Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Modernistinio stiliaus kraštovaizdis: elegancija ir nuosaikumas

2023/05/15


Greta šiuo metu madingo skandinaviško apželdinimo stiliaus egzistuoja ir kiti ne mažiau aktualūs. Pavyzdžiui, modernistinis XX a. architektūros ir dizaino stilius įsiveržė ir į apželdinimą. Šis terminas labai platus, tad dažnai nesusikalbama, tačiau neginčija­mai jam būdingas istorinių ir konservatyvių vertybių atmetimas, nauji sprendimai ir formų eksperimentai (išgrynintos geometri­nės figūros, kontrastingos spalvos, aiškios linijos). „Modernizmui būdingos didelės apimtys, asimetriškos kompozicijos, beveik visiškas ornamentikos atsisakymas. Tai kitokia erdvės traktavimo filosofija – tokia, kokios iki XX a. nebuvo“, – sako Eglė Sūnilaitienė, landšafto dizainerė, „Viržių medelyno“ savininkė.

Modernistiniai kraštovaizdžiai, 1930– 1960 m. sukurti dizainerių Thomas Church, Garrett Eckbo, Dan Killey, Jame Rose, atspindėję tuometinį gyvenimą, dabar jau laikomi istoriniais. Ar nuo to laiko įvyko tiek daug permainų?

Iš tiesų modernizmas dar ne toks senas stilius, kad kažkas skirtųsi kardinaliai. Vis­kas, kas sukurta šių projektuotojų, madinga, gražu, suprantama ir dabar. Mane įkvepia XX a. pradžioje gimusi Nyderlandų lan­dšafto architektė Mien Ruys – jos sukurti sodai iki dabar knygose spausdinami kaip pavyzdiniai ir nepraranda aktualumo. Be to, iki šiol jie lankomi turistų ir atrodo nuostabiai.

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Kitas klausimas, kad egzistuoja ir dau­giau apželdinimo stilių, kurie yra popu­liaresni už modernistinį. Kaip anais laikais atsiradęs gamtai artimas angliško parko stilius „nukonkuravo“ brangius, sudėtingus ir prestižinius barokinius sodus, taip dabar daugelis žmonių mieliau rinksis natūraliz­mą, nes lengviau prižiūrėti, paprasčiau keisti, mažiau pastebimos sodininko klai­dos ar neišravėta piktžolė. Tačiau visada egzistuoja kitokie žmonės, mėgstantys kažką nestandartinio.

Teigiama, kad natūralistinis stilius tinka beveik prie bet kokios architektū­ros. O prie ko ir kur tiks modernistinis apželdinimas?

Be abejonės, jis geriausiai dera prie to paties stiliaus pastatų – logiška, kad tos pačios koncepcijos architektūra ir apžel­dinimas vienas kitą papildo. Modernistinis apželdinimas puikiai atrodo ir prie šiandien net gyvenamojoje architektūroje populia­raus minimalizmo. Kadangi modernizmas ir jam artimos dizaino kryptys grįžta į madą interjero dizaine, toks apželdinimas – puikus variantas tiems, kas norėtų išlai­kyti vientiso stiliaus aplinką, tačiau dabar pamėgtų banguojančių smilgų dėl kokios nors priežasties nepageidauja.

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Užtat reikia būti atsargiam, naudojant modernistinio apželdinimo elementus greta gamtinio stiliaus sodų, kur jau vyrauja natūralumas. Į gamtą negali nekreipti dėmesio, todėl modernizmas čia gali atrodyti kaip svetimkūnis.

Modernizmo idėja – išorės ir vidaus vienovė. Grįžęs į madą midcentury in­terjeras labai puikiai tinka prie tary­binio stiliaus namų. Ar modernistinis apželdinimas – išeitis tiems, kas gyvena tokio tipo namuose, bet nepageidauja pasišiaušusio gamtinio stiliaus?

Taip. Kalbant apie tikrąjį modernizmą, tai išeitis ir jiems, ir visiems pedantams, siekiantiems tvarkos ir grynumo visame kame. Taip pat ir visiems, pavargusiems nuo chaoso aplinkoje. Modernizmas – tai pirmiausia įvaizdis ir reprezentacija.

Šis stilius ganėtinai brangus. Pirmiausia dėl to, kad beveik garantuotai reikalingas žmogus, kuris tai suprojektuotų. Nereikia galvoti, kad pasodinai du tris didelius me­džius ir viskas. Šiam stiliui svarbus erdvės išplanavimas ir proporcijos, šviesos ir šešėlių žaismas, pačiam tai sukurti nėra lengva.

