Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Miškais į sodybas ateina paparčiai

2023/06/20


Tikriausiai nesuklysime sakydami, kad paparčiai – paslaptingiausi mūsų krašto augalai. Ne tik todėl, kad ilgiausią metų naktį drą­suoliai ir romantikai klaidžioja miškais ieškodami jų žiedo, ne tik todėl, kad jų vaistinės savybės gydo žmogaus negalavimus. Augdami didelėmis grupėmis ir lapų šydu pridengdami žemės plotus, šie augalai sukuria slėpiningą, pirmykščio kraštovaizdžio įspūdį. Dabar jau nedažnai jų pamatysime sodybose, bet entuziastai, pamėgę subtilų paparčių dekoratyvumą, džiaugiasi galėdami vešlia žaluma papuošti šiaurinę sodybos pusę ar sukurti natūralų kiemo įsiliejimą į pamiškę. Apie šiuos augalus „Rasos“ pakalbino botaniką dr. Arūną Balsevičių ir kraštovaizdžio dizainerę Ligitą Poškutę.

VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Dr. Arūnas BALSEVIČIUS

Ūksmių gyventojas

Lietuvoje aptinkamos 23 paparčių rūšys. Net šešios jų įrašytos Lietuvos raudono­joje knygoje kaip retos ar labai retos, tad ieškoti tokių augalų tenka beveik taip pat atkakliai, kaip ir legendinio jų žiedo. Bet kuris botanikas atlaidžiai šypsodamasis jums pasakys: paparčiai – tai augalai, kurie nežydi, nes brandina ir dauginasi sporomis kaip ir asiūkliai, pataisai bei kiti sporiniai induočiai.

Paprastasis blužniapapartis ‘Dre's Dagger’

Kalbėdami apie Jonines, dažniausiai įsivaizduojame paupinį jonpapartį (Ma­tteuccia struthiopteris). Tiesa, jį aptiksime ne bet kuriame miške – šis augalas mėgsta gana specifines augavietes, jam reikalingi šaltiniuoti, pelkėti miškai, juodalksnynai, kuriuose jis veši didžiuliais, įspūdingais sąžalynais.

Kur kas dažniau Lietuvoje galima aptikti kitas dvi rūšis: kelminį papartį (Dryopteris filix–mas) ir paprastąjį blužniapapartį (Athyrium filix–femina). Kelminis papartis auga plačialapiuose ir mišriuose miškuose: gražus, įspūdingas, pasiekiantis net metro aukštį. Paprastasis blužniapapartis auga panašiose augavietėse, kaip ir kelminis, bet mėgsta drėgnesnius miškus.

Į dažniausių ir turbūt kiekvienam lie­tuviui matytų rūšių trejetuką patenka smailialapis šakys (Pteridium aquilinum), augantis pamiškėse, miškų aikštelėse. Šis augalas suveši dideliais sąžalynais ir yra iš toli matomas. Vaikštinėdami po pelkes galite aptikti ir pelkinį papartuolį (The­lypteris palustris), jis dažniausiai įsikuria nendrynuose, viksvynuose, supelkėjusių ežerų pakrantėse.

Yra paparčių, kurie auga kalnuose: uolynuose, akmenynuose, pavyzdžiui, kalnarūtės, Lietuvoje įsikuriančios ant senų akmeninių sienų (kapinių, bažnyčių tvorų). Dalis paparčių auga ir pievose – tai nedideli papartukai, kuriuos pastebėti ne taip paprasta.

Pirštuotasis adiantas

Papuoš šiaurinę pusę

Nors atskiros paparčių ekspozicijos Bo­tanikos sode Kaune nėra, tačiau surinktoje kolekcijoje 40 įvairių rūšių ir veislių. Be Lietuvoje savaime augančių paparčių, eksponuojame ir nemažai selekcininkų sukurtų jų veislių. Didžiąją kolekcijos dalį sudaro spyglainiai (Polytrichum) ir blužniapaparčiai (Athyrium). Jie suso­dinti ūksmingųjų augalų ekspozicijoje, pakeltose lysvėse, kartu su kitais pavėsį ir šešėlį mėgstančiais augalais, tad čia galima pasisemti idėjų, kaip ir su kuo derinti paparčius gėlynuose.

