Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Asta RAICEVIČIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Mėtomis kvepiantis Danutės pasaulis

2024/02/06


Kai žvarbus vėjas ieško menkiausio plyšelio patekti vidun, nėra nieko geriau, kaip sėdėti įsisupus į pledą ir mėgautis kvapnia mėtų arbata. Tokiais jausmais šiandien gyvena Danutė Simonaitienė iš Marijampolės rajono, Paršelių kaimo. Ji augina daugiau nei trisdešimt įvairiausio skonio ir kvapo mėtų rūšių. Kaip sako pati Danutė – kiekvieną mėnesio dieną ji geria vis kitos mėtų rūšies arbatą.

Kaip seniai auginate mėtas, nuo kokios rūšies pradėjote?

Pradėjau nuo melisos, po to lysvėje atsirado paprastoji, gamtoje auganti mėta. Esu gėlininkė mėgėja, su augalais draugauju daugiau nei keturis dešimtmečius, tačiau rimčiau mėtomis susidomėjau prieš ketverius metus. Jų yra daug rūšių, man žinoma apie 300, o mano gėlynuose auga per 30 rūšių.

Mėtų galime rasti natūraliai augančių gamtoje. Gal ir sodyboje pasodintosios auga be didesnės priežiūros?

Deja, neprižiūrimos mėtos ilgai neaugs, neravint piktžolės jas tuoj ,,užkaraliaus“, o lepesnės visiškai išnyks, nes senesnės šaknys negali iš dirvožemio įsisavinti pakankamai maistinių medžiagų.

Beje, ne visos mėtos tinka auginti mūsų klimato sąlygomis, jos, mūsų žiemos per šaltos. Jos mėgsta šilumą ir šviesą, tad norint išsaugoti, žiemą reikia šilto ir drėgno šiltnamio, todėl pas mus jos dažniausiai auginamos kaip vienmetės.

Mėtų augintoja Danutė Simonaitienė žiemą mėgaujasi mėtų arbata, o vasarą – jų žaluma ir žiedais.

Kur auginate šiuos kvapniuosius augalus?

Mėtas galima auginti lysvėse, gėlynuose ar vazone, tik svarbu, kad jie nebūtų maži. Maniškės ,,išmėtytos“ tarp daugiamečių augalų, didoku atstumu – kiekvienai rūšiai skyriau apie pusmetrį lysvės ir sodinu atokiau vieną nuo kitos. Tai ne tik padeda lengviau atskirti skirtingas rūšis.

Keliaudamos šaknimis, jos susipina, o yra tokių rūšių, kurių lapeliai vienodi, tad būtų sunku atskirti, kuri yra kuri. Kaskart tektų uostyti, kad atskirtum, kokia mėta. Be to, stipresnės rūšys, užgožia mažesnes, silpnesnes ir jas ,,pražudo“.

Dirvožemiui šie augalai nėra reiklūs. Skiriasi tik augimo spartumas, pavyzdžiui, lengvame dirvožemyje jos auga greičiau, labiau plečiasi.

Ar mėtos turi ,,priešų“: kokių augalų draugijos reikėtų vengti, nuo kokių kenkėjų jos nukenčia?

Nepastebėjau, kad kokių nors augalų draugijoje jos blogai jaustųsi. Jauni daigeliai pavasarį nebent nukenčia nuo sraigių ir šliužų.

mėtos
Citrininė mėta

Kuo ypatinga kiekviena rūšis? Ar iš tiesų šokoladinė mėta kvepia šokoladu, o obuolinė – obuoliais?

Kiekviena mėta ypatinga skleidžiamu aromatu, skoniu, augalai skiriasi aukščiu, lapų spalva ir forma. Vienų mėtų koteliai tamsiai purpuriniai, kitų – žali. Kai kurios tokios dekoratyvios, kad gali varžytis su puošniomis darželių gėlėmis. Tiesą sakant, netrūksta dekoratyvių mėtų rūšių, kurios nepriekaištingai atrodo derinant su kitais augalais vazonuose.

