Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Virginija JUŠKIENĖ
ŪP korespondentė 

Miškininkai kyla drauge su ūkininkais

2024/01/23


Ūkininkų protesto pažadai pildosi. Visuomenė sukluso, pamatė. Atrodo, ryškiai pagerėjo ir politikų, valdžios žmonių klausa. Pastarosiomis dienomis rengiama daug posėdžių, susitikimų, aptarimų įvairiuose sostinės kabinetuose, televizijų forumuose. Vis užsimenama, kad galinga technika jau ruošiasi į Vilnių, miestiečiams gali kilti nepatogumų, o dar sninga, slidu... „Gal vis dėlto nevažiuosite?“ – vienoje laidoje viltingai ūkininkų paklausė vedėja. „Ūkininko patarėjas“ tokį klausimą pakartojo šalies miškininkų kelių organizacijų vadovams, kurie pastaruoju metu imasi aktyvios viešos veiklos, akcentuodami paramą protestuojantiems ūkininkams. Pakalbinome Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pirmininką dr. Algį Gaižutį.

Kai politikai negirdi

Miško sektoriaus žmonių dabartinės veiklos aktualija – protesto akcijos, miškavežių kolonos keliuose, pažadas jungtis prie ūkininkų protestų. Kas išprovokavo šiuos veiksmus?

Tai yra indikatorius, rodantis, kaip neatsakingi valdžios sprendimai privedė žmones iki revoliucinės situacijos. Nepasitenkinimas tarp privačių miškų savininkų stiprus, vyrauja revoliucinės nuotaikos. Ilgą laiką kaupėsi ir vis auga ūkinės veiklos miškuose suvaržymai bei draudimai, dažnai nepamatuoti aplinkosauginiai gamtosaugos valdininkų apetitai vienpusiškai plėsti saugomas teritorijas net neįvertinus, ar ten yra saugotinų vertybių, ir tai daroma net neatsiklausus žemės ar miško savininkų. Nustatomi vis nauji apribojimai nuosavybei ir pranešama (dažnai iki šiol net neinformuodavo), kad jos naudojimas apribotas! Žmonės, investavę didžiules lėšas į miškų pirkimą, tvarkymą, priežiūrą, į miškų techniką ir prisiėmę finansinius įsipareigojimus, turėdami reikalingus valstybinių institucijų išduotus dokumentus ir leidimus, staiga sužino (paprastai, kai imasi veiklos), kad visa tai yra niekai, kažkas sumanė, apribojo, net nesivargino tų pakeitimų suderinti su miško savininku.

Nuo kadencijos pradžios neįgyvendintas aplinkos ministro pažadas panaikinti privatiems miškams taikomą vienintelį tokį Europos Sąjungoje (ES) 5 proc. apyvartos mokestį. Galima vardyti ir vardyti. Kulminacija tapo Aplinkos ministerijos (AM) ir jai pavaldžių institucijų veiksmai 2023 m. gruodžio pradžioje, esmingai sustabdę miškininkavimo darbus beveik 1/3 šalies miškų.

Valdžia girdi kritiką, bet vadina tai politikavimu. Šiemet bus daug rinkimų, gal jų žodžiuose esama tiesos?

Miško savininkai tikrai nepolitikuoja. Mes keliame realias ir gyvenimiškai skaudžias problemas. Politikai pradėjo negirdėti ramiai, su pagrįstais argumentais ir faktais pateikiamų pasiūlymų. Tad žmonės demonstruoja vienybę ir siekia atkreipti valdžios dėmesį labiau matomais būdais. Ir tai veikia, jau matome. Bet yra grėsmė – šią situaciją bando ir toliau bandys išnaudoti visokie prisiplakėliai ir politikieriai.

Gan dažni kritikų argumentai – besaikis savininkų naudos ir pelno troškimas, godumas, nenoras reaguoti į klimato, gamtos pokyčius. Tokie priekaištai išsakomi, pagrindžiant veiklos ribojimus, draudimus.

Tiesiogiai tokių pasisakymų iš valstybės tarnautojų ir AM vadovų nesu girdėjęs. Tokiomis frazėmis labiau svaidosi dalis aplinkosaugos aktyvistų ir vienas kitas dėmesį į save labai norintis pritraukti politikierius. Juk rinkiminės kampanijos jau prasidėjo, o šiais metais Lietuvoje turėsime net trejus rinkimus. Miškininkystė, aplinkosauga tikrai bus jų išnaudojamos savais tikslais, skleidžiant įvairius mitus. Štai keli iš jų, mėgstami kartoti aktyvistų: Lietuvoje baigia iškirsti visus miškus, nyksta sengirės, beliks tik jaunuolynai, miškininkai naikina draustinius, kėsinasi į rezervatus, visur tik naudos siekis... Tokie teiginiai tų, kurie neišmano miško ir miško tvarkymo, o statistika ir miškininkystės praktika rodo ką kita – per pastaruosius 70 m. miškingumas Lietuvoje išaugo nuo 19,5 proc. XX a. viduryje iki 33,7 proc. dabar. Ne tik visuomenėje, bet ir miške reikia stengtis išlaikyti jaunų, pusamžių ir senų medynų balansą, tada bus sveikas visų jų sutarimas ir sugyvenimas.

Ar pati miškininkų, miško žmonių bendruomenė šiais nelengvais laikais susikalba tarpusavyje, nėra priešpriešos?

Žmonės įvairūs, juk miško savininkų Lietuvoje turime apie 250 tūkst. Miškininkų ir miško savininkų didžioji dauguma santūrūs, kultūringi, į priešpriešas nelinkę veltis. Pavyzdžiui, net taip ir neužbaigtame Nacionalinio miškų susitarimo procese būtent mes pasiekėme susitarimą su visomis suinteresuotomis pusėmis dėl privačios nuosavybės ir viešojo intereso santykio. 

Ar nėra taip, kad miškininkai, visa su miškais susijusi bendruomenė „verda savo sultyse“, yra gana uždara, nes pastarasis aktyvus jos veiksmas – prisidėti prie ūkininkų protestų – didžiajai daliai visuomenės, ypač miestiškajai, buvo netikėtas, keliantis nuostabą.

Objektyvi ir teisinga informacija visuomet yra reikalinga. Ja dalijamės viešai savo portaluose, turime interneto puslapius, tačiau ir žiniasklaida, ir visuomenė labiau „kimba“ į emocingus pareiškimus, skambias frazes ir apokaliptines žinutes. Tokia žmonių prigimtis. Mūsų dalyvavimas ūkininkų akcijose prisidės prie visuomenės lavinimo, žinių ir supratimo sklaidos.

 

Titulinėje nuotr. – Algis Gaižutis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.