Pagrindinis patarimas norintiesiems auginti paparčius – nesodinti jų pietinėje ar vakarinėje pusėje. Geriausiai tiks šiaurinė, iš bėdos – rytinė pusė. Daugelis paparčių yra miškų ar net pelkių augalai, tad jiems reikia humusingo dirvožemio.

Alpinariumuose sodinami paparčiai pasmerkti skursti ir atrodo neharmonin­gai, ne savo vietoje ir ne savo aplinkoje. Tokių paparčių, kurie augtų smėlyje, tėra vos keletas, pavyzdžiui, stambialapiai ša­kiai (Pteridium aquilinum), kurie gamtoje puikiai auga smėlingose pušynų ir eglynų pamiškėse, priklauso platesnei ekologinei grupei.

Spyglainis

Kraštovaizdžio dizainerė Ligita POŠKUTĖ

Nuo nykštukų iki milžinų

Paparčiai – labai ilgaamžiai, ilgo sezo­ninio dekoratyvumo, puikios struktūros augalai. Kantriausi, stambiausi mano išbandytieji yra žvynuotasis papartis (Dryopteris affi­nis), statesnė jo veislė ‘Pinderi’ ir status bei aukštas Polystichum munitum. Jie neblogai atlaiko sausras be papildomo laistymo, bet žemė turėtų būti kuo puresnė, derlingesnė. Labai gražus vidutinio reiklumo šeriuotasis spyglainis (Polystichum setiferum): stam­bus, šviesus, smulkiai karpytas, augantis plačiu keru. Kiek smulkesnės ir reiklesnės jo veislės ‘Herrenhausen’ ir ‘Dahlem’ yra ypač gražios.

Smulkiausi, bet kartu turbūt gražiausi iš mano išbandytų paparčių – blužniapa­partis (Athyrium otophorum) ‘Okanum’ ir vėlyvasis papartis (Dryopteris erytro­sora) – tai subtilių gelsvų ir oranžinių spalvų, gražios lapo formos paparčiai, kuriuos geriausia sodinti kur praleidžiate daugiausia laiko – kad galėtumėte juos stebėti iš arti. Tačiau kartu tai ir reikliausi paparčiai: jų augimo vieta tikrai turi būti puri, derlinga, taip pat svarbu juos nuolat laistyti.

Šeriuotojo spyglainio ‘Herrenhausen’ ir viksvų duetas.

Vešlūs deriniai

Puikios struktūros paparčiai dera su vi­sais pavėsio augalais: melsvėmis, brunero­mis, tiarėlėmis, vaisginomis, bergenijomis, neužmirštuolėmis, plukėmis, plautėmis, kvapiosiomis krunėmis, žiemėmis, mietvei­nėmis. Labai gražu su epimedžiais, pipir­lapėmis, baltašaknėmis. Kadangi daugelis paparčių pavasarį atželia vėlokai, jie gali dalytis pomedžiu su pavasarį žydinčiais svogūniniais ir šakniagumbiniais augalais (snieguolėmis, pavasariniais erančiais, meškiniais česnakais, margutėmis ir kt.).

Dauguma paparčių kilę iš miškingų vietovių, todėl mėgsta sumedėjusių au­galų kaimynystę. Paparčiams patinka, kai medžiai užstoja tiesioginius saulės spin­dulius ir vėjus, kai rudenį ant jų prikrinta lapų, saugančių juos žiemą nuo šalčio. Dauguma mano išbandytų paparčių yra iš dalies visžaliai ir puošia gėlynus žiemos pradžioje.

Paparčių, kvapiųjų lipikų, epimedžių ir blakėžudžių derinys.

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Živilės Bilotaitės, Ligitos Poškutės, Rūtos Vaitkevičiūtės ir 123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...