Kiekviena rūšis turi savitą kvapą, vienų silpnas ir aiškiau atsiskleidžiau geriant arbatą, kitų – toks stiprus, kad pasklinda vos prie jų prisilietus. Man gardžiausiai kvepia žemuoginė, šokoladinė, kmynų ir citrininė mėta.

Žemuoginę mėtą mėgstu ir dėl išvaizdos. Gražu žiūrėti, kaip alyvų spalvos žiedų žvakelės stiebiasi į saulę, o pats krūmelis pasipuošęs smulkiais siaurais lapeliais.

mėta
Žemuoginė mėta

Kaip įsigyjate sodinukų? O gal galima užsiauginti iš sėklų?

Nemažai sodinukų padovanojo draugė mainais į kitus augalus. Nuolat ieškau augalų mugėse, kataloguose.

Žinoma, mėtų galima užauginti ir iš sėklų, bet aromatinių savybių tokie daigeliai nepaveldi. Užtat mėtos nesunkiai dauginamos padalinus kerą, taip išlieka ir rūšiai būdingos savybės.

Kaip mėtas geriausiai džiovinti ir išlaikyt per žiemą?

Skinti augalus reikėtų tik sausus, po to pirmiausia leisti apvysti. Vėliau mėtos džiovinamos vėsioje tamsioje patalpoje, paskleidus plonu sluoksniu. Sudžiūvus laikomos medžiaginiuose arba popieriniuose maišeliuose.

Ar visos mėtų rūšys tinkamos džiovinti?

Džiovinti būtų sunku Korsikos mėtą, nes ji labai smulki, o ir pats augalėlis tiesiog prilipęs prie žemės. Lietuvoje lauke ji nežiemoja, o iki pavasario sunku išsaugoti. Bet didžiausias jos privalumas – dekoratyvumas. Ji puikiai tinka dekoratyviniams krepšeliams vietoj samanų, vazonams, gėlynams, alpinariumams. Ši rūšis labai atspari mindžiojimui, todėl dažnai sodinama tiesiog pėsčiųjų takuose. Jas mindžiojant ar tiesiog palietus ranka, pasklinda labai ryškus mėtos, cinamono ir kitų kvapų paletė.

Jau kelinti metai eksperimentuoju su Korsikos mėta. Žiemą esu bandžiusi išsaugoti, įnešdama į sandėlį ir šiltnamį. Bet ir vienur, ir kitur ji neatsilakė. Buvai su vazonu parsinešusi ir į kambarį – parudavo. Praėjusį rudenį kambaryje esančią Korsikos mėtą pridengiau stiklainiu, kad laikytųsi drėgnas mikroklimatas ir augalas nedžiūtų. Pastebėjau lendančius mažus daigelius, įtariu, kad ji pasisėjo ir ,,sprogsta“ iš naujo. Vis tik žolės dygsta ar mėtos, paaiškės, kai labiau ūgtels.

mėtos
Korsikos mėta

Mėtų arbatą visi žino. Kaip dar jas galima panaudoti?

Mėtos dažnai naudojamos medicinoje, parfumerijoje, maisto, desertų, gėrimų gamyboje kaip prieskonis ir dekoras.

Kai kurie pirties mėgėjai naudoja mėtų aromatą, kiti lepinasi aromatinėmis voniomis – tereikia į vonią įmesti keletą lapelių patinkančios mėtos.

Ūkyje užaugintas ir naudojimui paruoštų mėtų mėgstu dovanoti draugams, be to, esame kviečiami į arbatų degustacijas, parduodame norintiems įsigyti.

Kokių patarimų duotumėte norintiesiems pradėti auginti mėtas ir kokių klaidų nedaryti?

Mėtos mėgsta šviesą, todėl nesodinkite pavėsyje, ypač dekoratyvių rūšių. Nebus gerai, jeigu augs viena šalia kitos, nes augalai keliauja šaknimis ir skirtingos rūšys susipins, bus sunku atskirti kur kuri, be to, susilpnėja aromatas. Nepamiškite ir to, kad kurios mėtų rūšys keliauja agresyviai, todėl silpnesnius, žemesnius augaliukus gali ,,pražudyti“.

mėtos
Šokoladinė mėta

 

Danutės SIMONAITIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo. 

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...