Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Modernius vagis gali sustabdyti tik modernios apsaugos priemonės

2015/07/25


„VS sistemos“ direktorius Arūnas Čebatavičius vaizdo kameromis išsiaiškino ir savo kiemo vagį.

Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 30 tūkstančių vagysčių. Ir tai tik tie atvejai, kai nukentėjusieji kreipiasi į policiją. Gana dažnai gyventojai ranka numoja į pranešimus ir visomis įmanomomis priemonėmis nuo ilgapirščių bando saugotis patys. Šalies kaimai, atokesnės sodybos, o jau ir dideli modernūs ūkiai su nauja žemės ūkio technika, medelynai, sodininkystės ūkiai – didelis masalas vagims, kurie, kaip „Ūkininko patarėjas“ jau yra rašęs, tapo tokie modernūs, kad sodybas išžvalgo skraidančiais robotais. Gavę reikiamos informacijos, po dienos kitos apvagia. Koks galimas priešnuodis tokiems šiuolaikiškiems nusikaltėliams?

Rekomenduoja vaizdo kameras Policijos departamento duomenimis, Lietuvoje pastebima mažėjanti vagysčių tendencija. Tarkime, nuo 2010 m. iki 2014-ųjų jų sumažėjo maždaug šešiais tūkstančiais. Pernai policijoje užregistruotos 31 tūkst. 327 vagystės. 8 240 jų buvo ištirta. Žinoma, vagysčių liūto dalis vis dėlto tenka didiesiems miestams, tačiau ši rykštė plaka ir miestelius bei kaimus. Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Lina Nemeikaitė „ŪP“ informavo, kad daugiausia įtakos liūdnai statistikai turi tai, kad gyventojai prastai saugo savo būstą ir turtą. Jie dažnai neturi įsirengę signalizacijos, kaimynai nebendrauja ir nepažįsta vieni kitų, todėl net ir nepastebi aplink kaimynų namus vaikštančių įtartinų asmenų. Be to, patys gyventojai namuose laiko vertingus daiktus, juvelyrinius dirbinius ir net pinigus, neužtikrindami efektyvios apsaugos. Pasak L. Nemeikaitės, viena efektyviausių saugumo priemonių yra vaizdo stebėjimo kamera. Ji gali būti įrengiama ne tik privačioje valdoje, bet visų laiptinės gyventojų sutarimu net ir prie daugiabučio laiptinės durų. „Vaizdo kameros labai padeda apsisaugoti nuo vagysčių ir jas išaiškinti, todėl policija rekomenduoja gyventojams, net ir nenorintiems burtis į saugios kaimynystės grupes, susitarti dėl jų įrengimo“, – savo atsakyme mums rašė policijos atstovė. Signalizacija, kaip ir vaizdo stebėjimo įranga, – viena veiksmingiausių priemonių apsisaugant nuo vagysčių iš gyvenamųjų bei kitų patalpų. Būtent ši sistema padeda pasitelkti privačias saugos tarnybas, kurios, įsijungus signalizacijai, reaguoja labai operatyviai ir veiksmingai padeda policijai užkirsti kelią nusikaltimams. Galima paminėti dar vieną signalizacijos privalumą – dėmesio atkreipimą, tiek ketinančių įsibrauti į patalpas, tiek įsibrovus, taip pat aplinkinių asmenų. Gyventojai jau gana dažnai renkasi šias modernias saugos priemones ir tikėtina, jog tai yra mažėjančios vagysčių statistikos priežastis.

Bendrovės „VS sistemos“ pardavimo vadovas Rolandas Lydekaitis sako, kad gyventojai renkasi vis modernesnes vaizdo stebėjimo sistemas.

Populiarėja mobilūs įrenginiai Bendrovės „VS sistemos“, užsiimančios vaizdo stebėjimo ir apsaugos sistemų prekyba, montavimu bei klientų konsultavimu, pardavimų vadovas Rolandas Lydekaitis sako, kad tiek tarp miesto, tiek ir tarp kaimo gyventojų populiarėja turto apsauga vaizdo stebėjimo ar kitomis apsaugos sistemomis. Šiandien jau yra galimybė apsaugoti savo turtą, techniką, net jeigu ją laikome atokiau nuo namų. „Net laukuose, kur nėra elektros, apšvietimo, įmanoma aplinką stebėti mobiliomis vaizdo kameromis, – pasakoja R. Lydekaitis. – Jas galima pritaisyti prie medžio, inkile ar prie pačios technikos.“ Autonomines kameras galima pritaisyti prie bet ko, nes jos tiesiog pririšamos dirželiais. Veikia tiek dieną, tiek naktį, fiksuodamos bet kokį judesį, judantis objektas yra nufotografuojamas, o nuotrauka išsiunčiama MMS forma į savininko telefoną. Paprastai šiomis kameromis naudojasi ir medžiotojai, išžvalgantys teritoriją. Ūkininkai pamėgo tokias vaizdo kameras, nes jas yra patogu pritaisyti ten, kur stacionarių vaizdo stebėjimo kamerų nėra galimybės sumontuoti. „Kai kurie ūkininkai šias autonomines kameras montuoja net traktorių viduje, – pasakoja pardavimų vadovas. – Tačiau dažniausiai jos įrengiamos taip, kad matytų technikos degalų bakus, privažiavimus iki jų.“ Bendrovė „VS sistemos“ nuo savo gyvavimo pradžios, 2007-ųjų, jau yra įdiegusi apsaugos sistemas daugiau kaip 150 ūkininkų, kurie norėjo moderniomis priemonėmis apsaugoti savo turtą. Vaizdo kamerų kainos prieinamos, kita vertus, nelygu, kas ko nori. Didesniam atokesnėje vietoje esančiam ūkiui, suprantama, teks įsigyti daugiau saugos technikos. Kitam gal užteks stebėti vieną „karštą“ vagių mėgstamą tašką. Mobiliosios kameros taip pat yra nevienodos – galima išsirinkti pačias paprasčiausias arba tokias, kurios ne tik fiksuos fotografuodamos ar filmuodamos, bet, užfiksavusios judesį, į jūsų mobilųjį telefoną atsiųs pranešimą apie tai.

