Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Mieliausias daržas – gražus, naudingas, ekologiškas ir įvairus

2023/10/05


Raminta Barauskaitė, LRT ir LNK žurnalistė, su vyru Vytautu ir trimis vaikais daržą kaip mielą laisvalaikio užsiėmimą puoselėja dešimtmetį – ne tik dėl naudos, bet ir grožio, įdomumo. Sezono metu daržui ir gėlynams svarbu atrasti bent valandą kasdien – itin užimtiems žmonėms tai pavyksta.

Kam skyrėte prioritetus, planuodami daržą?

Kadangi gyvename Vilniaus pakraštyje, auginame tris vaikus ir tikrai esame labai užimti, be to, rūpi kiemo estetika, daržas būtinai turi būti gražus, naudingas ir kuo įvairesnis. Jam esame paskyrę maždaug 75 kvadratinius metrus. Tame plote dar telpa ir šiltnamis (2,5x4 metrų), ir dvi didelės kompostavimo dėžės: viena uždara, kita atvira.

Barauskaitė, daržas, Vilnius
Raminta Barauskaitė su dukra Une.

Kad derlius būtų ir gausus, ir mėgstamas visų šeimos narių, būtina sąlyga – geros, kokybiškos sėklos. Svarbu, kad nebūtų darbas dėl darbo...

Kokios daržovės ir veislės pateisina šeimos lūkesčius?

Ankstyvą pavasarį šiltnamyje sėjame špinatų ‘Puma’– nuostabiai gražūs ir dideliais lapais, derlingų ridikėlių ‘Rover’ ar ‘Rondel’, svogūnų laiškams, pakraščiuose pasėju ankstyvų morkų.

Anksti pavasarį lauke sėjame ir žirnių – dažniausiai ‘Premium’. Veislė tikrai gera, žirniai beveik nekirmija, neperauga greitai.

Daug metų auginu visų labai mėgstamų pomidorų. Be konkurencijos mums geriausios veislės ‘Gourmandia’ (išskirtinio skonio), ‘Corazon’ (derlingi ir nenusileidžia skoniu), ‘Colibri’ (kietesni, pailgi, labai tinkami konservuoti, gausiai dera), ‘Summer Sun’ (vaikų mėgstamiausieji, saldūs, vynuoginiai, geltoni) ir t. t.

žirniai
Žirniai ‘Premium’ derėjo ir rugsėjo viduryje.

Mėgstamiausia agurkų veislė – ‘Mirabelle’. Juos sėju vėlai, gegužės pabaigoje, nes vasarą, birželio pabaigoje ir liepos pradžioje, apie dešimt dienų būname išvykę atostogauti, keliauti. Vis stengiuosi, kad derlius „užkluptų“ po atostogų.

Šiltnamyje patarčiau pasodinti bent vieną agurkų daigą ‘Flamingo’ (jų sėklos brangios, tačiau produktyvumas – neįtikėtinas). Augalas kas 2–3 dienas užaugina po nuostabaus skonio ilgavaisį agurką plona luobele. Žodžiu, vieno daigo pakanka visai penkių asmenų šeimai. Šiltnamyje telpa apie 28 pomidorų daigai, agurkas, keli bazilikai, kelios paprikos (dėl įdomumo, tarp pomidorų) ir bent vienas serentis (apsaugai nuo kenkėjų).

Darže daržovių visada auginame po nedaug, tačiau gražių ir kokybiškų. Viena lysvė būtinai skirta česnakams. Juos sodiname spalio pabaigoje, apmulčiuojame kompostu ir sulaukiame gero derliaus. Kitą lysvę užima svogūnai. Vis pasirenkame kokių nors įdomesnių, baltų, raudonų ir saldžių. Dar viena lysvė atitenka lauko agurkams.

pomidorai
Rudeniniai pomidorai.

Bulvių auginame labai mažai, apie 10 kerų, vien dėl įdomumo ir vaikų smagumo patiems iškasti. Dar užauginame apie 15 burokėlių – būtinai apvaliuosius ‘Pablo H’ – gražius ir nereiklius. Cukinijų mums užtenka vos keleto, dar šiek tiek rūgštynių, petražolių, katžolių, šalavijų, krapų, kokių nors įdomesnių mėtų (pavyzdžiui, ananasinių labai gražiais lapais), citrininių melisų (nuostabi salotinė spalva atrodo kaip gėlė).

Viena iš mėgstamiausių šeimos daržovių – moliūgai. Man labiausiai patinka veislė ‘Uchiki Kuri’. Jie užauga nedideli, apie 1,5–2 kg. Labai patogu greitai sunaudoti, nebūna taip, kad prapjovus moliūgą, nežinai, kur dėti likusią dalį. Bet svarbiausia tai, kad jie labai panašūs į saldžiąsias bulves, nepakeičiami troškiniuose. Juos sėjame ant komposto krūvos, užauga daug, tačiau suvalgomi visi iki vieno. Moliūgų ir bulvių košė, kurioje didesnę dalį užima būtent moliūgas, – nuostabus patiekalas. Dukra Ūla kepa ir moliūgų pyragus.

pupelės
Vijoklinės pupelės.

Kaip pavyksta išvengti monotonijos darže, puoselėti įvairovę ir gėrėtis daržovėmis kuo ilgiau rudenį?

Stengiuosi, kad daržas būtų šiek tiek ir gėlynas, kad labai neišsiskirtų iš aplinkos, nes gėlynų taip pat turime nemažai. Būtinai pasėju kokias 7 valgomąsias saulėgrąžas (vaikams ir paukšteliams), daržo pakraštyje – dekoratyvinių saulėgrąžų, įdomesnių (tarkim, rausvų), medetkų, keletą serenčių (spalvotų ir baltų).

Jau keletą metų vasaros viduryje, kai ir vėl atsiranda tuščios žemės, vis pabandau iš naujo pasėti žirnių – puikiai spėja užaugti, sėju tuos pačius, ankstyvus ‘Premium’. Šiemet juos sėjau liepos 20 dieną, subrendo rugsėjo viduryje. Įdomu tai, kad vėlyvi žirniai niekada nebūna sukirmiję. Juos labai mėgsta vaikai.

Rugpjūčio pabaigoje pasėju ir truputį japoninių ridikų, dar kitaip vadinamų daikonų (pavyzdžiui, ‘Mino Early’), špinatų (‘Puma’), kininių bastučių (‘Emiko’). Visi jie spėja užaugti kuo puikiausiai, o špinatai šiemet žiemą darže net nenušalo, tie patys toliau augo ir ankstyvą pavasarį.

Dar vienas šių metų atradimas – dekoratyvinės pupelės. Jas pasėjome prie terasos, vietoj vijoklių. Visą sezoną atrodė labai gražiai, raizgėsi aukštai, „iki dangaus“.

juka, želdiniai
Daug dėmesio estetikai.

Daržo niekada netręšiame cheminėmis trąšomis. Šiltnamį ir tarplysves mulčiuojame nupjauta žole, o kai derlius nuimtas, pasėjame garstyčių ir vėliau jas apkasame, įterpiame kompostinės žemės. Gyvename tvariai ir ekologiškai, kruopščiai rūšiuojame visas atliekas.

Daržą auginame todėl, kad tai ir naudinga, ir sveika, ir įdomu, ir gražu. O rasti laiko galima visada. Būtinai reikia bent valandos kasdien, tačiau kruopščiai planuojant, jis nedingsta.

 

Ramintos BARAUSKAITĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...