Pilnutėlė Anykščių kultūros centro salė vargiai sutalpino suvažiavusius žemdirbių bendruomenės atstovus, sveikintojus, bičiulius ir rėmėjus. Greta parengtos fotosienelės – ir „Anykščių šilelio“ akcentai. Būtų keista jų nematyti Antano Baranausko krašte.
Renginio šeimininkai – Anykščių r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Žilvinas Augustinavičius, savivaldybės meras Kęstutis Tubis, kiti savivaldybės administracijos ir Anykščių kultūros centro darbuotojai, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius – pasitiko atvykusiuosius prie durų susikaupę ir rimti. Po renginio nuo bendravimo, nuo kalbų, dovanų, gėlių gausos, nuo užstalės pasikalbėjimų, nuo roko grupės „Thundertale“ uždegančio lietuviško repertuaro ir visos salės pasidainavimų atsivėrė nuoširdumo ir bendrystės jausmai. Organizatoriai (prie LŪS pirmininko R. Juknevičiaus dera pridėti LŪS praktiškųjų darbų kruopščias vykdytojas Eglę Mačytę ir Jovitą Motiejūnienę) buvo apiberti padėkomis už puikią šventę. Tai buvo nuoširdu. Kaip ir renginio vedėjo panevėžiečio aktoriaus Laimučio Sėdžiaus tikslios linksmos replikos bei pristatymai.
Renginio pradžioje organizatorių namine duona pagarbiai apdovanoti į šventę atvykę valdžios atstovai buvo trumpakalbiai, konkretūs. Premjeras Gintautas Paluckas pažadėjo, kad neverks duonelė tinginio valgoma, bus sprendžiamos valdžios institucijų veiklos efektyvinimo užduotys, lengvinama biurokratinė našta ūkininkams. Tokie pažadai buvo sutikti plojimais. Premjeras padėkos raštu apdovanojo LŪS pirmininką R. Juknevičių. Padėka skirta ir ūkininkui Kazimierui Gudžiūnui iš Šilutės r. savivaldybės, konkurso antrosios vietos laimėtojui. Viešai nebuvo paminėta, kad jis yra vyriausias „Metų ūkis 2024“ konkurso dalyvis. Iškalbinga, kad padėkos atsiimti į sceną lipo jo anūkai Erika ir Valdas. Taigi solidus gyvulininkystės ūkis (612 ha dirbamos žemės, 280 melžiamų karvių, iš viso 550 pieninių galvijų) turi darbų tęsėjus.
Atvykę Seimo nariai apdovanojo ūkininkus iš Raseinių ir Kupiškio r. Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininko pavaduotojas Matas Skamarakas padėką įteikė Ivetai ir Linui Žymantams, plėtojantiems 5 ha ekologinį sodininkystės-daržininkystės ūkį, kuriame auginamos ir įprastos daržovės, ir šaltalankiai, vynuogės, arbūzai, melionai, lazdyno riešutai. KRK narys Viktoras Pranckietis prie padėkos kupiškietei Inetai Svilo, „DvarUOGĖS“ vynuogių ūkio savininkei, pridėjo asmeninę dovaną – 18 metų išlaikyto aktinidijų vyno butelį.
Salė negailėjo plojimų, kai į tribūną pakilo žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. Jis pasveikino susirinkusius darbščiausius, pažangiausius šalies ūkininkus, pakiliai padėkojo LŪS, tardamas, kad ši organizacija padėjo jam įžengti į visuomeninės veiklos sritį, geba išugdyti ministrus, viceministrus, net prezidentus, ir čia jis jaučiasi esąs savųjų bendruomenėje. Padėkos raštais ministras apdovanojo Pagėgių savivaldybės ūkininkus Sandrą ir Donatą Kuskius, „Pienas LT“ kooperatyvo narius, Mažeikių r. ūkininkus Robertą ir Marių Žaltauskus, įkūrusius ūkį „Saulės link“, kuriame auginami šaltalankiai ir gaminami įvairūs jų produktai.
„Metų ūkio“ konkursas pernai vyko jau 31 kartą. Per tuos tris dešimtmečius būta laikotarpių, kai nusivilta, stigo naujų idėjų, pačios žemdirbių bendruomenės iniciatyvumo. Buvo laikas, kai ūkininkų renginiuose ir pagerbimo šventėse sėdėdavo daugiau žilagalvės auditorijos, o pasveikinti jų atvykę valdžios žmonės metai iš metų kartodavo tuos pačius svarbiausius akcentus: ačiū už jūsų darbštumą, kantrybę, ištvermę. Kitąmet – vėl padėka už darbštumą ir kantrybę. Kol labai nebedaug liko kantriųjų ir ištvermingųjų, susitaikiusių su valdžios abejingumu ir atsainiu požiūriu į kaimo žmogų. Dabar, atrodo, klostosi kitokia situacija, dedami kiti akcentai. Apie tai probėgšmais pasikalbėjome su kai kurių LŪS skyrių atstovais. Klaipėdos r. ūkininkų lyderis Vidmantas Buivydas „Ūkininko patarėjui“ aiškino, kad jau matyti daugiau valdžios supratingumo, vilčių atsiranda, kad nebespaus su neprotingais reglamentais, ribojimais.
LŪS pirmininkas R. Juknevičius pastebėjo, kad konkurso tradicijos išlaikymas yra vertingas, konkursas tampa išskirtinis, su inovatyviais pokyčiais, patrauklus jaunimui. Pasiklausius kalbėtojų, sveikintojų, dažniausiai skambėjo žodžiai – išradingi, kūrybingi. Į žemės ūkį, kaimo verslus ateina jauna, veržli energija, kūrybingos asmenybės su naujomis technologijomis, ieškančios savo nišų rinkoje, vartotojui auginančios ir gaminančios įvairius maisto produktus. Žmonės, kurie bando naujoves, rizikuoja.
Tačiau išlieka ir senosios tradicijos, formuojasi jau kelios ūkininkaujančiųjų kartos, tad svarbu šį pasiryžimą remti, skatinti, palaikyti. Ūkininkų konkursas, kaip pažangios patirties atradėjas ir skleidėjas, turi galimybių ir toliau efektyviai skatinti naujoves, išlaikyti gerą buvusią patirtį. LŪS pirmininkas R. Juknevičius, analizuodamas pernykščio konkurso patirtį, pastebėjo ir pozityvius ūkininkų anuometinių protesto akcijų, traktorių maršo į sostinę streikų rezultatus. Po to sušilo žemdirbių ir miestų gyventojų, visuomenės santykiai, valdžia atsigręžė į žemės ūkį, atsirado daugiau supratimo bei susikalbėjimo.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. vasario 11 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Autorės ir Vyriausybės spaudos tarnybos nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.