10 Vas 2025

Mėlynosios bulvės: viena už kitą įdomesnės

2021/06/10


Vilnietei Editai Mačiulaitienei mėlynosios bulvės buvo pirmosios, paskatinusios domėtis daugybe kitų egzotiškų bulvių. Tačiau mėlynųjų kolekcija bėgant metams nė kiek nesumažėjo – kiekvieną sezoną ją atnaujina. Vasarodama Molėtų rajone, jos šeima augina bulves labiau dėl įdomumo, nei naudos.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

Pirmas kriterijus – grožis

Bene prieš šešerius metus E. Mačiulaitienė mėlynųjų bulvių nusipirko prekybos centre, bet pasodintos visos supuvo. Vėliau didžioji kolekcijos dalis atkeliavo iš Vokietijos. Kodėl apskritai ji ėmė domėtis šiomis daržovėmis?

„Spalvotas bulves pradėjau auginti todėl, kad jau buvo pabodusios įprastinių veislių bulvės, – prisipažino augintoja. – Aš jas „valgau“ akimis, taigi bulvės gumbas man turi būti gražus, neįprastos spalvos, margumo ir dailios formos. Tik paskui vertinu skonio savybes.“

‘Uach’ – ypatingo grožio bulvės. ‘Blue Star’.              

Kenkėjai privengia

‘Blaue Bamberger Hornchen’.

Edita spalvotas bulves kepa, verda, deda į mišraines – patiekalai džiugina ir akis, ir skrandį. Didžiulė vertybė – antocianai (antioksidantai), kurių kiekį bulvėse augintoja sieja su šiek tiek juntamu aitrumu.

Ir kenkėjai mažiau domisi mėlynosiomis bulvėmis. „Jeigu darže auga ir įprastos bulvės, ir mėlynosios, tai kolorado vabalai pirmiausiai puola pirmąsias, o mėlynąsias graužia tik iš bėdos,“ – pastebėjimu dalijasi E. Mačiulaitienė.

Išbandytos veislės

Tad kokios tos mėlynųjų bulvių veislės, kurios atlaikė eksperimentus E. Mačiulaitienės šeimos darže?

‘Blue Star’ ir ‘Blaue Aus Finland’ panašios tiek forma, tiek odelės spalva. Skiriasi tik minkštimo spalvos intensyvumas – vienos išvirtos labiau mėlynos, kitos violetinės. Tai vidutinio ankstyvumo bulvės. Užauga gana didelės, veislės derlingos.

‘Blaue Aus Finland’.

Norint išgauti gražią spalvą, šias bulves geriau virti su odele, o paskui nulupti. Verdant nuskustas, spalva išblanksta. Šios bulvės nesukrinta, bet nėra šlapios kaip salotinio tipo giminaitės. Tad kam patinka sukrintančios bulvės, turi patikti ir šios.

‘Blaue Bamberger Hornchen’ bulvės E. Mačiulaitienę sudomino forma. Gumbai siekia 20 cm ilgį, minkštimas švelniai mėlynos spalvos. Jos derlingos, vidutinio ankstyvumo, dar gana retos mūsų krašte. Skanios keptos orkaitėje prie mėsos.

‘Uach’ – išskirtinės išvaizdos, mėlynos, su baltomis akytėmis. Mėlyna minkštimo spalva pamaišyta su balta. Išvirtos šios bulvės išlaiko formą, bet nėra drėgnos. Tai – vėlyvesnė, bet taip pat derlinga veislė.

Editos Mačiulaitienės nuotraukos

2021-06-10

Dalintis