Columbus +26,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +26,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Miškais į sodybas ateina paparčiai

2023/06/20


Tikriausiai nesuklysime sakydami, kad paparčiai – paslaptingiausi mūsų krašto augalai. Ne tik todėl, kad ilgiausią metų naktį drą­suoliai ir romantikai klaidžioja miškais ieškodami jų žiedo, ne tik todėl, kad jų vaistinės savybės gydo žmogaus negalavimus. Augdami didelėmis grupėmis ir lapų šydu pridengdami žemės plotus, šie augalai sukuria slėpiningą, pirmykščio kraštovaizdžio įspūdį. Dabar jau nedažnai jų pamatysime sodybose, bet entuziastai, pamėgę subtilų paparčių dekoratyvumą, džiaugiasi galėdami vešlia žaluma papuošti šiaurinę sodybos pusę ar sukurti natūralų kiemo įsiliejimą į pamiškę. Apie šiuos augalus „Rasos“ pakalbino botaniką dr. Arūną Balsevičių ir kraštovaizdžio dizainerę Ligitą Poškutę.

VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Dr. Arūnas BALSEVIČIUS

Ūksmių gyventojas

Lietuvoje aptinkamos 23 paparčių rūšys. Net šešios jų įrašytos Lietuvos raudono­joje knygoje kaip retos ar labai retos, tad ieškoti tokių augalų tenka beveik taip pat atkakliai, kaip ir legendinio jų žiedo. Bet kuris botanikas atlaidžiai šypsodamasis jums pasakys: paparčiai – tai augalai, kurie nežydi, nes brandina ir dauginasi sporomis kaip ir asiūkliai, pataisai bei kiti sporiniai induočiai.

Paprastasis blužniapapartis ‘Dre's Dagger’

Kalbėdami apie Jonines, dažniausiai įsivaizduojame paupinį jonpapartį (Ma­tteuccia struthiopteris). Tiesa, jį aptiksime ne bet kuriame miške – šis augalas mėgsta gana specifines augavietes, jam reikalingi šaltiniuoti, pelkėti miškai, juodalksnynai, kuriuose jis veši didžiuliais, įspūdingais sąžalynais.

Kur kas dažniau Lietuvoje galima aptikti kitas dvi rūšis: kelminį papartį (Dryopteris filix–mas) ir paprastąjį blužniapapartį (Athyrium filix–femina). Kelminis papartis auga plačialapiuose ir mišriuose miškuose: gražus, įspūdingas, pasiekiantis net metro aukštį. Paprastasis blužniapapartis auga panašiose augavietėse, kaip ir kelminis, bet mėgsta drėgnesnius miškus.

Į dažniausių ir turbūt kiekvienam lie­tuviui matytų rūšių trejetuką patenka smailialapis šakys (Pteridium aquilinum), augantis pamiškėse, miškų aikštelėse. Šis augalas suveši dideliais sąžalynais ir yra iš toli matomas. Vaikštinėdami po pelkes galite aptikti ir pelkinį papartuolį (The­lypteris palustris), jis dažniausiai įsikuria nendrynuose, viksvynuose, supelkėjusių ežerų pakrantėse.

Yra paparčių, kurie auga kalnuose: uolynuose, akmenynuose, pavyzdžiui, kalnarūtės, Lietuvoje įsikuriančios ant senų akmeninių sienų (kapinių, bažnyčių tvorų). Dalis paparčių auga ir pievose – tai nedideli papartukai, kuriuos pastebėti ne taip paprasta.

Pirštuotasis adiantas

Papuoš šiaurinę pusę

Nors atskiros paparčių ekspozicijos Bo­tanikos sode Kaune nėra, tačiau surinktoje kolekcijoje 40 įvairių rūšių ir veislių. Be Lietuvoje savaime augančių paparčių, eksponuojame ir nemažai selekcininkų sukurtų jų veislių. Didžiąją kolekcijos dalį sudaro spyglainiai (Polytrichum) ir blužniapaparčiai (Athyrium). Jie suso­dinti ūksmingųjų augalų ekspozicijoje, pakeltose lysvėse, kartu su kitais pavėsį ir šešėlį mėgstančiais augalais, tad čia galima pasisemti idėjų, kaip ir su kuo derinti paparčius gėlynuose.

Pagrindinis patarimas norintiesiems auginti paparčius – nesodinti jų pietinėje ar vakarinėje pusėje. Geriausiai tiks šiaurinė, iš bėdos – rytinė pusė. Daugelis paparčių yra miškų ar net pelkių augalai, tad jiems reikia humusingo dirvožemio.

Alpinariumuose sodinami paparčiai pasmerkti skursti ir atrodo neharmonin­gai, ne savo vietoje ir ne savo aplinkoje. Tokių paparčių, kurie augtų smėlyje, tėra vos keletas, pavyzdžiui, stambialapiai ša­kiai (Pteridium aquilinum), kurie gamtoje puikiai auga smėlingose pušynų ir eglynų pamiškėse, priklauso platesnei ekologinei grupei.

Spyglainis

Kraštovaizdžio dizainerė Ligita POŠKUTĖ

Nuo nykštukų iki milžinų

Paparčiai – labai ilgaamžiai, ilgo sezo­ninio dekoratyvumo, puikios struktūros augalai. Kantriausi, stambiausi mano išbandytieji yra žvynuotasis papartis (Dryopteris affi­nis), statesnė jo veislė ‘Pinderi’ ir status bei aukštas Polystichum munitum. Jie neblogai atlaiko sausras be papildomo laistymo, bet žemė turėtų būti kuo puresnė, derlingesnė. Labai gražus vidutinio reiklumo šeriuotasis spyglainis (Polystichum setiferum): stam­bus, šviesus, smulkiai karpytas, augantis plačiu keru. Kiek smulkesnės ir reiklesnės jo veislės ‘Herrenhausen’ ir ‘Dahlem’ yra ypač gražios.

