Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023
Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023

Miglos virš pievų sklaidosi. Tik ar ilgam?

2022/12/06


Pastaraisiais metais mūsų šalies ūkininkams, suarusiems daugiametes pievas, buvo nuolat primenama apie jų atkūrimą. Patvirtintame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP) matyti, kad mūsų šalyje daugiamečių pievų plotas po 2023 metų turės sudaryti 746 tūkst. ha. Tai 150 tūkst. ha daugiau, nei 2022 m. deklaruoti žolynų plotai. Tačiau Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tikina, kad atkurti daugiamečių pievų bent kol kas nereikės. Ūkininkaujantieji nuogąstauja, kad ateities perspektyvas lemiantis pievų atkūrimo klausimas nėra išspręstas – jis tik atidėtas. Tad ar tai nėra tik migdomieji žemdirbiams?

Problemos kaip ir neliko

ŽŪM išplatino pranešimą, kuriame informavo, kad žemdirbiai pagal 2022 m. deklaravimo rezultatus neprivalės atkurti daugiamečių pievų. „ŽŪM po intensyvių derybų pavyko EK pagrįsti, kad ir šiemet iš 2015 m. pievų referencinio dydžio būtų atimti pievų plotai, virtę miškais, pelkėmis, šlapynėmis, kurių nėra galimybės deklaruoti, ir ekologiniam ūkininkavimui skirtos naudmenos. Be to, ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistams pavyko patikslinti 2022 m. deklaruotų daugiamečių pievų duomenis ir statistiškai pagrįsti, kad 5 proc. riba nebuvo peržengta“, – skelbia ŽŪM.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pripažino, jog „per siauras daugiamečių pievų ir ganyklų interpretavimas lėmė, kad jau kurį laiką Lietuvoje ūkininkai turėjo deklaruoti nenaudojamus dirvonus daugiametėmis pievomis, o ne naudojamas gamtai ir ūkiui vertingas pievas“.

Ministerija akcentuoja, kad nepaisant pasiektų susitarimų su EK, pievų plotų mažėjimo Lietuvoje tendencija kelia nerimą, nes prievolė neperžengti 5 proc. sumažėjimo išlieka. Mat, jeigu visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažėja daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu dydžiu, juo visą 2023–2027 m. laikotarpį bus 2018 m. referencinis dydis, iš ūkininkų gali būti prašoma atkurti suartas pievas arba jų dalį.

Pakeitė, bet neperskaičiavo

Dėl daugiamečių pievų plotų skaičiavimo metodikos nuolat kritikos negailėdavęs Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad Lietuva pati sau prisikūrė problemų, praėjusį laikotarpį į daugiamečių žolynų apibrėžimą įvedusi papildomą 5 m. nesuarimo nacionalinį kriterijų, kurio nereikalauja joks reglamentas. Todėl Lietuvoje ūkininkai privalėjo deklaruoti nenaudojamus dirvonus daugiametėmis pievomis, nes kitos galimybės deklaravimo sistema tiesiog nenumatė.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) pateiktose ataskaitose matyti, kad daugiamečių žolynų plotai iki penkerių metų ir daugiau nei penkerių metų nuo 2004 m. iki 2015 m. kito nežymiai. Žolynų iki penkerių metų plotai minėtu laikotarpiu mažėjo nuo 726 tūkst. ha iki 520 tūkst. ha, daugiau nei penkerių metų – padidėjo nuo 454 tūkst. ha iki 459 tūkst. ha. Tačiau kai ŽŪM valdininkai pakeitė daugiamečių žolių apibrėžimą, jomis tapo visos daugiametės žolės, kurios buvo nesuartos penkerius metus, nesvarbu, kad jos augo ariamoje žemėje. Todėl po 2015 m. statistika apsivertė aukštyn kojomis: žolynų iki 5 m. sumažėjo daugiau nei perpus, o daugiau nei 5 m. – dvigubai išaugo. Šiemet deklaruotų daugiamečių žolynų (iki penkerių metų) plotai sudarė 244 tūkst. ha, daugiau nei penkerių metų – 557 tūkst. ha.

„Mes daug kartų diskutavome su ŽŪM valdininkais, kad būtina pakeisti daugiametės pievos apibrėžimą ir perskaičiuoti referencinį pievų plotą. Ir, atrodo, savo pasiekėme – SP, kurį ŽŪM išsiuntė pernai gruodį, buvo pažymėta, kad mūsų šalis nebenaudos suarimo kriterijaus. Todėl turėjo būti žengtas ir kitas žingsnis. Pagal reglamento 2022/126, 48 str. (1)(a) reikėjo pakoreguoti referencinį plotą“, – ŪP dėstė E. Pranauskas. Jis priminė, kad tai buvo galima padaryti dar 2021 m. ar 2022 m. pradžioje, atsižvelgiant į LŽŪBA pasiūlymus raštu ir nekeliant įtampos tarp žemdirbių, deklaravimo taisyklėse tiesiog pakeisti daugiamečių žolių apibrėžimą. „Tačiau ŽŪM jokio atsakymo į šiuos siūlymus nepateikė – juos ignoravo. Atsakymas iki šiol negautas“, – sakė E. Pranauskas. Jis teigė manąs, kad 2022 m. daugiamečių žolių atkūrimo problema yra tik lengva treniruotė, palyginti su tuo, kas ūkininkų laukia ateityje.

Neįsivaizduoja, kaip atkurs...

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/26

Pieno gamyba Estijoje pernai pasiekė rekordines apimtis

Talinas, rugsėjo 26 d. (BNS). 2022-aisiais Estijoje pagaminta beveik 850 tūkst. tonų pieno – daugiausiai per metus per pastaruosius tris dešimtmečius, antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/09/26

Praėjusią savaitę vidutinė elektros kaina biržoje mažiausia nuo rugpjūčio vidurio

Rugsėjo 1–26 d. vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,121 Eur/kWh be PVM – tai 18 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą (0,102 Eur/kWh). Tačiau praėjusią savaitę (rugsėjo 18–24 d.) vidutinė elektros kaina ...
2023/09/26

Anykščiai pagerbė geriausius metų ūkininkus

Rugsėjo 23 dieną Anykščiuose vykusios derliaus šventės „Obuolinės“ metu Anykščių kultūros centre pagerbti geriausi metų ūkininkai.
2023/09/26

Aplinkosaugininkai skaičiuoja žalą, savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje Kazlų Rūdos savivaldybėje jau skaičiuojama žala aplinkai, aiškinamasi įvykio aplinkybės. Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą sąl...
2023/09/26

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT ko...
2023/09/26

Skausmai, kuriuos įveiksite šalčiu arba šiluma

Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pa...
2023/09/26

Kainų šuolį skatino ir įmonių pelnų augimas – G. Šimkus

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad Lietuvos įmonių pelnų augimas 2022 metais prisidėjo prie spartaus kainų šuolio.
2023/09/26

Arklių skerdimą siekianti uždrausti Europos piliečių iniciatyva

Europos Komisija praneša, kad 2023 m. kovo 22 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Užbaikime arklių skerdimo amžių" (angl. End The Horse Slaughter Age) pradėjo rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.
2023/09/26

NŽT funkcijos, numatomos perduoti savivaldybėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose at...