Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Modernūs bičių namai

2017/09/30

Įdomu stebėti bites.

Broliai dvyniai Ignas ir Vilius Jackevičiai (23 metų) iš Kupiškio r. bitininkavimu užsikrėtė dar būdami vienuoliktoje klasėje. Vaikinus suviliojo į kaimynų kiemą atskridęs bičių spiečius. Medų nešančius vabzdžius broliai laiko jau šešerius metus 20 kilometrų spinduliu aplink Lukonių kaimą. Šiuo metu vaikinai turi 70 bičių šeimų.

Mašinas iškeitė į bites Ignas ir Vilius yra baigę Šiaulių valstybinę kolegiją ir įgiję automobilių techninio eksploatavimo specialybę. Nors ši sritis gerai sekėsi, broliai pamažu suprato, kad darbas prie bičių yra daug malonesnis, švaresnis ir gardžiai kvepia. Dalį laiko vaikinai vis dar skiria automobiliams, bet šią veiklą dabar laiko hobiu. Broliai dalijasi istorija apie bitininkavimo pradžią: „Neturėjome jokio supratimo apie bites. Pasigavome pirmą spiečių paprastoje dėžėje, pasikonsultavę su keliais bitininkais. Net aprangos neturėjome, keista, kad mūsų nesugėlė. Per kelias dienas su broliais sukonstravome pirmąjį avilį ir į jį įleidome bičių šeimą. Kartais pajuokaujame, kad prarijome kabliuką, kurį ištraukti vargu ar įstengsime.“ Ilgainiui broliai sugalvojo sukurti savo prekinį ženklą „Brolių medus“.

Bedugniai aviliai Brolių bitės laikomos ekologiškoje aplinkoje, kur plyti pievos ir miškai. Bitynas dalyvauja išskirtinės kokybės programoje, todėl nuolat atliekama jo patikra, o suteiktas sertifikatas garantuoja „Brolių medaus“ ir kitų produktų kokybę. Vaikinai bitininkauja daugiaaukščiuose bedugniuose aviliuose. Šie aviliai gan naujoviški – juose nėra dugno, tik įdėtas metalinis tinklas, saugantis nuo vabzdžių ir gyvūnų. Kadangi dugnas kiauras, avilyje gera oro cirkuliacija visus metų laikus. Broliai viską nuo rėmelio iki avilio gaminasi patys.

Sudomino Japonijos ambasadorių Brolių bityne šiemet atsirado naujas, dar neregėtos konstrukcijos srautinis avilys. „Apie srautinį bičių avilį sužinojome internete pernai rudenį, kai tik šitoks avilys atsirado. Pradėjome juo domėtis ir susisiekėme su avilio kūrėjais Australijoje. Po pusmečio, šį pavasarį, bičių avilys atkeliavo pas mus. Žinoma, visą jį perdarėme, panaudojome tik išmaniuosius korius. Avilio konstrukciją pritaikėme mūsų klimatui: jis buvo pagamintas iš labai plonų lentų, todėl mes jį pastorinome. Sukonstravome kiaurą dugną, kad būtų gera ventiliacija visais metų laikais. Padarėme daug stiklinių langelių, pro kuriuos galima matyti visą bičių gyvenimą“, – detales atskleidė Vilius. Reikėjo palaukti apie dvi savaites, kad bitės priprastų prie naujųjų korių, kurie pagaminti ne iš bitėms įprasto vaško, o iš plastiko. „Tai buvo didelis iššūkis ne tik bitėms, bet ir mums. Užtat jau pavasario pabaigoje galėjome džiaugtis pirmuoju medumi iš šio avilio“, – džiaugėsi vienas iš dvynių, brolis Vilius. Pagrindinės srautinio avilio dalys yra išmanieji koriai: kai bitės prineša į specialius plastikinius korius medaus, tereikia įstatyti specialų raktą ir medus per vamzdelį pradeda tekėti tiesiai į šaukštą ar indą! Tai puiki galimybė mėgautis pačiu šviežiausiu medumi vos per kelias minutes. Ir nereikia specialiai medaus kopinėti, sukti ir t. t. „Galime pasigirti, kad šį avilį apžiūrėti atvažiavo net Japonijos ambsadorius Lietuvoje. Mums buvo didelė garbė priimti tokį svečią“, – kalbėjo Vilius. Šis avilys nėra skirtas pramoniniam bitininkavimui, jis labiau reprezentacinis. Kadangi turi peršviečiamus langelius, skirtas geriau supažindinti visuomenę su bičių gyvenimu iš arčiau. Šiemet iš srautinio avilio broliai gavo apie 15 kg medaus. Vilius sako, kad bitininkystė yra labai gražus ir malonus užsiėmimas: „Palinkėčiau, kad kiekvienoje sodyboje dūgztų bitės. Palinkėsiu ir kantrybės, kurios tikrai reikės! Ir, žinoma, darbštumo, be kurio bitininkystė neįsivaizduojama.“

www.broliumedus.lt

Gintarė Gumbrevičienė

Autorės nuotrauka

Dalintis