Kam skyrėte prioritetus, planuodami daržą?
Kadangi gyvename Vilniaus pakraštyje, auginame tris vaikus ir tikrai esame labai užimti, be to, rūpi kiemo estetika, daržas būtinai turi būti gražus, naudingas ir kuo įvairesnis. Jam esame paskyrę maždaug 75 kvadratinius metrus. Tame plote dar telpa ir šiltnamis (2,5x4 metrų), ir dvi didelės kompostavimo dėžės: viena uždara, kita atvira.
Kad derlius būtų ir gausus, ir mėgstamas visų šeimos narių, būtina sąlyga – geros, kokybiškos sėklos. Svarbu, kad nebūtų darbas dėl darbo...
Kokios daržovės ir veislės pateisina šeimos lūkesčius?
Ankstyvą pavasarį šiltnamyje sėjame špinatų ‘Puma’– nuostabiai gražūs ir dideliais lapais, derlingų ridikėlių ‘Rover’ ar ‘Rondel’, svogūnų laiškams, pakraščiuose pasėju ankstyvų morkų.
Anksti pavasarį lauke sėjame ir žirnių – dažniausiai ‘Premium’. Veislė tikrai gera, žirniai beveik nekirmija, neperauga greitai.
Daug metų auginu visų labai mėgstamų pomidorų. Be konkurencijos mums geriausios veislės ‘Gourmandia’ (išskirtinio skonio), ‘Corazon’ (derlingi ir nenusileidžia skoniu), ‘Colibri’ (kietesni, pailgi, labai tinkami konservuoti, gausiai dera), ‘Summer Sun’ (vaikų mėgstamiausieji, saldūs, vynuoginiai, geltoni) ir t. t.
Mėgstamiausia agurkų veislė – ‘Mirabelle’. Juos sėju vėlai, gegužės pabaigoje, nes vasarą, birželio pabaigoje ir liepos pradžioje, apie dešimt dienų būname išvykę atostogauti, keliauti. Vis stengiuosi, kad derlius „užkluptų“ po atostogų.
Šiltnamyje patarčiau pasodinti bent vieną agurkų daigą ‘Flamingo’ (jų sėklos brangios, tačiau produktyvumas – neįtikėtinas). Augalas kas 2–3 dienas užaugina po nuostabaus skonio ilgavaisį agurką plona luobele. Žodžiu, vieno daigo pakanka visai penkių asmenų šeimai. Šiltnamyje telpa apie 28 pomidorų daigai, agurkas, keli bazilikai, kelios paprikos (dėl įdomumo, tarp pomidorų) ir bent vienas serentis (apsaugai nuo kenkėjų).
Darže daržovių visada auginame po nedaug, tačiau gražių ir kokybiškų. Viena lysvė būtinai skirta česnakams. Juos sodiname spalio pabaigoje, apmulčiuojame kompostu ir sulaukiame gero derliaus. Kitą lysvę užima svogūnai. Vis pasirenkame kokių nors įdomesnių, baltų, raudonų ir saldžių. Dar viena lysvė atitenka lauko agurkams.
Bulvių auginame labai mažai, apie 10 kerų, vien dėl įdomumo ir vaikų smagumo patiems iškasti. Dar užauginame apie 15 burokėlių – būtinai apvaliuosius ‘Pablo H’ – gražius ir nereiklius. Cukinijų mums užtenka vos keleto, dar šiek tiek rūgštynių, petražolių, katžolių, šalavijų, krapų, kokių nors įdomesnių mėtų (pavyzdžiui, ananasinių labai gražiais lapais), citrininių melisų (nuostabi salotinė spalva atrodo kaip gėlė).
Viena iš mėgstamiausių šeimos daržovių – moliūgai. Man labiausiai patinka veislė ‘Uchiki Kuri’. Jie užauga nedideli, apie 1,5–2 kg. Labai patogu greitai sunaudoti, nebūna taip, kad prapjovus moliūgą, nežinai, kur dėti likusią dalį. Bet svarbiausia tai, kad jie labai panašūs į saldžiąsias bulves, nepakeičiami troškiniuose. Juos sėjame ant komposto krūvos, užauga daug, tačiau suvalgomi visi iki vieno. Moliūgų ir bulvių košė, kurioje didesnę dalį užima būtent moliūgas, – nuostabus patiekalas. Dukra Ūla kepa ir moliūgų pyragus.
Kaip pavyksta išvengti monotonijos darže, puoselėti įvairovę ir gėrėtis daržovėmis kuo ilgiau rudenį?
Stengiuosi, kad daržas būtų šiek tiek ir gėlynas, kad labai neišsiskirtų iš aplinkos, nes gėlynų taip pat turime nemažai. Būtinai pasėju kokias 7 valgomąsias saulėgrąžas (vaikams ir paukšteliams), daržo pakraštyje – dekoratyvinių saulėgrąžų, įdomesnių (tarkim, rausvų), medetkų, keletą serenčių (spalvotų ir baltų).
Jau keletą metų vasaros viduryje, kai ir vėl atsiranda tuščios žemės, vis pabandau iš naujo pasėti žirnių – puikiai spėja užaugti, sėju tuos pačius, ankstyvus ‘Premium’. Šiemet juos sėjau liepos 20 dieną, subrendo rugsėjo viduryje. Įdomu tai, kad vėlyvi žirniai niekada nebūna sukirmiję. Juos labai mėgsta vaikai.
Rugpjūčio pabaigoje pasėju ir truputį japoninių ridikų, dar kitaip vadinamų daikonų (pavyzdžiui, ‘Mino Early’), špinatų (‘Puma’), kininių bastučių (‘Emiko’). Visi jie spėja užaugti kuo puikiausiai, o špinatai šiemet žiemą darže net nenušalo, tie patys toliau augo ir ankstyvą pavasarį.
Dar vienas šių metų atradimas – dekoratyvinės pupelės. Jas pasėjome prie terasos, vietoj vijoklių. Visą sezoną atrodė labai gražiai, raizgėsi aukštai, „iki dangaus“.
Daržo niekada netręšiame cheminėmis trąšomis. Šiltnamį ir tarplysves mulčiuojame nupjauta žole, o kai derlius nuimtas, pasėjame garstyčių ir vėliau jas apkasame, įterpiame kompostinės žemės. Gyvename tvariai ir ekologiškai, kruopščiai rūšiuojame visas atliekas.
Daržą auginame todėl, kad tai ir naudinga, ir sveika, ir įdomu, ir gražu. O rasti laiko galima visada. Būtinai reikia bent valandos kasdien, tačiau kruopščiai planuojant, jis nedingsta.
Ramintos BARAUSKAITĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.