Ashburn +18,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 22 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 22 Kov 2023

Mokslininkų tarptautinio bendradarbiavimo rezultatas – naujas detalesnių odontologijos tyrimų metodas

2023/01/22


Vieno pažangiausių šiuolaikinės mikroskopijos tyrimo metodų – rentgeno spindulių kompiuterinio mikrotomografo ir mašininio mokymosi derinys leido pirmą kartą pažvelgti į danties viduje esantį mikroįtrūkimų tinklą ir nesuardant bandinio pamatyti jo trimatį (3D) vaizdą.

Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai dr. Irma Dumbrytė (Odontologijos institutas), doc. Donatas Narbutis (Teorinės fizikos ir astronomijos institutas), prof. Mangirdas Malinauskas (Lazerinių tyrimų centras), bendradarbiaudami su kolegomis iš Stanfordo (dr. Artūras Vailionis, JAV) ir Svinburno (prof. Saulius Juodkazis, Australija) universitetų, „Scientific Reports“ prestižiniame mokslo žurnale „Nature“ publikavo straipsnį.

„Danties paviršiuje esančius mikroįtrūkimus gali pastebėti tiek gydytojas odontologas, tiek pacientas. Iki šiol nėra žinoma, ar tokie danties paviršiuje esantys mikroįtrūkimai yra tik estetinė problema, ar gali lemti danties pažeidimą ir į tai reikėtų atsižvelgti odontologams planuojant pacientų gydymą.

Tai ypač aktualu gydytojams ortodontams, kurie ant dantų klijuoja breketus. Didesnio bandinių skaičiaus tyrimas ir kiekybinis įtrūkimų charakterizavimas visų pirma sudarytų galimybę parengti rekomendacijas gydytojams ir padėtų įvertinti, kokiais atvejais ir kaip reikėtų dokumentuoti dantų mikroįtrūkimus prieš pradedant gydymo procedūras“, – pasakoja dr. I. Dumbrytė.

Šio tyrimo metu bandiniai (t. y. dantys) buvo skenuojami naudojant rentgeno spindulių kompiuterinį mikrotomografą, kuris leidžia labai detaliai pažvelgti į tiriamąjį objektą, bet klinikinėje praktikoje kol kas nėra taikomas.

Šiandien odontologijoje vis plačiau taikomi mašininio mokymosi algoritmai, kurie leidžia konstruoti tikslius trimačius dantų išsidėstymo burnoje modelius, padeda planuoti implantacijos procedūras, dokumentuoti ir sekti ortodontinio gydymo eigą. Taip pat kuriami modeliai, skirti dvimačių panoraminių rentgeno nuotraukų analizei. Tokias nuotraukas apdorojant dirbtinio intelekto algoritmais, galima greitai įvertinti, ar dantys turi pažeidimų. Doc. D. Narbutis pasakoja, kad mokslinio tyrimo metu vizualizuojant segmentuotus mikrotomografijos duomenis, apdorotus naudojant dirbtinį neuroninį tinklą, į šią sritį buvo pažvelgta iš astrofizikos perspektyvos.

Šis tyrimas yra puikus tarpdisciplininio ir tarptautinio darbo pavyzdys. Jis atveria galimybes Vilniaus universiteto mokslininkams vieniems pirmųjų pritaikyti novatoriškus tyrimo metodus, atnešančius daug žadančių rezultatų.

„Astronomijos duomenų apdorojimo metodai, perkelti į medicinos lauką, leidžia pažiūrėti į šią temą įdomiu, kiek netikėtu ir net intriguojančiu kampu“, – sako Svinburno universiteto mokslininkas prof. S. Juodkazis.

Jam antrina ir prof. M. Malinauskas išskirdamas tarptautiškumo ir tarpdiscipliniškumo svarbą šiame moksliniame tyrime.

„Darbas įprasmintas naudojant fizikines priemones – rentgeno spindulių kompiuterinę mikrotomografiją, kurią atliko Stanfordo universiteto mokslininkas dr. A. Vailionis. Ji buvo panaudota tiriant biologinį bandinį – dantis, o gautus vaizdus analizavome mašininio mokymosi metodais ir interpretavome biofizikiniame kontekste – visa tai atveria naujas galimybes medicinai“, – teigia prof. M. Malinauskas.

 

Šaltinis: VU

Mokslininkų kolektyvo nuotraukoje – sveikas žmogaus dantis (kairėje), rentgeno spindulių kompiuteriniu mikrotomografu nufotografuotas vienas iš projekcinių jo vaizdų (viduryje), o dešinėje – konvoliuciniu neuroniniu tinku atpažinti įtrūkimai (raudoni), emalis (žalias), ir dentinas (mėlynas).

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...