Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Miglos virš pievų sklaidosi. Tik ar ilgam?

2022/12/06


Pastaraisiais metais mūsų šalies ūkininkams, suarusiems daugiametes pievas, buvo nuolat primenama apie jų atkūrimą. Patvirtintame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP) matyti, kad mūsų šalyje daugiamečių pievų plotas po 2023 metų turės sudaryti 746 tūkst. ha. Tai 150 tūkst. ha daugiau, nei 2022 m. deklaruoti žolynų plotai. Tačiau Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tikina, kad atkurti daugiamečių pievų bent kol kas nereikės. Ūkininkaujantieji nuogąstauja, kad ateities perspektyvas lemiantis pievų atkūrimo klausimas nėra išspręstas – jis tik atidėtas. Tad ar tai nėra tik migdomieji žemdirbiams?

Problemos kaip ir neliko

ŽŪM išplatino pranešimą, kuriame informavo, kad žemdirbiai pagal 2022 m. deklaravimo rezultatus neprivalės atkurti daugiamečių pievų. „ŽŪM po intensyvių derybų pavyko EK pagrįsti, kad ir šiemet iš 2015 m. pievų referencinio dydžio būtų atimti pievų plotai, virtę miškais, pelkėmis, šlapynėmis, kurių nėra galimybės deklaruoti, ir ekologiniam ūkininkavimui skirtos naudmenos. Be to, ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistams pavyko patikslinti 2022 m. deklaruotų daugiamečių pievų duomenis ir statistiškai pagrįsti, kad 5 proc. riba nebuvo peržengta“, – skelbia ŽŪM.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pripažino, jog „per siauras daugiamečių pievų ir ganyklų interpretavimas lėmė, kad jau kurį laiką Lietuvoje ūkininkai turėjo deklaruoti nenaudojamus dirvonus daugiametėmis pievomis, o ne naudojamas gamtai ir ūkiui vertingas pievas“.

Ministerija akcentuoja, kad nepaisant pasiektų susitarimų su EK, pievų plotų mažėjimo Lietuvoje tendencija kelia nerimą, nes prievolė neperžengti 5 proc. sumažėjimo išlieka. Mat, jeigu visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažėja daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu dydžiu, juo visą 2023–2027 m. laikotarpį bus 2018 m. referencinis dydis, iš ūkininkų gali būti prašoma atkurti suartas pievas arba jų dalį.

Pakeitė, bet neperskaičiavo

Dėl daugiamečių pievų plotų skaičiavimo metodikos nuolat kritikos negailėdavęs Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad Lietuva pati sau prisikūrė problemų, praėjusį laikotarpį į daugiamečių žolynų apibrėžimą įvedusi papildomą 5 m. nesuarimo nacionalinį kriterijų, kurio nereikalauja joks reglamentas. Todėl Lietuvoje ūkininkai privalėjo deklaruoti nenaudojamus dirvonus daugiametėmis pievomis, nes kitos galimybės deklaravimo sistema tiesiog nenumatė.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) pateiktose ataskaitose matyti, kad daugiamečių žolynų plotai iki penkerių metų ir daugiau nei penkerių metų nuo 2004 m. iki 2015 m. kito nežymiai. Žolynų iki penkerių metų plotai minėtu laikotarpiu mažėjo nuo 726 tūkst. ha iki 520 tūkst. ha, daugiau nei penkerių metų – padidėjo nuo 454 tūkst. ha iki 459 tūkst. ha. Tačiau kai ŽŪM valdininkai pakeitė daugiamečių žolių apibrėžimą, jomis tapo visos daugiametės žolės, kurios buvo nesuartos penkerius metus, nesvarbu, kad jos augo ariamoje žemėje. Todėl po 2015 m. statistika apsivertė aukštyn kojomis: žolynų iki 5 m. sumažėjo daugiau nei perpus, o daugiau nei 5 m. – dvigubai išaugo. Šiemet deklaruotų daugiamečių žolynų (iki penkerių metų) plotai sudarė 244 tūkst. ha, daugiau nei penkerių metų – 557 tūkst. ha.

„Mes daug kartų diskutavome su ŽŪM valdininkais, kad būtina pakeisti daugiametės pievos apibrėžimą ir perskaičiuoti referencinį pievų plotą. Ir, atrodo, savo pasiekėme – SP, kurį ŽŪM išsiuntė pernai gruodį, buvo pažymėta, kad mūsų šalis nebenaudos suarimo kriterijaus. Todėl turėjo būti žengtas ir kitas žingsnis. Pagal reglamento 2022/126, 48 str. (1)(a) reikėjo pakoreguoti referencinį plotą“, – ŪP dėstė E. Pranauskas. Jis priminė, kad tai buvo galima padaryti dar 2021 m. ar 2022 m. pradžioje, atsižvelgiant į LŽŪBA pasiūlymus raštu ir nekeliant įtampos tarp žemdirbių, deklaravimo taisyklėse tiesiog pakeisti daugiamečių žolių apibrėžimą. „Tačiau ŽŪM jokio atsakymo į šiuos siūlymus nepateikė – juos ignoravo. Atsakymas iki šiol negautas“, – sakė E. Pranauskas. Jis teigė manąs, kad 2022 m. daugiamečių žolių atkūrimo problema yra tik lengva treniruotė, palyginti su tuo, kas ūkininkų laukia ateityje.

Neįsivaizduoja, kaip atkurs...

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...