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Nors tiesą pasakius, kalbant apie tuos se­nos statybos tarybinius privačius namus – jie kurti modernizmo epochoje ir architektūra dažnai turi šio stiliaus bruožų. Bet namus kūrė architektai, o aplinka žmonės rūpinosi patys, kaip išmanė, – dažniausiai besivado­vaudami tradicijomis arba principu „kaip pas kaimyną“. Literatūra apie apželdinimą, stilių buvo beveik neprieinama, augalų pasirin­kimo nebuvo. Dėl šių priežasčių šiandien prie tokių namų dažniausiai vyrauja ne modernizmas, kuris ten visai pritiktų, o toks specifinis „tarybinis stiliukas“ su kazokiniais kadagiais. Todėl norint moderninti aplinką, bet negriauti visko, kas jau yra, ir nebankru­tuoti, paprasčiau papildyti žaliąsias erdves prisodinant smilgų ir kitokių natūralistinio želdinimo elementų.

Ar modernizmas tinka tik dideliame sklype ir viešosiose erdvėse?

Oi ne, modernizmo elementai gali būti pritaikyti bet kokioje erdvėje – ir gyvenamojoje, ir nedideliame sklype. Tai pirmiausia tam tikras skonis, tam tikras stiliaus pojūtis. Jei žmogui norisi išskir­tinumo, drąsaus varianto „ne kaip visi“, tada modernistinis stilius pritaikomas labai plačiai.

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Šio stiliaus kraštovaizdžiuose dažnai matome vandens telkinį. Kuo jis ypatingas? Įprasta kūdra ar plėvele išklotas baseinėlis su žuvelėmis tikriausiai netiks...

Kūdras reikėtų palikti natūralistiniams stiliams. Vandens telkiniai, kaip ir viskas, yra griežtų geometrinių formų: apvalūs, stačiakampiai. Galima jas derinti su lais­vomis, bet grynai laisvos formos vandens telkinys modernistiniame apželdinime netiks. Vanduo dažniausiai stovintis arba vos praeinanti bangelė, vandens ratilai. Kriokliai – nebent tokie, kaip iš krano bėgantis ar iš kažkur lašantis vanduo, kad kistų vandens paviršius, bet jokių purslų ir kaskadų. Dekoratyviniai elementai prie vandens telkinio taip pat griežti, geometriniai ir pritaikyti prie bendros kompozicijos pagal proporcijas (nei per dideli, nei per maži).

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Ar galėtumėte pakomentuoti, kokios medžiagos, dangos naudojamos tokiu stiliumi želdinamame sklype?

Mažoji architektūra – svarbi stiliaus sudėtinė dalis. Be abejo, visur pasitaiko išimčių, tačiau dažniausiai naudojamas apdirbtas akmuo, akmens masė, betonas, metalai, klinkeris, apdirbta mediena – jokių riedulių, vytelių ir rąstų!

Ar yra kažkokie specifiniai augalai, kurie iškart išduotų modernistinį stilių?

Vargu ar kažkas, matydamas augalų sąrašą, iškart nujaustų šio stiliaus apžel­dinimą. Šiais laikais grynas modernistinis stilius naudojamas gana retai – būtent dėl brangumo ir išskirtinumo. Dažniausiai jis derinamas su natūralistiniu. Tačiau šiandie­ninį modernizmą sunku būtų įsivaizduoti be skroblų, bukų, kukmedžių, buksmedžių, ligustrų. Augalai būna karpyti, jiems suteikta forma. Iš tiesų, tie patys karpyti augalai egzistuoja ir klasikiniuose soduose. Žinoma, šie stiliai skiriasi augalų ir erdvių išdėstymu, mažąja architektūra ir pačia idėja.

Ikoninio Nyderlandų kūrėjos Mien Ruys 1982 m. kurto sodo „Yellow garden“ („Dedemsvaart“) fragmentas.

Dar dabar labai madingos medlievos, pušys ‘Watererii’, šunobelės. Nukarpomos šių augalų apatinės šakos ir lajai suteikiama skėčio forma. Taip pat naudojami visų pamėgti himalajiniai beržai.

 

„Rasų“ korespondentė Giedrė RYMEIKĖ

Eglės Sūnilaitienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...
2025/07/18

Pieno supirkimo kaina: birželis

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną Lietuvoje 2025 m. birželio mėnesį.
2025/07/18

Moksleivių fizinis aktyvumas – ką nustatė profilaktiniai jų sveikatos patikrinimai?

Daugėja ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų, kuriems profilaktinio sveikatos patikrinimo metu nustatoma pagrindinė fizinio ugdymo grupė. Tai rodo Higienos instituto administruojamos Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sis...
2025/07/18

Mėšlo eksportas: lyderiai ir autsaideriai

Lietuvoje gyvulininkystės sektorius yra gilioje krizėje, o štai Nyderlandai veržliai plečia mėšlo eksportą. 2025 m. pirmąjį pusmetį jis smarkiai išaugo ir yra 27,4 proc. didesnis nei 2024 m. pirmąjį pusmetį. „Ūkinin...