Smulkiausi, bet kartu turbūt gražiausi iš mano išbandytų paparčių – blužniapa­partis (Athyrium otophorum) ‘Okanum’ ir vėlyvasis papartis (Dryopteris erytro­sora) – tai subtilių gelsvų ir oranžinių spalvų, gražios lapo formos paparčiai, kuriuos geriausia sodinti kur praleidžiate daugiausia laiko – kad galėtumėte juos stebėti iš arti. Tačiau kartu tai ir reikliausi paparčiai: jų augimo vieta tikrai turi būti puri, derlinga, taip pat svarbu juos nuolat laistyti.

Šeriuotojo spyglainio ‘Herrenhausen’ ir viksvų duetas.

Vešlūs deriniai

Puikios struktūros paparčiai dera su vi­sais pavėsio augalais: melsvėmis, brunero­mis, tiarėlėmis, vaisginomis, bergenijomis, neužmirštuolėmis, plukėmis, plautėmis, kvapiosiomis krunėmis, žiemėmis, mietvei­nėmis. Labai gražu su epimedžiais, pipir­lapėmis, baltašaknėmis. Kadangi daugelis paparčių pavasarį atželia vėlokai, jie gali dalytis pomedžiu su pavasarį žydinčiais svogūniniais ir šakniagumbiniais augalais (snieguolėmis, pavasariniais erančiais, meškiniais česnakais, margutėmis ir kt.).

Dauguma paparčių kilę iš miškingų vietovių, todėl mėgsta sumedėjusių au­galų kaimynystę. Paparčiams patinka, kai medžiai užstoja tiesioginius saulės spin­dulius ir vėjus, kai rudenį ant jų prikrinta lapų, saugančių juos žiemą nuo šalčio. Dauguma mano išbandytų paparčių yra iš dalies visžaliai ir puošia gėlynus žiemos pradžioje.

Paparčių, kvapiųjų lipikų, epimedžių ir blakėžudžių derinys.

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Živilės Bilotaitės, Ligitos Poškutės, Rūtos Vaitkevičiūtės ir 123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/05/01

Korupcijos byloje nuteistas buvęs teisėjas, du advokatai – skirtos įspūdingos baudos

Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje visi kaltinami asmenys buvo pripažinti kaltais dėl korupcinių veikų padarymo: Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Grigas, du advokatai ir advokato kontoros da...
2024/05/01

Išminuotojas, gelbstintis situaciją

Vienas iš ilgiausiai Ukrainoje kovojančių ir bene patį didžiausią autoritetą įgijęs Lietuvos karys, 58-erių vilnietis Rimas Armaitis „Diedas“ ketina padaryti pertrauką kare ir gydytis traumas. Taip vyriausias iš Ukrainoje...
2024/05/01

Pastato stogą bei sienų laikančiąsias konstrukcijas rekonstravo savavališkai – kas gresia?

Nekilnojamojo turto įsigijimas – vienas svarbiausių žingsnių daugelio žmonių gyvenime. Naujakuriai ar jau įsikūrę gyventojai, norintys patogiai įsirengti naują ar perplanuoti seną būstą daugiabučiame name susiduria su įvairiausiais iš...
2024/05/01

Naktiniai taikikliai: dar luktelėkime

Nuo šiandienos, 2024 m. gegužės 1 d., įsigalioja Medžioklės įstatymo pakeitimai, kuriais draudžiami ir leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės nustatomi įstatymu, tarp jų ir naktiniai taikikliai. Tačiau kol kas jų naudoti dar ne...
2024/05/01

Žalioji elektra ar biometanas?

Europos Sąjunga (ES) yra užsibrėžusi labai ambicingus biometano gamybos ir panaudojimo tikslus. Ir Lietuvoje ministerijos kalba apie proveržį, tačiau jų planai nuo realybės skiriasi. Visi sutinka, kad biometano gamyba – žiedinės ekonomikos p...
2024/05/01

Žurnalistas, televizijos laidų vedėjas Edvardas Žičkus: „Tvirtai tikiu, kad donorystė – aukščiausia kilnumo išraiška“

Ilgametis stilingo gyvenimo būdo laidų kūrėjas, žurnalistas, kalbinęs daugybę pasaulinio garso asmenybių, leidinio „Elle Decoration Lithuania“ redaktorius, televizijos laidų vedėjas, prodiuseris Edvardas Žičkus nė sekundei nesuabejojo ...
2024/05/01

Sostinėje iki 1 tūkst. profsąjungų atstovų reikalavo mažinti suvaržymus streikams

Trečiadienį minint Tarptautinę darbo dieną Vilniuje iki 1 tūkst. žmonių susirinko į profsąjungų rengiamą mitingą ir eitynes, reikalaudami mažiau suvaržymų streikams.
2024/05/01

Sugriežtinti reikalavimai transporto priemonių techninės priežiūros, remonto, techninės pagalbos ir perdirbimo paslaugas teikiantiems ūkio subjektams

Nuo 2024 m. gegužės 1 d. įsigalioja griežtesni aplinkosauginiai reikalavimai transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto keliamai oro taršai bei transporto priemonių oro kondicionavimo sistemų pildymui fluorintomis šiltnamio...
2024/05/01

Kinija nusisuka nuo europietiškos kiaulienos?

Per pirmus tris šių metų mėnesius Kinija importavo perpus mažiau europietiškos kiaulienos nei pernai. Dėl šios sprendimo labiausiai nukentėjo Ispanija. Iki šiol pagrindinės kiaulienos tiekėjos Kinijos rinkai vietą, pana...