Vaizdo stebėjimo kameras patikimiausia apsaugos priemone laiko ir policijos pareigūnai.

Pirmiau reikia pasikonsultuoti UAB „VS sistemos“ pardavimų vadovas sako, kad didėja montuojamųjų vaizdo kamerų paklausa. Juolab kad dabar jų fiksuojamas vaizdas yra toks ryškus, kad ilgapirštis niekaip neišsisuktų įrodinėdamas neva ne jis nufilmuotas. R. Lydekaitis mums pademonstravo kamerų galimybes – bendrovės biure sumontuota vaizdo stebėjimo sistema, leidžianti realiu laiku stebėti aplinką iš kelių pusių, taip aiškiai perteikia vaizdą, kad gali įžiūrėti automobilių numerius, veidus. Ne ką prastesnis ryškumas vaizdą stebint naktį. „Policija dažnai naudojasi vaizdo kamerų įrašais, – pasakoja R. Lydekaitis. – Jiems tai didelė pagalba identifikuojant nusikaltėlius, nes filmavimo kokybė tikrai labai gera.“ Stacionarios kameros taip pat yra nevienodos, žmogus gali rinktis tai, kas jam labiausiai reikalinga ir prieinama. Vaizdo kameros gali fiksuoti dieną ir naktį, su garsu ir be garso. Gali turėti įrašymo funkciją, gali būti jungiamos į sistemą, kur kaupiasi įrašai. Sistemą galima prijungti prie monitoriaus ir nuolat stebėti ekrane, kas vyksta aplink tavo ūkį. Šiuo metu ypač populiarėja IP vaizdo kameros, kai vaizdą galima stebėti prisijungus prie interneto. Kai kurie gyventojai savo namus iš visų pusių apsistato stebėjimo kameromis. Kiti, nenorėdami į apsaugą investuoti iš karto didesnės sumos, tai daro pamažu. Štai vienas žmogus, įsirengęs naujus namus, kasmet vis nusiperka po vieną papildomą vaizdo stebėjimo kamerą – ilgainiui namai iš visų pusių bus stebimi saugos „akies“. Vis dėlto „VS sistemos“ pardavimų vadovas tiek ūkininkams, tiek visiems gyventojams rekomenduoja prieš įsigyjant apsaugos sistemas pasitarti su šios srities specialistais. „Kartais būna, kad žmogus ateina įsigyti technikos, tačiau, kai pasako, ką jis nori ja stebėti, paaiškėja, kad jam visai netinka ta, kurią išsirinko“, – sako R. Lydekaitis. Gana dažnai specialistai važiuoja į vietą ir įvertina, kas labiausiai ten tiks. Montuojamų vaizdo kamerų yra tiek didesnių, tiek mažesnių, kurias sunku pastebėti. Beje, nors jos visos tradiciškai yra baltos spalvos, visas galima nudažyti pagal pastato spalvą, kad būtų mažiau matyti. Pačios mažiausios kameros tiesiog susilieja su namo siena.

Vagis nuo įrodymų neišsisuks Tarp gyventojų populiarios ir patalpų vidaus kameros – jos ne tik dėl vagių, bet ir auklėms, vaikams, gyvūnams stebėti.Yra ir pačių moderniausių saugos sistemų, kuriomis galima apsaugoti net labai dideles atokiau esančias teritorijas. Jos tarsi apjuosiamos nematoma tvora, kurios spindulius pažeidus imtuvais ir siųstuvais informacija fiksuojama. Taip pat yra objekto sekimo funkciją turinčių vaizdo kamerų, kurios gali suktis 360 laipsnių kampu. „VS sistemos“ darbuotojai prisimena ne vieną atvejį, kai kameros padėjo išsaugoti turtą ne tik nuo vagių, bet ir nuo gaisro. Ne vieną kartą pagal nufilmuotą medžiagą buvo sulaikyti nusikaltėliai. O štai bendrovės direktorius Arūnas Čebatavičius prisimena įvykį iš savo asmeninės patirties, kai sykį parsinešė kelias vaizdo kameras į namus testuoti. Sustatė visas įjungtas ant palangės ir paliko nakčiai filmuoti daugiabučio kiemą. Rytą kilo sąmyšis, kad kone nuo visų automobilių kažkas pavogė ratų diskus. Aišku, kameros nufilmavo vagį, kuris, kaip paaiškėjo, buvo vienas iš kaimynų. „Ūkininko patarėjas“ taip pat jau pasakojo ne vieną atvejį, kai vaizdo kameros pasitarnavo išaiškinant vagystes ūkiuose, medelynuose. Šiuo metu tai viena pačių efektyviausių saugos priemonių, padedančių ne tik identifikuoti vagį, bet ir įrodant jo kaltę.

Manto PUHTĖJAVO nuotraukos

Violeta LIUKAITIENĖ „ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...